Mapy – poutavý designový doplněk do každého interiéru


mapy5

Zejména v interiérových prostorách mladších generací se setkáváme se vzrůstající oblibou map. Dříve mapy sloužily zejména k účelu navigace a orientace, dnes v době online map a GPS navigací plní hlavně účel designové dekorace. Pokud rádi cestujete a chtěl byste při pohledu na mapu přemýšlet nad svými budoucími cestami, pak pro vás bude zakomponování mapy do domu či bytu tou správnou volbou. Pojďme se podívat na to, jaké možnosti při výběru mapy jako dekorace máte.

DÁLE NA TÉMA: DEKORACE NEJEN PRO CESTOVATELE

Mapa světa, kontinentu, republiky i města

V první řadě se musíte zamyslet nad tím, jaký typ mapy byste ve svém pokoji, ložnici nebo obýváku chtěli mít. Nejjednodušším a cenově nejdostupnějším řešením je pořízení klasické nástěnné mapy, která může zobrazovat celý svět, kontinent nebo republiku. Mapu snadno zavěsíte na zeď, můžete ji nechat v původním stavu, stejně tak do ní můžete zaznačit své uskutečněné cesty.

Pokud se s obyčejnou mapou nespokojíte, budete se muset vydat do obchodu s bytovými doplňky, případně se obrátit na konkrétní umělce, kteří se výrobou designovým map zabývají. Na trhu narazíte na papírové mapy v různých velikostech a zpracování, kromě klasických map jsou k dispozici i mapy slepé či jinak graficky zpracované. V poslední době roste také zájem o zarámované mapy konkrétních měst. Máte-li k některému městu obzvláště blízký vztah, pořízení zarámované mapy může být tou správnou volbou.

IMG_20190911_153645

Mapy z korku i ze dřeva

Se vzrůstající oblibou motivu map se na trhu objevují i mapy vyrobené z netradičních materiálů. Příkladem mohou být zajímavé mapy vyřezané z korku. Do nich pak můžete snadno zapichovat špendlíky označující místa, která jste dříve navštívili, stejně tak k nim můžete navázat provázky a přilepit autentické fotografie z konkrétních destinací. Moderní bytovým doplňkem jsou pak dřevěné desky, ve kterých je mapa přenesena metodou laserového vypalování či jiné technologie.

Stírací mapy

Velkou oblibu mají i stírací mapy. Jedná se o velký formát papíru, na kterém je nanesena stíratelná vrstva barvy. Princip je podobný jako v případě klasických stíracích losů. Plocha celé mapy (ať už mapy světa, Evropy či jiného kontinentu) je překryta stíratelnou vrstvou, a tak postupně odkrýváte jen ty země, které jste v minulosti navštívili. Stírací mapy nejen že skvěle vypadají, ale také přímo vybízí k návštěvě co nejvíce zemí a postupnému odkrývání celé plochy.

Zdroj: Flickr.com, Damien Walmsley

Staré knihy s mapami váš interiér ozvláštní

Mapy se nejčastěji umísťují přímo na stěny v interiérech, existuje však i jiná možnost. Svou pracovnu nebo obývací pokoj můžete vybavit starými knihami s mapami, které vašim prostorům dodají starožitný nádech. Takové knihy často zakoupíte za pár set korun ve starožitnictví nebo antikvariátu.

Nenechte si ujít ani další články zaměřené na dekorace a vybavení interiéru:

publikováno: 12. 9. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.