Mobilní domy aneb bydlení na kolečkách


Mobilní domy aneb bydlení na kolečkách

Celkem nedávno pronikl do České republiky nový trend v oblasti bydlení – mobilní domy, neboli mobilheimy. Na ně nedají dopustit například v Anglii či Francii. Mohou být praktickou alternativou chatek či chalup nebo zahradních domků. Mobilní domy jsou lehké, dají se převážet a k jejich umístění není potřeba stavebního povolení.

Mobilní domy jsou cenově mnohem dostupnější než jejich klasická obdoba, a tak není divu, že je vyhledává stále více lidí. I když byly nejprve doménou spíše sezónního využívání, začínají se nyní do popředí dostávat i jejich celoroční varianty. Mobilní dům nemusí sloužit výhradně k bydlení, právě díky jeho mobilitě ho oceňují i mnozí podnikatelé jako prodejní stánek, administrativní budovu nebo kanceláře. Všestranné využití, jedno ze specifik, kterými se mohou chlubit mobilní domy.

Mobilní dům ocení nejen ti, co se často stěhují 

Jelikož mají tyto domky podvozek s koly, jsou vhodným řešením pro ty, kdo pravidelně mění místo pobytu například kvůli pracovním povinnostem. Odpadne tak nutnost vyhledávat hotelové pokoje či ubytovny, které nikdy plně nenahradí komfort vlastní domácnosti. Mobilní dům si převezete, kam budete potřebovat.

Vzhledem k tomu, že jsou mobilní domy standardně vybaveny přípojkami pro inženýrské sítě, spočívá jejich zprovoznění v otázkách chodu domácnosti v pouhém nahlášení se na příslušném stavebním úřadě a napojení se do sítí. Stejný krok je nutno učinit v případě, že majitel umístí mobilní dům napevno na zem.

Mobilní domy mají uspořádání jako běžná bytová jednotka

Mobilní dům je povětšinou přízemní, jeho vnitřní výška je něco málo přes 2 metry. Rozměrově je nabídka rozličná. Lze si pořídit mobilní dům o průměrné velikosti 9 krát 3 metry, nicméně jednomodulové domy se nabízí v rozměrech i 15 krát 5 metrů. S uvedenými údaji souvisí i celková hmotnost – mobilní domy mohou být těžké 2 až 8 tun.

Co se týče uspořádání, je velmi závislé na konstrukci a celkových proporcích. Obvykle je však hlavní místností obývací pokoj, na nějž navazuje kuchyň či kuchyňský kout. V menších domech sdílí koupelna prostor s WC, v těch větších jsou místnosti odděleny. Nechybí samozřejmě i další místnost/místnosti – ložnice. Počet se odvíjí od již zmíněných prostorových dispozic. Mobilní dům je vytápěn povětšinou s pomocí elektřiny nebo propan-butanu, voda se ohřívá díky plynové karmě či průtokovému ohřívači a v kuchyni si uvaříte na plynovém sporáku. Mobilní domy nejsou v otázkách provozu domácnosti nikterak limitovány.

Výhody a nevýhody

Ve stručném přehledu se nyní podívejme na pozitiva a negativa, která s sebou přináší užívání mobilního domu.

Mobilní dům - výhody:

  • mobilita
  • nízké pořizovací náklady (cca. od 300 000 Kč) i náklady na následnou správu
  • netřeba vyřizovat spoustu formalit
  • minimální starosti s údržbou
  • rychlé zhotovení domu v jakémkoliv ročním období

Mobilní dům - nevýhody:

  • malé prostory
  • oproti běžným stavbám menší odolnost vůči případnému řádění přírodních živlů
  • slabší izolační vlastnosti – jak z hlediska hluku, tak tepla
  • netradiční vzhled
  • nemožnost větší rekonstrukce

Mobilní domy představují zajímavou a nevšední příležitost, jak bydlet ve vlastním rychle, a oproti tradičním způsobům, i levněji. Nejen pro bydlení je však možné mobilní dům využít, a tak se stává alternativou i pro drobné živnostníky. Avšak je nutné nezapomínat na to, že snížená cena je kompromisem, který se v určitých oblastech užívání jistě projeví.

 

publikováno: 15. 7. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.