Likvidace vosího hnízda – jak si pomůžete sami a kdy zavolat hasiče?


vosí hnízdo

Zpozorujete-li zvýšený výskyt vos ve vaší domácnosti, pak se zcela jistě někde poblíž nachází jejich hnízdo. Nejčastěji se jedná o místa u starých trámů, pod okapy a u střech, na stromech a v různých dalších zákoutích, výjimkou není ani vosí hnízdo v zemi. Můžete ho tedy nalézt nejen venku, ale třeba i na půdě. S následnou likvidací byste určitě neměli otálet. Jak si s tím poradit svépomocí a kdy už je nutné zavolat hasiče?

Dostat žihadlo od vosy není nic příjemného. Pro člověka, který je na něj alergicky to může být dokonce život ohrožující situace. To je jeden z hlavních důvodů, proč by likvidace vosího hnízda měla proběhnout co nejdříve po tom, co ho objevíte. Netřeba totiž ani připomínat, jak otravné vosy dokážou být a narušit jinak pohodové venkovní posezení. Možností, jak se dobrat kýženého cíle, se nabízí několik.

Máme pro vás 5 osvědčených tipů, jak s vosami úspěšně bojovat

Na vosí hnízdo platí chemie i vroucí voda

Ať už zvolíte jakýkoliv způsob likvidace, vždy dbejte na zvýšenou opatrnost. Pokud by se vosy splašily, pak na vás zaútočí. Vždy proto mějte vhodné oblečení, tedy dlouhé rukávy a nohavice. Nezapomeňte na brýle, rukavice a šátek přes ústa a nos.

Pokud se vosí hnízdo nachází v zemi, můžete použít vroucí vodu. Tu v dostatečném množství nalijete přímo do otvoru v půdě. Nachystejte si však předem zeminu nebo drny, kterým dané místo ihned poté přikryjete a udusáte. Napadlo-li vás, že byste účinnost této metody podpořili například přidáním nějakého agresivního dezinfekčního přípravku, pak od této myšlenky upusťte. Poškodili byste tak půdu a její přirozenou rovnováhu.

likvidace vosího hnízda

U zavěšených vosích hnízd je likvidace mnohem obtížnější. Zpravidla můžete volit mezi postřikem a práškem. Vždy však při aplikaci zachovejte bezpečnou vzdálenost. Nejlepší také je, když zvolenou metodu provedete časně zrána (případně po setmění, to je tento hmyz méně aktivní), kdy jsou vosy po noci ztuhlejší, tedy méně pohyblivé. Z tohoto hlediska se tak vyplatí zvolit přípravek s obsahem směsí, které mohou vosí hnízdo při likvidaci ochlazovat, čímž se pohyb vos také zpomalí. Jak už bylo zmíněno výše, můžete zvolit prášek nebo tekutý postřik. Vždy dbejte na to, jak účinný přípravek je a zda je šetrný k životnímu prostředí. K postřiku musíte mít potřebné vybavení v podobě stříkacího zařízení, u práškových přípravků je součástí balení trubice, která umožňuje aplikaci až z 2 metrů. Prášek se zdá být vhodnější, protože ho vosy samy roznesou po celém hnízdě.

Nepřímou likvidaci vosího hnízda představuje lapač. Ten svým složením láká vosy, aby přilétly blíže. Ty se pak k němu přichytí a uhynou, buď z důvodů nedostatku potravy, nebo díky účinnosti jedu.

vosí hnízdo na stromě

V jakých případech zlikvidují vosí hnízdo hasiči?

Spousta lidí se domnívá, že s odstraněním vosího hnízda vždy pomohou hasiči. To však není pravda, protože hasiči přijedou pouze v případě, kdy vosy ohrožují lidi na veřejných místech. Pokud tedy bydlíte v sousedství školy či například úřadu, pak je po zvážení situace možné, že se o likvidaci postarají. V opačných případech, kdy si nevíte rady, vás odkážou na odbornou firmu. Cena za zlikvidování se různí v závislosti na lokalitě, obvykle je to od 1500 Kč výše.

I když jsou vosy v zahradě užitečné, je téměř nezbytné postarat se o likvidaci hnízda. Pokud vás trápí i bez něj, například přilétávají od sousedů, pak se zbavte lákadel v podobě popadaného nahnilého ovoce. Máme pr vás také 5 tipů, jak se vos rychle zbavit. Případně můžete lokálně užívat speciální insekticid ve spreji, obdobně jako na mravence, kterých se zbavíte díky informacím v článku „Mravenci v bytě – nepříjemnost, nad níž lze vyzrát“.

 

publikováno: 2. 5. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.