Kvalitu spánku a vzhled interiéru ovlivňuje i ložní povlečení


Kvalitu spánku a vzhled interiéru ovlivňuje i ložní povlečení

Spánek je důležitý a příjemný, na tom se shodne asi většina lidí. Jeho kvalitu však zásadním způsobem ovlivňuje spousta faktorů. Nejde pouze o postel, matraci nebo dostatek klidu, i ložní povlečení vytváří zázemí pro odpočinek. Nápadité barvy a originální vzory či motivy navíc dokážou jednoznačně oživit interiér. Vybrat to správné ložní povlečení však není úplně jednoduché.

Ložnice musí navozovat pozitivní pocity a doslova lákat k odpočinku a relaxaci. Při tvorbě takto dokonalého zázemí je proto nutné brát v potaz nejen samotné vybavení v podobě nábytku, ale také barvy a doplňky. Ložní povlečení je z tohoto pohledu považováno za důležitý prvek. V létě se pod ním člověk nesmí potit a v zimě by naopak mělo hřát. Existuje vůbec takto univerzální ložní povlečení? A co je při výběru nejdůležitější?

Ložní povlečení: nejdůležitější je materiál

Stěžejním parametrem každého povlečení je jednoznačně materiál, ze kterého je vyrobeno. Na trhu jsou k dostání různé druhy, doporučuje se vyvarovat se povlečení s velkou příměsí polyesteru, protože taková látka není prodyšná a pro někoho na těle i nepříjemná.

  • Bavlněné ložní povlečení

Ložní povlečení z bavlny je velice příjemné na dotyk, patří k nejoblíbenějším druhům. Je ovšem nutné ho žehlit, protože se mačká. Pere se na vyšší teplotu, čímž se také vylepšují hygienické vlastnosti.

  • Krepové ložní povlečení

Krepové povlečení je také vyrobeno z bavlny, avšak zvlněná úprava látky zabraňuje přílišnému mačkání. Takové ložní povlečení se tak nutně nemusí žehlit. Nemělo by se prát při příliš vysokých teplotách a odstřeďovat při velkých otáčkách.

  • Flanelové ložní povlečení

Málokteré ložní povlečení je vhodnější na zimní období než to z flanelu. Řadí se mezi nejlevnější luxusní varianty, díky jemným chloupkům je pro člověka hřejivé a měkké. Vyžaduje žehlení, avšak oproti klasické bavlně se tak rychle nepomačká.

  • Saténové ložní povlečení

Satén je symbolem luxusu a elegance, která je pro moderní ložnice typická. Ne každému však jemné a klouzavé ložní povlečení vyhovuje. Navíc je poměrně náchylné k poškození a je potřeba ho žehlit. Není příliš vhodné pro zimní měsíce, osvědčí se během horkých letních nocí, kdy dokáže chladit.

„Pozorně čtěte údaje o velikosti povlečení, u jednotlivých výrobců se mohou standardní rozměry lišit.“

Podle čeho volit barvy a vzory?

Ložní povlečení může být jednobarevné nebo méně i více nápadně vzorované. Jeho vzhled by však měl korespondovat s celkovým stylem místnosti. Lze se řídit pravidlem kontrastu, které je pro moderní bydlení typické. Znamená to, že do fádních interiérů je třeba volit pestré a pozornost poutající povlečení, do ložnice, kde je již dominantních prvků dostatek, se pak lépe hodí jednobarevné či jinak méně nápadné druhy. Samozřejmostí je volit barvy i s ohledem na vlastní preference. O tom, jak která barva působí na psychiku člověka, se můžete více dočíst ZDE.

Správně zvolené povlečení dokáže v ložnici opravdové divy. Může dodat místnosti potřebnou jiskru a kvalita materiálu poslouží k navození příjemných pocitů při spánku. Vybírejte proto ložní povlečení pečlivě a střídejte materiál dle jeho vlastností s ohledem na probíhající roční období. Vyvarujte se také výrobkům z Číny, které jsou ze zkušeností nekvalitní a mohou obsahovat příměsi způsobující kožní reakce a alergie.

 

publikováno: 22. 2. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.