G+

 

 

Materiály pro umyvadla: důležitá je odolnost i design


tri-tipy-jak-z-koupelny-vytvorit-nadherne-a-prakticke-misto_1600x900ms

Umyvadlo není vybavením, které by se často měnilo. Je proto potřeba vybrat jak nadčasový design, tak i odolný materiál, který vydrží dlouhá léta. Umyvadla nebývají příliš namáhána, největším nebezpečím je tak pro ně riziko nárazu, poškrábání nebo pád předmětu na hranu. A i když jsou vyráběny tak, aby takové používání vydržely, ne vždy odolají. Jaký je tedy nejlepší materiál?

 
 

Mezi pět obvyklých materiálů patří keramika, sklo, přírodní kámen, nerez a dřevo. Nejčastěji se setkáte s keramickými umyvadly, které jsou jednak cenově nejdostupnější, jednak jsou nabízeny v nejširší škále designů. Vše ostatní pak působí netradičně, o to ale efektněji.

Keramické umyvadlo

Keramická umyvadla se zažila jako prototyp bílé nudy. Nemusí však tomu tak být: barvy jsou k dispozici jemné pastelové i výrazné, v kombinaci s netradičním tvarem se pak i keramické umývadlo stane originálem. Cena se v takových případech pohybuje o něco výše, než je tomu u jeho základní podoby. Ta patří mezi to nejlevnější na trhu, což však pro nenáročné vybavení koupelen naprosto dostačuje.

Keramika je přírodním materiálem na bázi jílu a navíc se snadno udržuje.

Skleněné umyvadlo

Sklo není příliš praktickým materiálem, na pohled však působí luxusně a originálně. Proto se stává oblíbeným materiálem i pro vybavení koupelen. Tvary a velikosti umyvadel jsou takřka nepřeberné, nejvíce se využívá postavení nádoby na desku - jen tak totiž pořádně sklo vynikne. Při úklidu je však potřeba pevné nervy, neboť dostat stopy vody z povrchu je úkol opravdu nesnadný.

Extravagantní koupelna: skleněná vana i umyvadlo 

Umyvadlo z kameneneobvykla-umyvadla-do-koupelny-jsou-stylova-a-trendy_1600x900ms

Kamenná umyvadla patří mezi to netradiční a málo časté. Důvodů to má hned několik: vysoká cena odradí mnoho zájemců, stejně jako složité upevnění kamene. Umyvadla jsou těžká a proto vyžadují propracovanější uchycení, častěji však ještě oporu.

Vyrábí se kupříkladu z travertinu, mramoru, straty, žuly, modrého kamene nebo korálu. Jaké jsou jeho další vlastnosti se můžete dočíst v článku Kamenné umyvadlo se jen tak neokouká.

Nerezové umyvadlo

Nerez se pojí spíše s kuchyněmi, ale pomalu se vkrádá také do koupelen. V jejich případě záleží na tom, jak bude takové umyvadlo použito - na desce dodá prostoru industriální vzhled, zapuštěné je pak mnohem nenápadnější, ale stále zajímavé. Nerez je odolná, udržet ji však lesklou vyžaduje trochu úsilí. Jiná udržba příliš složitá není, a v kombinaci s odolností se jedná rozhodně o zajímavý materiál pro koupelny.

Dřevěné umyvadlo

Hlavně kvůli designu jsou dřevěná umyvadla hitem posledních let. Připomínají doby dávno minulé, kdy v rohu místnosti stálo jen vědro místo kohoutku s tekoucí vodou. Dřevo působí teple a příjemně, proto se ho nemusíte obávat. Jen je třeba sáhnout hlouběji do peněženky, protože dřevěná umyvydla jsou těmi nejdražšími.

Dřevěná vana a umyvadlo? Dříve běžné, dnes luxus!

Pokud se budete rozhodovat mezi některým z méně častých materiálů, pak je potřeba dávat pozor hlavně na odolnost povrchu - některé se snadno poškrábou a radost z krásné koupelny je ta tam...

publikováno: 2. 1. 2014
přečteno: 582×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...


Kondenzační plynový kotel sníží vaši spotřebu

Kondenzační plynové kotle nabízí vyšší účinnost, bezpečnost i čistotu

Vytápění plynem je čisté a při dodržení určitých pravidel i bezpečné. Moderní kotle mají dobrou regulaci a nízkou… ...