Letní vedra v podkroví – jak s nimi bojovat
Bydlení v podkroví je příjemné a pohodlné až do chvíle, než přijdou velká neustávající letní vedra. V tu chvíli se pobyt v podkrovních bytech či místnostech stává nesnesitelným. Podle prováděných měření může teplota bezprostředně pod střešní krytinou dosahovat v nejparnějších dnech až 80 °C. Není proto divu, že se část tepla přenáší i do interiérů. Dá se s vysokými teplotami pod střechou bojovat a alespoň částečně je snížit? Máme pro vás několik tipů, jak si pobyt v podkroví během léta zpříjemnit.
Přehřívání podkroví zabrání kvalitní izolace
Hned v úvodu je říct, že vyšším teplotám se v obytných částech umístěných pod šikmou střechou zcela nevyhneme. Jediným stoprocentně funkčním řešením je montáž kvalitní klimatizace, která zajistí ochlazení místnosti na požadovanou teplotu. Pokud však chcete přehřívání předcházet a investici do klimatizace neplánujete, pořiďte si kvalitní izolaci střechy.
Obecně platí, že čím tlustší vrstva izolačního materiálu bude pod krytinou nainstalovaná, tím delší dobu bude trvat, než se teplo dostane do vnitřních prostorů. Izolační vrstva by tak měla být tlustá alespoň 30 cm. Na trhu narazíte na různé druhy izolačních materiálů. Stále vyhledávanějším řešením je použití kamenné vlny, která je nehořlavá a prodyšná. Běžně se používá také polystyren, minerální vata, dřevěné desky a dalšími materiály.
Pokud vás dlouhodobě trápí vysoké teploty v podkrovních prostorách, zkontrolujte typ použité izolace, a pokud je nedostatečná, zvažte její úpravu. Izolaci oceníte i v zimním období, kdy omezíte úniky tepla z vnitřních prostorů ven.
Nepodceňte výběr oken
Druhým nejvýznamnějším stavebním prvkem ovlivňujícím míru přehřívání podkrovních prostorů jsou okna a typ stínění. Je třeba říci, že v případě střešních oken jsou jejich izolační vlastnosti velmi důležité. Šetřit na střešních oknech se rozhodně nevyplácí. Důležitá je jak konstrukce, tak kvalita okenní výplně. Při výběru oken se zaměřte na hodnotu součinitele prostupu tepla. Čím menší hodnota, tím lépe.
Na okna také můžete naistalovat speciální protisluneční folie, které fungují jako zrcadlo. Zevnitř jsou průhledné (okna však mírně zatmaví), z vnější části však tvoří zrcadlovou vrstvu, která značné množství slunečního záření odrazí pryč.
Venkovní žaluzie ochrání před teplem víc než vnitřní
Velmi důležité je také kvalitní stínění oken. Na střešní okna jsou neúčinnější venkovní rolety a markýzy. Naopak vnitřní žaluzie nefungují tak efektivně. Na trhu narazíte na různé typy stínění střešních oken, některé jsou navíc vybaveny i systémem automatické regulace a naklápění lišt podle směru slunečního svitu. V nejparnějších vedrech se vyplatí střešní okna zcela zatemnit, a to i za cenu nedostatku světla v interiéru.
Další možnosti, jak se vypořádat s přehříváním podkroví
Použití kvalitní tepelné izolace, oken s izolačními skly a účinného systému stínění je naprostým základem. Dosažení tepelné pohody v podkrovních prostorách můžete podpořit i dalšími způsoby, například použitím střešních tašek s mikropigmenty. Nechcete-li investovat do drahé nástěnné klimatizace, pořiďte se alespoň výkonné ventilátory.
Dražším, ale efektivnějším řešením je mobilní klimatizace, která však má i řadu nevýhod. V průběhu dne rozhodně nevětrejte, zato nezapomeňte vyvětrat ve večerních či nočních hodinách, kdy je venkovní teplota o pár stupňů nižší než teplota v podkroví. Při stavebních úpravách a dodržení základních rad bude pobyt v podkroví v průběhu léta o poznání příjemnější.
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Jak na vnitřní zastínění oken v nájemním bytě?
Praktické zastínění je potřebné v každém domku nebo bytě. Možností, jak si zajistit soukromí a bezpečí, zamezit… ...

Jak vyprat montérky a jiné špinavé pracovní oblečení
Ať chcete, nebo ne, při práci v dílně nebo na stavbě se zašpiníte. Některé skvrny jdou z pracovního oblečení dolů… ...

5 tipů, jak odstranit námrazu na autě během pár minut
Také každé ráno, kdy teploty klesají pod nulu, bojujete se silnou vrstvou námrazy na vašem autě? Pokud pakujete na ulici,… ...

Jak vybrat správný tmel pro tmelení spár
Mezery, praskliny i trhliny můžeme snadno opravit pomocí tmelu. Na trhu je však k sehnání velké množství různých… ...

Vyplatí se elektrický kotel na vytápění? Poradíme, jak ho vybrat a ušetřit
Pokud jste někdy přemýšleli o výměně topného systému, jistě jste v rámci průzkumu trhu narazili na segment… ...

Neviditelná revizní dvířka ukryjí přístup ke stupačkám i vodoměrům
Při realizaci moderních koupelen se klade velký důraz na jednoduchost a absenci jakýchkoliv rušivých prvků. Přesto musí… ...

Na co si dát pozor při zařizování malého bytu
Zařizujete malý bych a chcete vše vyladit do posledního detailu? Pak si dejte pozor, abyste se nedopustili jedné… ...

Jak zjistit správnou výši nájmu? Ztrácet čas prohlížením inzerátů už nemusíte
“Pustit se do odhadování ceny nájmu na vlastní pěst obvykle znamená, že se lidé snaží hledat v inzerátech… ...

Umístění zrcadel a jejich význam podle principů Feng Shui
Pokud zařizujete nový dům či byt a filozofie Feng Shui je vám blízká, věnujte pozornost správnému zakomponování… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...