PR článek

Mimoškolní aktivity jsou pro děti důležité, zahání nudu a rozvíjí jejich schopnosti


Fotolia_91865028_M

Velkou část dne tráví děti ve škole, ale co přijde potom, když se vaše dítě vrátí domů? Sedne si k počítači či televizi, nebo vyrazí ven s kamarády a do večera ho nevidíte? Ať tak či tak, vaše dítě by mělo mít i zájmové mimoškolní aktivity, které ho mohou nějakým způsobem rozvíjet a něco nového naučit, a při tom pobavit. Nejhorší pro mladé je totiž nuda!

Volný čas dětí se samozřejmě odvíjí od životního stylu rodičů. Co tedy váš potomek dělá ve svém volnu a jakou má o trávení svého volného času představu, je v mnoha případech závislé na rodině. Často také výběr zájmových kroužků svých dětí řídí rodiče podle toho, co sami v minulosti chtěli dělat nebo stále chtějí umět. Na tom není rozhodně nic špatného, nicméně by do toho své ratolesti neměli nutit. Pokud dítě činnost nebaví a chodí do kroužku vyloženě znechucené, je dobré od svého „snu“ odstoupit. 

Je důležité dětem volný čas správně zorganizovat. Mimoškolních aktivit je všude hodně a rodiče i děti mají z čeho vybírat. Nabízejí se školní kluby, sportovní střediska, skauti, umělecké školy, domovy dětí a mládeže, církve a knihovny.

Instituce, které nabízejí mimoškolní aktivitu, jsou žádoucí

Instituce a organizace, které dětem nabízejí mimoškolní aktivity a podílejí se tak na jejich vývoji a výchově ve volném čase, jsou podle odborníků žádoucí. Žáci si díky nim rozšíří obzory, poznají svět z jiného úhlu pohledu, mohou rozvíjet svoji kreativitu a další schopnosti, mohou zapracovat na svém veřejném vystupování a také jim tyto organizace mohou nabídnout účast v různých soutěžích a akcích školního, městského, celorepublikového i mezinárodního významu. V neposlední řadě si díky mimoškolním aktivitám může dítě už v brzkém věku ujasnit, co by ho v budoucnu lákalo a čím by se chtělo stát, koníčky ho tak mohou připravit na profesní dráhu.

Důležitá je pravidelnost

Obecně platí, že nejčastější aktivita, kterou děti tráví svůj volný čas po výuce, je sport. Česká republika je specifická v tom, že vedle sportovních klubů jsou velmi populární také umělecké kroužky jako například dramatické, výtvarné a hudební kroužky. Děti ovšem také hodně času stráví v dětských družinách, ale i doma zábavou se svými vrstevníky.

Když už si dítě vybere koníček, který ho baví, mělo by ho navštěvovat pravidelně. Dlouhodobá činnost v oddíle či kroužku s jedním vedoucím může být ještě více přínosná v tom, že vedoucí dlouhodobě pozoruje vývoj dítěte, a může se tak podílet na výchově dítěte. Mimoškolní aktivita má pro děti i další důležitý přínos – pravidelným tréninkem je možné rozvíjet mozek. Díky kroužkům si dítě také rozvíjí svoji osobnost. Pokud dítě tráví svůj volný čas „hrou“ v dobrém kroužku, který má výchovný charakter, získá pak spoustu užitečných praktických dovedností do života.

Nuda může vést k závislostem

Mimoškolní aktivity a zájmové kroužky jsou také dobrým lékem proti nudě. Pokud se dítě nudí, může sklouznout ke špatným návykům a k nebezpečnému trávení volného času, jako je například pití alkoholu s kamarády, kouření nebo braní drog. Preventisté tedy radí rodičům, aby dětem vždy našli kroužky a aktivity.

Současný problém jsou také moderní technologie jako počítač a mobil. Dětem pak stačí připojení na internet, kde tráví většinu volného času. Preventisté dodávají, že hrát celé dny na tabletu nebo mobilu není v pořádku, zvláště v rozvoji případné závislosti.

ZŠ Jedovnice nabízí pro žáky mnoho zájmových aktivit

Základní škola Jedovnice ví, jak jsou pro děti mimoškolní aktivity důležité, a proto jim pod hlavičkou Školního klubu nabízí pestrou nabídku – kroužky tu najdou děti, které rády rybaří, vyrabějí modely nebo řeší různé rébusy. Na své si přijdou i zapálení sportovci – škola nabízí florbal, aerobik, atletiku volejbal a mnoho dalších sportovních aktivit. Mimo to Školní klub během roku pořádá soutěže, například volbu Miss školy, pěveckou soutěž Jedovnickou kuňku nebo příměstský tábor.

publikováno: 17. 12. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.