PR článek

Léto v podkroví bez klimatizace? Jedině s kvalitním stíněním


velux rolety na střešní okna

Jestli vás v posledních letech trápila letní vedra, určitě řešíte, jak se před horkem účinně ochránit. Zvlášť pokud bydlíte pod střechou, kde se vzduch rychle prohřeje. Dobrou zprávou je, že se můžete obejít bez nákladných stavebních řešení. Příjemnou teplotu v podkroví pomůže udržet venkovní stínění na střešní okna. Venkovní rolety na solární pohon se jednoduše postarají o stín i na starších oknech, protože k oknu není potřeba přivádět elektřinu.

Místo umělého chlazení stačí postavit slunci do cesty účinnou překážku

Klimatizace je efektivní, ale ne každý chce mít doma chlazený vzduch. Nehledě k drahému provozu jsou dobře známá zdravotní rizika, kdy klimatizace může způsobit nachlazení. Letos se k těmto obecným nevýhodám navíc přidává i nebezpečí šíření koronavirové nákazy prostřednictvím cirkulujícího vzduchu. Proto je na místě uvažovat také o dalších možnostech, jak zabránit přehřívání vzduchu v interiéru.

Stejný problém řešil i majitel domu ve Veverské Bítýšce, který se rozhodl rekonstruovat podkroví. „V zimě není teplota problém, vždycky se dá zatopit víc. Ale v létě bylo v patře moc teplo,“ vypráví majitel rodinného domu, který se do malého města odstěhoval z brněnského sídliště kvůli většímu klidu a zdravějšímu prostředí. „Nejdříve mě napadlo jednoduché řešení – dát do podkroví klimatizaci. Pak jsem si uvědomil, že ze zdravotních důvodů vlastně doma chlazený vzduch nechci. Začal jsem hledat jiné možnosti a objevil venkovní rolety na střešní okna,“ vysvětluje.

velux venkovní rolety

Zdůrazňuje slovo venkovní, protože aby stínění teplotně izolovalo, je nutné ho instalovat z vnější strany. Jedině tak se zabrání zahřátí okenních tabulí, které by teplo přenášely dál do interiéru. Zatímco vnitřní rolety a žaluzie jen zatemňují nebo regulují světlo, venkovní stínění opravdu zamezí přehřátí podkroví. „Je to pevná překážka postavená do cesty přímému slunečnímu záření. V kombinaci s kvalitní tepelnou izolací střechy nám venkovní roleta pomáhá udržet uvnitř příjemnou teplotu, i když za okny už je nepříjemné horko,“ popisuje spokojený investor.

Nechali za sebe pracovat slunce

Po rekonstrukci má dům ve Veverské Bítýšce celkem jedenáct střešních oken. Při tomto počtu majitel chtěl, aby otevírání bylo co nejpohodlnější, proto zvolil střešní okna s dálkovým ovládáním. Rozhodoval se mezi dvěma variantami – okny na elektrický nebo solární pohon.

„Vybrali jsme si solárně poháněná okna, která mají v horním rámu fotovoltaický článek. Díky tomu jsme ušetřili při instalaci, protože se k oknům nemusela přivádět elektřina. Neřešili jsme kabely ani pojistky a nemuseli shánět elektrikáře. Ale hlavně jsou tato okna soběstačná a fungují úplně spolehlivě nezávisle na vnějšku,“ pochvaluje si majitel. Jedinou nevýhodou solárního pohonu je podle něj omezená životnost. „Počítáme s tím, že po pěti až deseti letech bude potřeba vyměnit fotovoltaický článek. Ale nebylo potřeba rozbíjet zdi a přivádět k oknu kabely, takže se to určitě vyplatilo,“ dodává.

velux venkovní rolety na střešní okna

Stejný fotovoltaický článek, který otevírá a zavírá střešní okno, ovládá také venkovní roletu. K zastínění všech oken v pokoji tak stačí jediný dotek prstu. I dítě může snadno zatahovat a vytahovat rolety podle toho, jak právě svítí slunce. Navíc stažené rolety nijak neomezují otvírání oken. „Netušil jsem, že okno půjde otevřít i při stáhnuté venkovní roletě. Je to výborná věc, protože v létě můžeme současně větrat i dokonale stínit,“ říká majitel domu.

Náš tip: nová lehká venkovní roleta na solární pohon

Věděli jste, že solárně poháněné venkovní stínění jde jednoduše instalovat i na starší okna VELUX? Letos si můžete vybrat už ze tří různých řešení využívajících sluneční energii. Nejefektivnější je venkovní roleta, která vedle tepelné izolace zároveň dokonale zatemní a utlumí hluk. Účinnou ochranu před přehříváním zajistí také venkovní markýza z průhledné tkaniny, která propouští dovnitř světlo a nebrání ve výhledu. Novinkou letošního léta je lehká venkovní roleta jako zlatá střední cesta mezi oběma tradičními možnostmi. Díky schopnosti zatemnění se výborně hodí do ložnic a dětských pokojů, nepotřebuje žádnou údržbu a může se plynule polohovat. Které stínění bude nejlepší pro vaše střešní okna? Vybírejte na www.velux.cz/produkty/rolety-a-zaluzie/ochrana-pred-teplem.

publikováno: 4. 8. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.