Lehký kanadský šindel využívají zejména majitelé starších chat a chalup
Asfaltové šindele bývají nazývány také kanadské a díky své nevelké váze se hodí zejména pro staré krovy a konstrukce. I proto je kanadský šindel nejčastěji k vidění na chatách a chalupách. Pro jeho využití hovoří několik výrazných argumentů, například snadná pokládka nebo již zmíněná nízká váha. O tom, jaká tato střešní krytina je, informuje dnešní článek.
Kanadský šindel se vyznačuje mnoha vítanými vlastnostmi. Patří mezi vůbec nejlehčí střešní krytiny, které jsou na současném trhu k dostání. Dokáže odolávat extrémním teplotám a vzhled lze volit v pestré škále barev. Jednotlivé šindele tvoří nosná vložka (80 až 120 g/m2), bitumenová vrstva (asfalt) a břidličný posyp.
Kanadský šindel – různé tvary i barvy
Na řádcích výše jste se mohli dozvědět, že asfaltové šindele je možné pořídit v pestré barevné škále, nejčastěji se volí černé, červené a tmavě zelené. Nejen barvy jsou však tím, co umožňuje vybrat krytinu, která přesně dotvoří styl budovy. Výrobci nabízejí i rozličné tvary. Vedle obvyklých obdélníků je možné narazit na šindele ve tvaru diamantu nebo například hexagonály. Moderní řešení představuje většinou prostorový efekt, který se vzhledem střechy udělá doslova divy.
Asfaltová vrstva se upravuje dvěma způsoby
Nejdůležitějším parametrem však není vzhled jako takový, ale spíše kvalita šindele. Tu ovlivňuje mimo jiného i typ asfaltové vrstvy, resp. způsob, jakým je upravována. Z tohoto hlediska tak může kanadský šindel obsahovat:
- oxidovaný asfalt
- modifikovaný asfalt
Prvně zmíněný typ, oxidovaný asfalt, je více provzdušněný a uplatnění nachází spíše u přístřešků, protože se mu připisuje kratší životnost. U modifikovaného asfaltu je v příměsi syntetický kaučuk, který zajišťuje vysokou odolnost. Takové šindele se pak hodí pro klasické domy.
Před přímým opotřebováním chrání asfaltovou vrstvu hydrofobní posyp – hrubozrnná břidlice. Ten se postupem času odírá, což je proces, který se u této střešní krytiny považuje za její stárnutí. Komplexní životnost kanadského šindele je udávána od 30 do 60 let, vždy v souvislosti s povahou prostředí, v němž se stavba nachází.
Kanadský šindel - návod na montáž
Pokládku kanadského šindele je nejlepší provádět od jara do podzimu. Optimální sklon střechy je od 20 do 85 stupňů. Jednotlivé šindele se montují na prkna nebo OSB desky, tento podklad by měl být silný nejméně 15 až 20 mm. O vhodných parametrech rozhoduje především sklon střechy a její velikost. Na podklad se následně připevní hydroizolační pás, kterým se vyřeší i případné drobné nerovnosti. K těmto účelům je vhodnější využít asfaltových pásů, u papírových hrozí znehodnocení vlhkem.
Nakonec přichází na řadu šindele. Ty mají zpravidla na spodní straně samolepící plochy, co usnadní upevnění. Pamatujte na to, že kanadský šindel je nutné na krov a konstrukci montovat až ve chvíli, kdy jsou ostatní dílčí kroky celého procesu pokládky střešní krytiny hotové. O konečné připevnění se starají pozinkované nebo měděné hřebíky, která však nesmí narušit podkladový materiál – prkna nebo OSB desky.
Rozhodnete-li se pro využití kanadského šindele, nezapomeňte na dobře zvolené větrání střechy. Prkna nebo OSB desky by určitě neměly přímo přiléhat na izolaci, doporučovaná vzduchová mezera by měla být zhruba 4 až 6 cm široká. Vzduch musí mít možnost proudit od okapu až k hřebenu střechy. Pokud ventilaci zanedbáte, budete se následně potýkat s problémy vzniklými nadměrnou vlhkostí. Před provedením rekonstrukce střechy si nezapomeňte přečíst článek ZDE, kde se dozvíte vše podstatné o tom, jak se na tento náročný proces co nejlépe připravit.
Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Vypěstujte si toulcovku – nenáročnou pokojovou rostlinu, která čistí vzduch
Rádi byste si do bytu pořídili novou pokojovou rostlinu, která vám bude dělat radost a nevyžaduje zvláštní péči? Pak… ...

Vyplatí se infračervený topný panel nebo klimatizace? Poradíme, jak na elektrické přitápění domu.
Ptáte se, proč byste doma potřebovali přitápět? Důvodů může být hned několik. Možná váš otopný systém nedokáže… ...

Zařizujete novou terasu? Zaměřte se na výběr dlažby
Pokud se s příchodem jara pouštíte do výstavby nebo renovace terasy, možná stojíte před rozhodnutím, pro jaký typ… ...

Jak snadno zrenovovat betonové schody? Stačí vyměnit nášlapy a podstupnice
Máte doma staré betonové schodiště, které je ošoupané, poškrábané nebo se vám zkrátka okoukalo? Renovaci schodů a… ...

Vybíráte pozemek? Pozor, ať nekoupíte zajíce v pytli
Nezvažujte pouze aktuální stav Samotný úmysl nebo plán, který vás ke koupi pozemku motivuje, rozhoduje o tom, které z… ...

Poznejte výhody a nevýhody bidetů
Zdravotní přednosti bidetů Nečistoty, infekce, hemoroidy. Zatímco toaletní papír vás všech mikrobů nezbaví, a ještě… ...

Režná taška, engoba či glazura: povrchové úpravy pálených tašek
Pálené tašky patří mezi nejoblíbenější typ střešních krytin. Vyznačují se vysokou pevností, jednoduchou pokládkou,… ...

Co je to jednoduchý záznam o stavbě a kdy ho budete potřebovat
Stavba domu, ale také garáže, skladu nebo větší odstavné plochy se neobejde bez stavebního povolení nebo ohlášení… ...

Napínané textilní stěny – zajímavá alternativa pro jakýkoliv interiér
Přemýšlíte, jak ozvláštnit své interiérové prostory a povýšit je na novou úroveň? Zaměřte se na stěny, které… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...