Metoda antické zeminy florentské: luxusní dekorace zdí


ant

Dávat na zdi zeminu, kdo to kdy slyšel... Ale žádný strach. Jedná se o techniku malby, která patří mezi ty nejnáročnější. Antické zeminy florentské oživí každou zeď, ať už se sáhne po pastelových nebo neutrálních barvách, které jsou přeci jen vhodnější. Už jen proto, že antické zeminy florentské napodobují strukturu žuly, pískovce nebo mramoru.

 

Interiérové i exteriérové stěny zkrášlené touto technikou dostanou nádech starých italských časů, z nichž pochází největší umělecká díla. Originální výmalba s sebou přináší jedinečnou atmosféru a nádech luxusu ruku v ruce s praktičností.

Co je technika antické zeminy florentské

Vytvořit perfektní nátěr zvládnou jen šikovní malíři. Nejdříve je třeba vytvořit základ, který je trochu lesklý, naprosto hladký a připomíná latex. Až na něj se nanáší další hutnější vrstva, díky které efekt vznikne. Do bílé barvy se vmíchá požadovaný toner, proto se jich dá kombinovat i několik a může tak vznikat celá řada barev. Trik je také ve správném grifu při nanášení: tahy musí být přesné, neuspořádané, ale také vedené do ztracena a rovnoměrně. Vzniknou vlastně jindy nežádoucí kocouři.

Že se tvoří malé kuličky rozhodně není špatně. Jejich rozmazáním pak vzniká kýžený efekt antických zdí.

Proč zrovna takovou výmalbu?

Ne všechny místnosti takovou výmalbu snesou, i tak se ale jedná o originální prvek. Antická výmalba nepatří jen do historických objektů. Vytváří se ve více jak dvaceti odstínech, které budou slušet každé zdi. V současnosti je ceněna hlavně pro svou ekologičnost a netoxičnost. Barva je dodávána přírodními pigmenty, které jsou navíc velmi odolné. Plusem je také praktičnost i na velmi exponovaných místech: nehrozí jejich otření a není třeba se obávat ani jejich omytí. Pokud už by byly poškozeny, pak není problém jejich oprav (právě díky technice, jenž leccos zamaskuje).

 
Antické zeminy florentské - jak na to 

V neposlední řadě lze uvést jako jejich plus jejich prodyšnost. Dají se proto aplikovat také na zdi ošetřené sanačním nátěrem.

Metoda antických zemin florentských však s sebou nenese jen výhody. Rozhodně to není způsob, jak vymalovat místnost během okamžiku – časová náročnost je značná. V kombinaci s šikovností malíře pak tvoří důvod, proč nepatří ani mezi nejlevnější techniky.

ant2
V žádném případě ale neplatí, že by si na výmalbu nemohl troufnout i šikovný kutil. Nezapomeňte si však postup nejdříve vyzkoušet na skrytém kousku zdi, kde případné nezdary nebudou vidět.

Z důvodů náročnosti se často nemalují celé zdi, ale jen jejich výrazné části. Zajímavě vyvedené výklenky nebo prostor do výšky očí dokáže místnost až nečekaně oživit.

publikováno: 10. 3. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.