Moderní kuchyňské linky cílí na uživatelský komfort


Moderní kuchyňské linky cílí na uživatelský komfort

Kuchyňská linka je nejdůležitějším prvkem místnosti, bez níž by nebylo možné starat se o domácnost se vším všudy - kuchyně. Bez kuchyňské linky se převážná část domovů opravdu neobejde. Někteří lidé si vystačí s funkční linkou zastaralého vzhledu, jiní si chtějí dopřát komfortní vlastnosti moderní kuchyňské linky. Jaké trendy aktuálně převládají?

Aktuální kuchyňské linky jsou kombinací užitných vlastností a neotřelého designu. Opomíjena nezůstává ani důležitá otázka náročnosti údržby. Dnešní uspěchaná doba téměř vyžaduje, aby člověk úklidem nemusel trávit času více než je potřeba, a tak se v kuchyni pomalu upouští například od používání klasických obkladů malých rozměrů, nad jejichž čištěním (zejména v místech spár) mohl každý doslova vypustit duši. A proto se obložení u kuchyňské linky řeší velkoformátovými obklady ze skleněných či plastových materiálů. To ale zdaleka není jediná změna, kterou se nynější kuchyňské linky odlišují od svých předchůdců.

Moderní kuchyňské linky kladou důraz na úsporu místa

Kuchyňská linka této doby se zaměřuje především na uživatelský komfort. Na ten nahlíží výrobci z mnoha rovin. Pryč jsou totiž doby, kdy vybavení domácnosti mohlo svými vlastnostmi dosahovat dvou protipólných extrémů, tedy že bylo buď praktické, ale esteticky zcela nevyhovující, nebo naopak bylo pěkné a designově neotřelé, ale při praktickém využívání bylo zcela k ničemu. Moderní kuchyňské linky odráží touhu dnešních domácností, a to šetřit nejen čas, ale také místo. A tak je do detailu řešeno rozmístění pracovních ploch, zabudování spotřebičů nebo systém otevírání dvířek, u něhož se stále častěji přistupuje k osazení kuchyňské linky výsuvnými policemi a zásuvkami, nežli klasickými křídly skříněk, které mohou při práci v kuchyni značně překážet.

Někteří si také myslí, že moderní kuchyňské linky jsou natolik rozměrově okázalé, že se hodí pouze do velkých místností, a majitel malé panelákové kuchyně si tak může o trendy lince nechat jen zdát. Opak je pravdou. Kuchyňská linka svěžího vzhledu a skvělého provedení může být větších i menších rozměrů tak, aby vyhověla jakýmkoliv požadavkům. Díky zaměření na úsporu místa může být moderní kuchyňská linka vítaným řešením. Příkladem za vše jsou v tomto ohledu vestavěné spotřebiče, které jsou jedním z poznávacích znamení moderní kuchyňské linky.

Trendy kuchyňská linka nabízí i otevřený prostor

V minulosti byly kuchyňské linky víceméně všechny stejného vzezření. V dolní i horní polovině místnosti byly umístěny hranaté uzavíratelné skříňky. Dnešní doba se přiklání i k otevřeným policovým systémům, které jsou součástí kuchyňské linky, díky čemuž je možno umístit často užívané suroviny tak, aby byly během vaření či jiné přípravy pokrmů ihned po ruce. Neuzavřená místa navíc plní i funkci estetickou, kdy pomáhají dotvářet kompaktnost a výjimečnost celého řešení.

„Moderní kuchyňské linky mnohdy sází i na lesklý povrch, který je vysoce efektní.“

Materiál a barvy hrají u kuchyňské linky prim

Hlavním poznávacím znamením trendy kuchyňské linky je použitý materiál a barva povrchu. V otázce materiálu se fantazii meze rozhodně nekladou. Není nic neobvyklého, když má moderní kuchyňská linka desku z betonu nebo je celá vyrobena z exotických dřevin. Mnohdy také výrobci přistupují k nápaditým kombinacím použitých materiálů, kdy může výsledná kuchyňská linka obsahovat kovové, dřevěné, plastové, skleněné, betonové či kamenné prvky s různou povrchovou úpravou.

O slovo se také u aktuální kuchyňské linky hlásí barvy. Není nic výjimečného, když je moderní kuchyňská linka sytého odstínu, který byste si dříve v kuchyni ani nepředstavili. Nabídka barevných variant je tak téměř neomezená. Od žluté kuchyňské linky, přes oranžové, fialové a zelené odstíny až k černé barvě, pro kterou se mnozí rozhodují z důvodů vysoké míry kombinovatelnosti s doplňky.

Kuchyňská linka může být sestavena do různých tvarů

Dalším aspektem, který rozhodně stojí za zmínku, je i fakt, že moderní kuchyňské linky je možno pořídit v různých dispozičních řešeních. Není tedy nutné přistupovat k umístění kuchyňské linky pouze typicky „ke stěně“ v jedné řadě. Samozřejmě je ale potřeba mít pro různé tvary dostatek volného prostoru. Máte-li ho, pak je jen na vás, zda lépe využijete typ kuchyňské linky, co je do tvaru písmene „U“, do tvaru písmene „L“ (s nebo bez ostrůvku pro vaření) nebo do tvaru písmene „G“. Řešením mohou být i dvě souběžné linie, které mají uprostřed volný prostor. Výjimečné nejsou ani kuchyňské linky atypických tvarů, které se uzpůsobují konkrétnímu prostoru a požadavkům.

Pojem moderní kuchyňská linka v sobě skýtá shrnutí všech dosavadních zkušeností, co vyplynuly z vývoje, jimiž si kuchyňské linky prošly. Správně navrhnutá linka tedy přináší důmyslně promyšlené seskupení jednotlivých prvků, aby bylo možno pracovat v kuchyni efektivně a s úsporou času. V neposlední řadě je u kuchyňské linky důležitý i design, který ji tak povyšuje na výraznou součást vybavení odrážející osobnost a preference majitele.

 

publikováno: 7. 9. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.