Máme pro vás 5 rad, jak prodloužit životnost tepelného čerpadla


jak prodloužit životnost tepelného čerpadla

Tepelná čerpadla patří mezi moderní způsoby vytápění. Jsou oblíbená především pro ekologickou nezávadnost, neboť získávají energii z obnovitelných zdrojů, a také pro poměrně levný provoz s lákavou finanční návratností. Průměrná životnost tepelného čerpadla se pohybuje okolo dvaceti let, avšak při správném zacházení může být i delší. Náročné údržby se však bát nemusíte, péče o tepelné čerpadlo je totiž poměrně snadná, rozhodně byste ji ale neměli podceňovat. Právě proto jsme si pro vás připravili pět užitečných rad, jak prodloužit jeho životnost.

1. Pravidelný servis tepelných čerpadel

Stejně jako v případě jakéhokoliv jiného topného systému, i tepelnému čerpadlu byste měli dopřát pravidelnou odbornou kontrolu. Otázka ohledně servisu by vám neměla být lhostejná už při výběru tepelného čerpadla. Z dlouhodobého hlediska se rozhodně vyplatí dát přednost prodejci, který nabízí pravidelný servis.

Údržba tepelného čerpadla je poměrně jednoduchá. V praxi to znamená, že s čištěním filtru či doplňováním chladicí kapaliny si nejspíše poradíte svépomocí. Jednotka však jednou za čas potřebuje komplexní kontrolu, během níž je třeba zkontrolovat stav vnitřní i venkovní části čerpadla a přesvědčit se, že obě fungují správně. Zde už se bez servisního technika neobejdete. Pravidelný servis je zkrátka základ pro spolehlivé fungování tepelného čerpadla.

2. Vybíráte tepelné čerpadlo? Pomůže recenze i odborná konzultace

Cesta za dlouhou životností tepelného čerpadla však začíná už v prodejně. Na trhu se totiž nachází hned několik typů čerpadel (země/voda, voda/voda, vzduch/voda), každý má přitom jiné parametry a hodí se do jiné nemovitosti. Proto raději vybírejte u prověřených výrobců, kteří zpravidla nabízejí odborné konzultace a pomohou vám vybrat ideální řešení pro vaše bydlení.

Dále zkuste na internetu dohledat uživatelské recenze, i ty vám mohou usnadnit výběr vhodného modelu či výrobce. V případě pořízení jednotky s nízkou účinností se totiž může stát, že čerpadlo nezvládne vytápět váš interiér a bude se přetěžovat. S tím samozřejmě souvisí také snížení efektivity a vyšší účty za elektřinu, o snižování životnosti samotného čerpadla nemluvě.

Tepelné čerpadlo představuje vysokou počáteční investici, která se v případě pořízení nevhodného modelu či nedostatečné údržby nemusí vůbec vyplatit. Z toho důvodu raději vybírejte mezi zavedenými výrobci, kteří poskytují odborné konzultace, nabízejí montáž a starají se o pravidelný servis.

pravidelný servis výrazně může ovlivnit životnost tepelného čerpadla.

3. Běžná údržba – zvládne ji každý a je velmi důležitá pro životnost tepelného čerpadla

Opět se vracíme k jedné z hlavních výhod tepelného čerpadla – snadné údržbě. Hravě si s ní poradíte i bez přítomnosti servisního technika. Jedná se například o pravidelnou výměnu vzduchových filtrů, doplňování chladicí kapaliny či odklízení nepořádku v blízkosti venkovní jednotky. Tepelné čerpadlo bude na oplátku fungovat efektivněji a také déle vydrží.

Pozornost věnujte především venkovní části čerpadla, která bývá vystavena nepříznivým povětrnostním vlivům, takže se v její blízkosti mohou hromadit nečistoty. Pokud venkovní jednotku opakovaně zahrnuje sníh, tvoří se kolem ní kaluže dešťové vody či hromádky listí z nedalekého stromu, zvažte její přesun na bezpečnější místo, případně vybudování ochranného přístřešku.  

Běžnou údržbu pro zvýšení životnosti tepelného čerpadla potřebuje i venkovní jednotka.

4. Prodloužená záruka

Pořizovací cena tepelného čerpadla není zanedbatelná, každou zimu navíc bude pracovat na plné obrázky. I proto byste se při koupi měli zamyslet nad příplatkem za prodlouženou záruku. Někteří výrobci ji dokonce zahrnují do základní ceny čerpadla. Tak či onak, v případě poruchy se nebudete muset obávat nákladné opravy.

Poskytuje-li záruku samotný výrobce, můžete zpravidla počítat s autorizovaným servisem i originálními náhradní díly. V některých případech pak bývá prodloužená záruka podmíněná pravidelnými revizemi, což rozhodně není k zahození.

5. Životnost tepelného čerpadla lze prodloužit pořízením podlahového vytápění

Občas se můžete setkat s názorem, že tepelné čerpadlo se vyplatí pouze v kombinaci s podlahovým vytápěním, což samozřejmě není pravda. Zároveň ale platí, že rozvádění tepla pod podlahou zvyšuje efektivitu tepelného čerpadla, z čehož plynou dvě výhody. Nejenže ušetříte náklady za elektřinu, ale rovněž nebudete muset čerpadlo tak často zapínat, čímž se zpomalí jeho fyzické opotřebení a prodlouží se i životnost tepelného čerpadla.

publikováno: 21. 5. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.