Materiály pro umyvadla: důležitá je odolnost i design


tri-tipy-jak-z-koupelny-vytvorit-nadherne-a-prakticke-misto_1600x900ms

Umyvadlo není vybavením, které by se často měnilo. Je proto potřeba vybrat jak nadčasový design, tak i odolný materiál, který vydrží dlouhá léta. Umyvadla nebývají příliš namáhána, největším nebezpečím je tak pro ně riziko nárazu, poškrábání nebo pád předmětu na hranu. A i když jsou vyráběny tak, aby takové používání vydržely, ne vždy odolají. Jaký je tedy nejlepší materiál?

 
 

Mezi pět obvyklých materiálů patří keramika, sklo, přírodní kámen, nerez a dřevo. Nejčastěji se setkáte s keramickými umyvadly, které jsou jednak cenově nejdostupnější, jednak jsou nabízeny v nejširší škále designů. Vše ostatní pak působí netradičně, o to ale efektněji.

Keramické umyvadlo

Keramická umyvadla se zažila jako prototyp bílé nudy. Nemusí však tomu tak být: barvy jsou k dispozici jemné pastelové i výrazné, v kombinaci s netradičním tvarem se pak i keramické umývadlo stane originálem. Cena se v takových případech pohybuje o něco výše, než je tomu u jeho základní podoby. Ta patří mezi to nejlevnější na trhu, což však pro nenáročné vybavení koupelen naprosto dostačuje.

Keramika je přírodním materiálem na bázi jílu a navíc se snadno udržuje.

Skleněné umyvadlo

Sklo není příliš praktickým materiálem, na pohled však působí luxusně a originálně. Proto se stává oblíbeným materiálem i pro vybavení koupelen. Tvary a velikosti umyvadel jsou takřka nepřeberné, nejvíce se využívá postavení nádoby na desku - jen tak totiž pořádně sklo vynikne. Při úklidu je však potřeba pevné nervy, neboť dostat stopy vody z povrchu je úkol opravdu nesnadný.

Extravagantní koupelna: skleněná vana i umyvadlo 

Umyvadlo z kameneneobvykla-umyvadla-do-koupelny-jsou-stylova-a-trendy_1600x900ms

Kamenná umyvadla patří mezi to netradiční a málo časté. Důvodů to má hned několik: vysoká cena odradí mnoho zájemců, stejně jako složité upevnění kamene. Umyvadla jsou těžká a proto vyžadují propracovanější uchycení, častěji však ještě oporu.

Vyrábí se kupříkladu z travertinu, mramoru, straty, žuly, modrého kamene nebo korálu. Jaké jsou jeho další vlastnosti se můžete dočíst v článku Kamenné umyvadlo se jen tak neokouká.

Nerezové umyvadlo

Nerez se pojí spíše s kuchyněmi, ale pomalu se vkrádá také do koupelen. V jejich případě záleží na tom, jak bude takové umyvadlo použito - na desce dodá prostoru industriální vzhled, zapuštěné je pak mnohem nenápadnější, ale stále zajímavé. Nerez je odolná, udržet ji však lesklou vyžaduje trochu úsilí. Jiná udržba příliš složitá není, a v kombinaci s odolností se jedná rozhodně o zajímavý materiál pro koupelny.

Dřevěné umyvadlo

Hlavně kvůli designu jsou dřevěná umyvadla hitem posledních let. Připomínají doby dávno minulé, kdy v rohu místnosti stálo jen vědro místo kohoutku s tekoucí vodou. Dřevo působí teple a příjemně, proto se ho nemusíte obávat. Jen je třeba sáhnout hlouběji do peněženky, protože dřevěná umyvydla jsou těmi nejdražšími.

Dřevěná vana a umyvadlo? Dříve běžné, dnes luxus!

Pokud se budete rozhodovat mezi některým z méně častých materiálů, pak je potřeba dávat pozor hlavně na odolnost povrchu - některé se snadno poškrábou a radost z krásné koupelny je ta tam...

publikováno: 2. 1. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.