Máte doma klimatizaci? V zimě s ní můžete i topit
Klimatizace se do rodinných domů, bytů i komerčních budov pořizují zejména za účelem ochlazení místností během horkého léta. Ne každý však ví, že je lze úspěšně využívat také k vytápění. Klimatizační zařízení fungují při topení jako tepelná čerpadla typu vzduch/vzduch a dokáží produkovat teplo i při silných mrazech. Navíc jsou ekologická a úsporná. Pojďme se zaměřit na to, jaké jsou jejich výhody i nevýhody.
V zimě topíte, v létě chladíte
Majitelé domů a bytů si klimatizaci pořizují především kvůli ochlazování vzduchu během léta, kdy bývá v místnostech nesnesitelné horko. Současné moderní klimatizace jsou však konstruované tak, že v sobě mají zabudované tepelné čerpadlo vzduch/vzduch, díky čemuž fungují obousměrně. V létě se tak postarají o ochlazování vzduchu, v zimě ho naopak ohřívají.
Používání klimatizačních zařízení pro vytápění je už léta využívané zejména v zámořských státech a západní Evropě, kde se s montáží jiných topných systémů často ani nepočítá. Stále častěji se však díky svému univerzálnímu použití, nízkým pořizovacím nákladům i levnému provozu používají k vytápění také u nás.
Teplý vzduch je k dispozici ihned po zapnutí
Uživatelé klimatizací oceňují velmi rychlý ohřev místnosti. Teplý vzduch totiž ze zařízení začne proudit okamžitě po zapnutí. Pokud tak například odjedete na pár dní pryč a vrátíte se do studeného bytu, stačí klimatizaci zapnout a za 20 minut bude vnitřní teplota opět příjemná.
Pokud byste používali topení plynem, tuhými palivy nebo elektřinou, na ideální teplotu v místnosti byste si museli počkat podstatně delší dobu. Moderní klimatizace jsou navíc vybaveny kvalitními teplotními čidly a disponují i dálkovým ovládáním, díky kterému nastavíte požadovanou teplotu na dálku. Některé modely klimatizací jsou navíc vybaveny i doplňkovým WiFi modulem, díky kterému můžete topení zapnout odkudkoliv a vrátit se tak už do vyhřátého domu.
Moderní klimatizace topí úsporně a ekologicky
Jedním z častých mýtů, které kolem používání klimatizací stále kolují, je domněnka, že jejich provoz je finančně nákladný. Ve skutečnosti je tomu právě naopak, protože klimatizace fungují jako tepelná čerpadla a k oteplování či ochlazování využívají tepelnou energii venkovního vzduchu. Elektřina se tak spotřebovává jen pro provoz ventilátorů a dílčích komponentů.
Chcete-li při vytápění či chlazení klimatizačním zařízením ušetřit, pořizujte jen výrobky vyšších energetických tříd. Například český dodavatel klimatizací ENBRA dnes dodává úsporné klimatizace ECO PLUS, které zajistí vytápění v energetické třídě A+ a chlazení dokonce ve třídě A++. Náklady na vytopení místností tak budou ve srovnání s jinými topnými systémy výrazně nižší.
Pokud chcete při používání klimatizace ušetřit, nastavujte teplotu přibližně o 5 °C vyšší nebo nižší oproti stávající teplotě v interiéru. Pro běžný pobyt v interiéru se jako ideální považuje teplota kolem 21 °C, během spánku by měla být nižší. Odborníci se shodují, že ideální teplota pro kvalitní spánek je mezi 17 a 18 °C, vždy ale záleží na osobních preferencích a individuálním pocitu tepelné pohody.
Pozor na nevhodný teplotní profil v místnosti
Stejně jako jiné systémy vytápění mají i klimatizace své nevýhody, se kterými je třeba při pořízení počítat. Topení klimatizací vede k vytvoření nevhodného teplotního profilu v místnosti, což v praxi znamená, že u stropu je teplota vyšší než u země. Díky tomu je nutné topit více než při používání běžných způsobů vytápění.
Uživatelský komfort pak snižuje i samotné proudění vzduchu, které je pro mnohé uživatele nepříjemné. Z tohoto hlediska se topení klimatizací doporučuje zejména jako rychlý doplňkový zdroj tepla kombinovaný s jinými systémy, například podlahovým vytápěním či běžným konvenčním topením.
Časté větrání je při vytápění klimatizací nezbytné
V případě, kdy je k vytápění využívána klimatizace bez přívodu čerstvého vzduchu do interiéru, je nezbytné v místnostech často a intenzivně větrat. Vzduch, který z klimatizace vychází do interiéru, je sušší než ten odsávaný. Používání klimatizace tak může vést k nadměrnému vysušování vzduchu, na druhé straně nezpůsobuje tvorbu nežádoucích plísní. Výhodou však je, že i při častějším intenzivním větrání se místnost díky okamžitému ohřevu vzduchu z klimatizace opět vytopí na požadovanou teplotu během několika minut.
Hlučné klimatizace snižují komfort
Při výběru nové klimatizace pro chlazení i ohřev se zaměřte na hlučnost zařízení. Méně kvalitní výrobky jsou bohužel hlučné, takže negativní ovlivňují komfort při pobytu v místnosti. Naopak u moderních klimatizací od ověřených výrobců se používají kvalitní tiché ventilátory a další konstrukční díly, díky kterým je jejich hlučnost velmi nízká. Pokud přemýšlíte nad pořízením klimatizace do bytu nebo rodinného domu, parametr hlučnosti udávaný v decibelech (dB) rozhodně nepodceňujte.
Vytápění klimatizačním zařízením je ideálním řešením zejména do menších bytů a rodinných domů, skvěle poslouží také jako doplňkový zdroj tepla pro takřka okamžité vytopení. Při výběru nového zařízení ale sledujte řadu parametrů, díky kterým bude topení opravdu úsporné, komfortní a rychlé. Zaměřte se na energetickou třídu, úroveň hlučnosti, výkon i možnosti regulace a dálkového ovládání.
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:
- Vybíráte pozemek? Pozor, ať nekoupíte zajíce v pytli
- Vyplatí se elektrický kotel na vytápění? Poradíme, jak ho vybrat a ušetřit
- Čím vytápět rodinný dům: Poradíme, jak na změnu topného systému a čím nejlevněji topit
- Jak obarvit látku levně a bez chemie? Použijte kávu, nebo čaj!
- Zateplení oken: jak ušetřit náklady za vytápění?

