Moderní plechová střecha není estetickou pohromou


rekonstrukce-strechy_1600x900ms

Plechová střešní krytiny je poněkud rozporuplná – má své zastánce a propagátory a minimálně stejně odpůrců. Jedná se o krytinu, jež se používá už dlouhá léta a tak už byly všechny její klady i zápory dostatečně prověřeny. Kritizovány jsou ponejvíce kvůli nepříliš estetickému vzezření, kvalitu však v průběhu let prokázaly. Jak to tedy s nimi je doopravdy?

 

Mezi lehkými střešními krytinami patří plechové střechy mezi stálice a tradiční řešení. Moderní krytiny však už nevyžadují kompromisy a svou odolnost a dlouhou životnost doplnily i odpovídajícím vzhledem. Nejsou tak jen už z nouze ctností.

Plechová střecha je ideální pro rekonstrukce

Léta se podepisují na starších domech chátráním, jenž nemusí být vždy radikální, avšak jistá sešlost se při rekonstrukci pozná. Problémy se týkají zdí a krovů, které mnohdy už vybranou střešní krytinu neunesou. Proto je lehký materiál nutností. Dalším důvodem, kdy se odlehčené materiály používají, bývá potřeba ušetřit díky slaběji dimenzovanému krovu.
Vyrábějí se lisováním a dnes už věrně napodobují vzhled běžných tašek. Nemají však podobu jednotlivých kusů, ale bývají produkovány jako velkoformátové tabule. Jejich montáž je velmi snadná a díky flexibilitě se přizpůsobí nejrůznějším tvarům střech, což se všemi materiály nelze.

Plechová střecha – která je ta nejlepší?

Při výběru je nutno soustředit se na všechny detaily. Plechová střešní krytina patří mezi ty nejlevnější, ale je třeba dávat pozor na její povrchovou úpravu, která hraje důležitou roli. Ty, jež nemají žádné ošetření, mají tendenci korodovat, pokud nejsou ošetřovány. To však znamená další náklady navíc. Ve výsledku by se pak vyplatila třeba dražší krytina, která však údržbu nepotřebuje (anebo pokud ano, tak minimální). Nutnost péče se týká střech z pozinkovaného plechu, naopak ošetření nepotřebují střechy měděné, titanzinkové nebo z nerezové ocele.

Oblíbený je také oboustraně žárově pokovený ocelový plech, který bývá obohacen kupříkladu posypem kamenné drti nebo keramického granulátu. Využívá se i vrstva plastu, díky které se desky stávají ještě odolnějšími.

Fotolia_51132634_XS

Proč vybrat plechovou střechu

  • lehká a přitom pevná a odolná
  • lze použít i na střechy s nízkým sklonem
  • nízká nasákavost
  • mrazuvzdornost
  • při správném výběru minimální náklady na údržbu
  • dlouhá životnost
  • nízká cena

Vůči plechovým střechám panuje stále skeptický postoj. Ten však není na místě. V moderním provedení mají plechové střechy nejen všechny očekávané kvality, ale i jejich vzhled splňuje všechny estetické požadavky a od tašek bývá často k nerozeznání.

publikováno: 20. 1. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.