Malby na zeď nepatří jen do dětských pokojíků


Fotolia_46026651_XS

S malbami na zdi se můžete nejčastěji setkat v dětských pokojíčcích, kde se dá popustit uzda fantazii jak jen to jde. Motivy z pohádek, komiksové postavičky i krajiny lze najít ve spoustě z nich, avšak není to jediné místo v bytě, kam by se taková díla hodila. Pro malby jsou jako stvořené velké prázdné zdi v chodbách nebo na schodištích.

 

Do uměleckého díla se můžete pustit sami – potřeba bude jen něco málo barvy a vaše výtvarné schopnosti. Méně sebevědomí pak povolají profesionály, kde bude kvalita výsledku jistá – jak esteticky, tak provedením.

Podklad pro malbu

Pro malbu na zeď je potřeba připravit povrch tak, jakoby se měl dělat celý nový nátěr. To znamená v případě starších zdí oškrábat staré nátěry a nanést jeden nový, na němž obraz vynikne. Čisté zdi jsou základem úspěchu, ať budete pro samotnou práci používat emulzní nebo disperzní barvy.

  • podklad musí být rovný a čistý (bez prachu, zbytků tapet apod.)
  • praskliny, rýhy a díry po skobách je potřeba zapracovat (postačí stěrkovací hmoty)
  • pokud se drolí a loupe, je nutno jej oškrábat

Čím malovatFotolia_46026454_XS

Profesionálové pracují s akrylátovými barvami, které jsou odolné a jen tak se neotřou. Vyznačují se barevnou stálostí i pěknými a sytými barvami. Jejich pořízení je však dražší, levnější alternativou jsou potom běžné „tónovačky," které se lijí do bílé barvy pro běžné malování.

  • zajímavým tipem je použití akrylátových temper. Jsou dostupné, snadno se s nimi pracuje a výsledek vypadá profesionálně.

Malby na zeď od profíků

Jednoduché motivy se dají vládnout svépomocí díky šablonám, avšak na zdi si můžete nechat vytvořit malé umělecké dílo. Kreativní malby už vyžadují notnou dávku talentu a umu, výsledek však vždy stojí za to.

Abstraktní malby a propracované grafiky je potřeba vyvést v souladu s interiérem – a to jak barevně, tak třeba i velikostí. Vždy se bude jednat o originál, který perfektně zapadne do celkového vzhledu. Zajímavě působí například mapy nebo díla ohraničená rámem.
Hitem poslední doby jsou díla street artového umělce Banksyho – malby v jeho stylu dotáhnou atmosféru pracoven k dokonalosti a potvrdí fakt, že nástěnné malby nepatří jen k dětem do pokojíků.

3D malby

Do kategorie odvážných a značně netradičních se pak řadí 3D malby. Rozhodně se nehodí všude – setkat se s nimi můžete například v restauracích nebo kavárnách, avšak pokud někdo po takové zatouží i doma, nic mu nebrání. Díla jsou to náročná, proto je potřeba počítat s vyšší cenou. Na druhou stranu takové antické sloupy v chodbě rozhodně zaslouží obdiv.

Moderní malby na zdi nahrazují samolepící dekorace nebo tapety. Ty nechce každý – pro někoho mohou být nevkusné, pro jiné zase nudné. Obraz malovaný přímo na zeď je pak originálem a nezaměnitelnou součástí domova.

 

publikováno: 4. 11. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.