Co nás v letošním roce čeká na hypotečním trhu?
Celým světem hýbe další vlna koronavirové pandemie, která hypotečním trhem značně zahýbala. Ani ti největší… ...

Co je tepelný most? Poradíme, jak ho řešit a snížit náklady na vytápění
Už jste někdy přemýšleli, jak snížit náklady na vytápění? Pokud ano, pak jste se jistě setkali s problematikou tzv.… ...

V době tabletů a mobilů je čím dál tím těžší dostat děti ven. Pokud už se to náhodou povede, výsledkem je jen to,… ...

Jak vybrat správný tmel pro tmelení spár
Mezery, praskliny i trhliny můžeme snadno opravit pomocí tmelu. Na trhu je však k sehnání velké množství různých… ...

Vybíráte pozemek? Pozor, ať nekoupíte zajíce v pytli
Nezvažujte pouze aktuální stav Samotný úmysl nebo plán, který vás ke koupi pozemku motivuje, rozhoduje o tom, které z… ...

Neviditelná revizní dvířka ukryjí přístup ke stupačkám i vodoměrům
Při realizaci moderních koupelen se klade velký důraz na jednoduchost a absenci jakýchkoliv rušivých prvků. Přesto musí… ...

Režná taška, engoba či glazura: povrchové úpravy pálených tašek
Pálené tašky patří mezi nejoblíbenější typ střešních krytin. Vyznačují se vysokou pevností, jednoduchou pokládkou,… ...

Co je to jednoduchý záznam o stavbě a kdy ho budete potřebovat
Stavba domu, ale také garáže, skladu nebo větší odstavné plochy se neobejde bez stavebního povolení nebo ohlášení… ...

Umístění zrcadel a jejich význam podle principů Feng Shui
Pokud zařizujete nový dům či byt a filozofie Feng Shui je vám blízká, věnujte pozornost správnému zakomponování… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...