Máte starou kuchyň? Přečtěte si, jak ji zrenovovat a proměnit k nepoznání


renovace kuchyně4

Je to jen pár let zpátky, co jste investovali desetitisíce korun do nové kuchyně, a už vypadá opotřebovaně a svým vzhledem je od moderních designových kuchyní na míru vzdálená? Pokud se vám nechce opět utrácet horentní sumy za novou kuchyň, můžete se pustit do renovace té stávající. Jsou-li korpusy skříněk v dobrém stavu, máte vyhráno. Stačí jen vyměnit nebo zrenovovat dvířka, pracovní desku, úchytky a další komponenty. Kuchyň se promění k nepoznání a bude vám dobře sloužit řadu dalších let.

Vyměňte pracovní desku za novou

Jednou z nejpřetěžovanějších částí kuchyňské linky je bezpochyby pracovní deska. Kvůli dlouhodobému působení vlhkosti a častému používání může po několika let vypadat opravdu zašle a opotřebovaně. V místě spojů může deska začít vzlínat, projeví se na ní také vrypy od kuchyňských nožů nebo opálené fleky od horkého nádobí.

Pracovní desku je však možné poměrně jednoduše vyměnit za novou, a to bez demontáže celé kuchyňské linky. Stačí jen odinstalovat dřez a varnou desku a pracovní kuchyňskou desku sejmout. Je pak na vás, pro jaký materiál pracovní desky se rozhodnete. Můžete sáhnout po cenově dostupných postformingových deskách potažených vysokotlakým laminátem (HPL). Chcete starou kuchyni posunout na novou úroveň? Pořiďte si kvalitní desku z umělého kamene nebo přírodní žuly. Uvidíte, že hodnota vaší původní kuchyně stoupne o několik řádů.

Pořiďte nový dřez a baterii

Pokud se pustíte do výměny staré pracovní desky za novou, rovnou vyměňte i kuchyňský dřez a baterii. Je jasné, že po letech používání bude starý dřez vypadat oprýskaně. Na trhu narazíte na moderní dřezy z nerezové oceli, stejně tak i z granitu a jiných materiálů. Vypadají honosně, snadno se udržují a vynikají dlouhou životností. Při výměně dřezu máte možnost rozhodnout se pro větší model, dvojdřez nebo třeba dřez s odkapem a malou vaničkou.

Aby bylo možné použít větší typ dřezu, musí být spodní dřezová skříňka dostatečně široká. Podle výběru konkrétního typu dřezu pak nechejte do pracovní desky vyřezat otvor požadované velikosti. Rozhodnete-li se pro pracovní desku z kamene, v úvahu přichází i možnost spodní montáže, v případě desky z umělého kamene i zhotovení kamenného dřezu.

Granitový dřez dodá kuchyni punc luxusu

Nevzhledná dvířka přetřete barvou

Vedle pracovní desky má na vzhled kuchyně největší vliv design kuchyňských dvířek. Když jste před lety pořizovali novou kuchyň, byly trendy úplně jiné než dnes. Pravděpodobně tak vaše kuchyň vypadá zastarale, ať už kvůli nevhodnému dekoru, nebo barevnému odstínu, který dávno vyšel z módy. Stará dvířka kuchyňských skříněk a zásuvek se mohou také po nějaké době začít oloupávat, fólie může být popraskaná a ošoupaná. Pokud chcete do renovace kuchyně investovat, máte možnost pořídit zcela nová dvířka a nechat je přimontovat k původním korpusům.

Cenově dostupnější variantou je přelakování původních dvířek. Máte-li dvířka z MDF desky nebo z laminátu, můžete je bez obav přetřít kvalitním nátěrem. Pokud na dvířka nanesete vrstvu základové barvy, krycí vrstva na nich bude držet perfektně. Před samotným lakováním zkontrolujte celistvost povrchu a vyhlaďte jej jemným smirkovým papírem. Pokud máte foliovaná dvířka, která se viditelně odlupují, nebojte se vrstvu fólie strhnout. Lakovat pak budete samotnou desku. Aby byl finální vzhled přelakovaných dvířek uspokojivý, je namístě nanést hned několik vrstev a na závěr dvířka přetřít ochranným lakem. Je jen na vás, rozhodnete-li se pro trendovou bílou nebo šedou, nebo se odvážíte k výraznějším odstínům, například červené nebo modré.

Původní fólie v dřevodekoru byla nahrazena bílým lakem

Dvířka proměníte i použitím lepicích fólií

Pokud vám přijde lakování dvířek pracné, nebo to není kvůli jejich materiálu možné, pořiďte si speciální lepicí fólie dostupné v mnoha barvách a dekorech. Velké plochy odmastěte a nezapomeňte demontovat úchytky. Připravte si fólii upravenou do požadovaného tvaru a na dvířka nebo zásuvky ji nalepte. Pokud se po nalepení objeví bubliny, vyhlaďte je, případně propíchněte a zapravte.

Renovace starých kuchyňských linek pomocí lepicích fólií se využívá zejména v panelákových kuchyních, kde je namístě provést jejich oživení rychle, bez náročnějších úprav a při co nejnižších nákladech.

Z nabídky úchytek se vám zatočí hlava

Už vás omrzel tvar úchytek, nebo už jsou oprýskané a ošoupané od každodenního používání? Výměna úchytek za nové je otázkou chvilky. Na trhu je k dispozici nespočet typů úchytek, které se liší barvou, tvarem i materiálem.

Pokud se chcete vyhnout převrtávání otvorů pro úchytky, hledejte v nabídce takové, které budou mít stejnou rozteč šroubů jako ty stávající. Pak bude stačit ty původní jednoduše odšroubovat a vyměnit za nové. Pokud budete měnit všechna dvířka za nová, máte možnost starou kuchyň proměnit v moderní bezúchytkovou. Na první pohled nikdo nepozná, že jde o kuchyň starou třeba i 15 let. Designově i funkčně bude srovnatelná s drahými kuchyněmi současnosti.

Nevzhledný obklad za linkou? Nalepte na něj nový

Pokud se vám nelíbí ani obklad, který máte za kuchyňskou linkou, můžete jej vyměnit za nový i bez nutnosti bourání. Nové obklady se totiž dají bez problémů nalepit na ty původní. Jen je třeba počítat s tím, že kvůli tloušťce uberou několik milimetrů z pracovní plochy. Staré obklady je možné nahradit i velkým skleněným obkladem, který vypadá luxusně a promění vzhled celé kuchyně. Nejlevnější variantou je přelepení obkladů fóliemi, případně přelakování speciálními barvami na keramiku. Výsledek může vypadat působivě, životnost však nebude nijak závratná.

Kuchyň můžete přetvořit v duchu současných trendů i bez velkých investic. Pořízení nové kuchyně by vás stálo možná i několik set tisíc. Při renovaci zaplatíte třeba jen desetinu. Samozřejmě záleží na tom, jak velké úpravy chcete provádět. Nejnákladnější řešení spočívá v kompletní výměně pracovní desky i dvířek za nové. Získáte tím však v podstatě zcela novou kuchyň, u které budou původní jen korpusy.

Přečtěte si i další články zaměřené na téma kuchyní:

publikováno: 24. 3. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.