Loftové byty aneb bydlení ve velkém stylu


Bydlení v loftových bytech si získává čím dál větší oblibu.

Někteří lidé se nespokojí s typickým bytem či domem a hledají způsob, jak bydlet výjimečně a netradičně. Řešením může být loftový byt, který vznikne přestavbou starých továrních hal nebo průmyslových budov. Ve výsledku se tak dosáhne prostorného a vzdušného obydlí, kde je možno nechat pracovat fantazii na plné obrátky.

I když se za oceánem tímto způsobem bydlí již od 60. let minulého století, kde si ho oblíbila především bohémská smetánka New Yorku, do Česka proniká trend loftových bytů až v průběhu posledních 5 let. Opuštěné a zchátralé stavby, co svému původnímu záměru již dosloužily, tak získávají zcela novou tvář - vznikají loftové byty. Z důvodů nápaditosti a nesvázaného prostoru bývají loftové byty předmětem zájmu umělců, kteří tak jednoduše kloubí ateliér se zázemím bydlení.

Hlavní znak loftových bytů: vysoké stropy

Loftové byty se vyznačují atypickými dispozicemi, kterým vévodí vysoké stropy a zdi. Standardem je výška přes 5 m s velkými dominantními okny kovových konstrukcí. V případě, že se jedná o nadstandardní rozměry, vsadí se do prostoru otevřené patro, které tak přiblíží loftový byt ve své podstatě klasickému mezonetu, oproti kterému však není nikterak členěn příčkami.

Velkorysost a nespoutanost prostoru je mnohdy navíc umocněna prvky, které dotváří komplexní atmosféru. Výjimkou proto není obnažení a ponechání některých původních trámů, zábradlí, schodiště, dveří nebo sloupů. Jelikož velikost bytu průměrně neklesne pod 80 m2, je možné při zařizování opravdu kouzlit a nebrat ohled na žádné prostorové limity. Loftové byty potěší každého, kdo chce mít možnost experimentovat.

Loftové byty nejsou nejlevnější

Exkluzivita a luxus – znaky, kterými jsou loftové byty identifikovatelné, jsou důvodem poněkud vyšší ceny za metr čtvereční, než na jakou je český trh zvyklý v rámci klasických bytů. Pokud se tedy chystáte pořídit si loftový byt, připravte se na to, že cena těch nejlevnějších bude začínat na zhruba 30 000 Kč/m2, výborná lokalita či vybavení může částku zvednout klidně i k 80 000 Kč/m2a více.

Co se týče tuzemského trhu s loftovým bydlením, tak i ten se pomalu rozrůstá se stoupající poptávkou. Je tedy možné narazit na jednotlivé loftové byty, jejichž výstavba se soustředila do menších starších fabrik, ale též na rozlehlejší komplexy, kde spolu sousedí takových bytů několik. K tomuto účelu posloužila v Praze například původní budova pivovarské spilky v Holešovicích, kde vznikly byty čítající 80 m2 až 180 m2.

Nápadité bydlení v podobě loftu v sobě kombinuje dostatek volného prostoru s netradičním dispozičním řešením. I když je nutno počítat s tím, že za tuto jedinečnost si zájemce připlatí. A to nejen při samotné koupi, ale také při následných nákladech na provoz. Loftové byty jsou drahé, ale bydlení v nich je vysoce nadstandardní a výjimečné.

 

publikováno: 15. 7. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.