Máte doma klimatizaci? V zimě s ní můžete i topit


Zapnutí klimatizace

Klimatizace se do rodinných domů, bytů i komerčních budov pořizují zejména za účelem ochlazení místností během horkého léta. Ne každý však ví, že je lze úspěšně využívat také k vytápění. Klimatizační zařízení fungují při topení jako tepelná čerpadla typu vzduch/vzduch a dokáží produkovat teplo i při silných mrazech. Navíc jsou ekologická a úsporná. Pojďme se zaměřit na to, jaké jsou jejich výhody i nevýhody.

V zimě topíte, v létě chladíte

Majitelé domů a bytů si klimatizaci pořizují především kvůli ochlazování vzduchu během léta, kdy bývá v místnostech nesnesitelné horko. Současné moderní klimatizace jsou však konstruované tak, že v sobě mají zabudované tepelné čerpadlo vzduch/vzduch, díky čemuž fungují obousměrně. V létě se tak postarají o ochlazování vzduchu, v zimě ho naopak ohřívají.

Používání klimatizačních zařízení pro vytápění je už léta využívané zejména v zámořských státech a západní Evropě, kde se s montáží jiných topných systémů často ani nepočítá. Stále častěji se však díky svému univerzálnímu použití, nízkým pořizovacím nákladům i levnému provozu používají k vytápění také u nás.

klimatizace - princip

Teplý vzduch je k dispozici ihned po zapnutí

Uživatelé klimatizací oceňují velmi rychlý ohřev místnosti. Teplý vzduch totiž ze zařízení začne proudit okamžitě po zapnutí. Pokud tak například odjedete na pár dní pryč a vrátíte se do studeného bytu, stačí klimatizaci zapnout a za 20 minut bude vnitřní teplota opět příjemná.

Pokud byste používali topení plynem, tuhými palivy nebo elektřinou, na ideální teplotu v místnosti byste si museli počkat podstatně delší dobu. Moderní klimatizace jsou navíc vybaveny kvalitními teplotními čidly a disponují i dálkovým ovládáním, díky kterému nastavíte požadovanou teplotu na dálku. Některé modely klimatizací jsou navíc vybaveny i doplňkovým WiFi modulem, díky kterému můžete topení zapnout odkudkoliv a vrátit se tak už do vyhřátého domu.

Moderní klimatizace topí úsporně a ekologicky

Jedním z častých mýtů, které kolem používání klimatizací stále kolují, je domněnka, že jejich provoz je finančně nákladný. Ve skutečnosti je tomu právě naopak, protože klimatizace fungují jako tepelná čerpadla a k oteplování či ochlazování využívají tepelnou energii venkovního vzduchu. Elektřina se tak spotřebovává jen pro provoz ventilátorů a dílčích komponentů.

Chcete-li při vytápění či chlazení klimatizačním zařízením ušetřit, pořizujte jen výrobky vyšších energetických tříd. Například český dodavatel klimatizací ENBRA dnes dodává úsporné klimatizace ECO PLUS, které zajistí vytápění v energetické třídě A+ a chlazení dokonce ve třídě A++. Náklady na vytopení místností tak budou ve srovnání s jinými topnými systémy výrazně nižší.

Pokud chcete při používání klimatizace ušetřit, nastavujte teplotu přibližně o 5 °C vyšší nebo nižší oproti stávající teplotě v interiéru. Pro běžný pobyt v interiéru se jako ideální považuje teplota kolem 21 °C, během spánku by měla být nižší. Odborníci se shodují, že ideální teplota pro kvalitní spánek je mezi 17 a 18 °C, vždy ale záleží na osobních preferencích a individuálním pocitu tepelné pohody.

Pozor na nevhodný teplotní profil v místnosti

Ovládání klimatizaceStejně jako jiné systémy vytápění mají i klimatizace své nevýhody, se kterými je třeba při pořízení počítat. Topení klimatizací vede k vytvoření nevhodného teplotního profilu v místnosti, což v praxi znamená, že u stropu je teplota vyšší než u země. Díky tomu je nutné topit více než při používání běžných způsobů vytápění.

Uživatelský komfort pak snižuje i samotné proudění vzduchu, které je pro mnohé uživatele nepříjemné. Z tohoto hlediska se topení klimatizací doporučuje zejména jako rychlý doplňkový zdroj tepla kombinovaný s jinými systémy, například podlahovým vytápěním či běžným konvenčním topením.

Časté větrání je při vytápění klimatizací nezbytné

V případě, kdy je k vytápění využívána klimatizace bez přívodu čerstvého vzduchu do interiéru, je nezbytné v místnostech často a intenzivně větrat. Vzduch, který z klimatizace vychází do interiéru, je sušší než ten odsávaný. Používání klimatizace tak může vést k nadměrnému vysušování vzduchu, na druhé straně nezpůsobuje tvorbu nežádoucích plísní.  Výhodou však je, že i při častějším intenzivním větrání se místnost díky okamžitému ohřevu vzduchu z klimatizace opět vytopí na požadovanou teplotu během několika minut.

Hlučné klimatizace snižují komfort

Při výběru nové klimatizace pro chlazení i ohřev se zaměřte na hlučnost zařízení. Méně kvalitní výrobky jsou bohužel hlučné, takže negativní ovlivňují komfort při pobytu v místnosti. Naopak u moderních klimatizací od ověřených výrobců se používají kvalitní tiché ventilátory a další konstrukční díly, díky kterým je jejich hlučnost velmi nízká. Pokud přemýšlíte nad pořízením klimatizace do bytu nebo rodinného domu, parametr hlučnosti udávaný v decibelech (dB) rozhodně nepodceňujte.

Klimatizace

Vytápění klimatizačním zařízením je ideálním řešením zejména do menších bytů a rodinných domů, skvěle poslouží také jako doplňkový zdroj tepla pro takřka okamžité vytopení. Při výběru nového zařízení ale sledujte řadu parametrů, díky kterým bude topení opravdu úsporné, komfortní a rychlé. Zaměřte se na energetickou třídu, úroveň hlučnosti, výkon i možnosti regulace a dálkového ovládání.

publikováno: 12. 12. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.