Měření termokamerou odhalí skutečný stav vašeho domu


Thermovision

Abyste věděli, jak správně a efektivně své obydlí zateplit, musíte znát především to, kde jsou jeho tepelné slabiny. S jejich hledáním může znatelně pomoci měření termokamerou. Toto moderní zařízení si můžete vypůjčit, mnohem praktičtější však je zavolat si odborníky, kteří dům nebo byt s pomocí termokamery zanalyzují a ještě k výsledkům podají profesionální výklad, který je předpokladem vhodně zvolených následných opatření. Co všechno taková termokamera umí, to se dočtete na následujících řádcích.

Termokamera je přístroj, který dokáže zobrazit teplotní pole jakéhokoliv objektu. Zachytí tak to, co pouhé oko nikoliv, tedy zřetelně ukáže místa, kde je teplo a kde naopak zima. Potřebné vizuální informace jsou zachyceny na termosnímcích. Měření termokamerou se u běžných domácností využívá právě směrem bezchybného určování ploch, kterými uniká teplo, ale také v otázce kontrol elektrických vedení nebo běžných teplovodních rozvodů.

Jak měření termokamerou probíhá

Zaznamenat potřebná data termokamerou je vcelku snadné. Prakticky bude váš dům snímán tak, jako kdyby ho někdo fotil fotoaparátem. Ve výsledku však vznikají zmiňované termosnímky. Pamatujte ale na to, že získané informace by měl vždy interpretovat profesionál. Mimo to je také důležité dodržet při samotném měření několik základních podmínek:

 1. musí být brzké ráno
 2. dům ještě nebyl větrán
 3. rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou je minimálně 15 °C
 4. nesmí pršet, sněžit či foukat vítr

Důvody těchto doporučení jsou zcela prosté. Aby byly naměřeny reálné výsledky, je nutné, aby byl dům ve zcela přirozeném stavu. Nesmí být tedy vyhřátý, nebo naopak vymrznutý. Déšť, sníh a podobná nepřízeň počasí by pak mohla znehodnocovat výstupy na termosnímcích.

zatepleni

Zjistíte nejen to, kudy uniká teplo

Jak už bylo zmíněno v úvodu článku, k měření termokamerou přistupují majitelé domů především tehdy, chystají-li se budovu zateplit či mají pocit, že stávající systém neplní svou funkci, jak by měl. Co všechno tedy můžete odhalit díky měření temokamerou?

 • nedostatečné těsnění oken nebo dveří (návod na správné utěsnění ZDE)
 • místa, kudy se vytrácí teplo
 • tepelné mosty
 • riziková místa s velkou koncentrací vlhkosti
 • u elektroinstalace přetížená vedení a špatné spoje
 • úniky v topných a klimatizačních okruzích
 • vadné spoje v solárních panelech
 • špatné součástky v tepelných čerpadlech

Využít měření termokamerou se vyplácí nejen před realizací plánovaných opatření z hlediska tepelné izolace, ale také v rámci kontroly. Snadno se tak přesvědčíte o tom, zda firma, které jste zaplatili třeba za výměnu plastových oken, instalovala ta nová dobře. Investice několika tisíc korun (přibližně od 2 000 Kč, cena se odvíjí od velikosti budovy), kolik měření termokamerou stojí, vám tak může zachránit mnohem větší finanční obnosy. 

 

publikováno: 19. 11. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.