Moderní styl bydlení skvěle propojuje estetiku s funkčností


Moderní styl bydlení v interiéru (5)

Slovo „moderní" nám označuje něco současného či nedávného. Moderní styl bydlení je tedy definován „současnými" trendy, materiály i designem. Vychází ale také z našeho životního stylu, který je často velmi náročný a hektický. Proto od svého bydlení očekáváme především funkčnost, vzdušnost, sofistikovaný vzhled a jednoduchou údržbu s podporou moderního technického vybavení.

Stejně jako ostatní interiérové styly i moderní styl bydlení má více podob. Interiéry mohou být zařízeny levnějšími materiály, například plastem nebo laminem, nebo na straně druhé tradičními, přírodními a samozřejmě nákladnějšími materiály, jako je dřevo, kov, sklo, kámen a kůže. Velmi oblíbené je i nápadité kombinování obou variant. Zajímavou inspiraci pak můžeme najít ve skandinávském interiérovém stylu.

Bez ohledu na původ materiálů je však design nábytku i dalších prvků v tomto stylu vždy velmi čistý, jednoduchý a s rovnými liniemi. Ani dřevěný nábytek zde nepůsobí rustikálně či zdobně. V minimalisticky pojatém interiéru se dokonce nábytek obejde zcela bez úchytek, které jsou nahrazeny systémem zatlačení dvířek.

Moderní styl bydlení: Vzdušnost a propojení prostoru kuchyně a obývacího pokoje

Nejvýraznějším prostorem v moderním interiéru se stává především kuchyně často propojená s jídelnou i obývacím pokojem. Právě vzhled a funkčnost moderních kuchyní, které někdy působí přímo futuristicky, nejlépe vystihuje obrovský posun ve stylu bydlení oproti minulosti.

Nejžádanějším materiálem k jejich výrobě již není pouze dýha, ale také lamino a lak v různé povrchové úpravě – matné i lesklé a s velkým výběrem barevného provedení. Inteligentní a úsporné spotřebiče jsou samozřejmě vestavné a mezi materiály na pracovní desky se těší oblibě laminát, pravý i umělý kámen, kalené sklo a nerez. Běžné obklady za pracovní deskou se v moderním interiéru nezřídka nahrazují obklady velkoformátovými, skleněnými deskami či kamenem.

V moderním interiéru je časté využití kamene.

Skvělá řešení na míru nejen do malých prostor

Dlouhodobě stoupající cena nemovitostí zvyšuje poptávku po malometrážních bytech v dispozicích 1+kk a 2+kk. Moderní styl bydlení se ale nevelkým prostorám skvěle přizpůsobuje a díky chytrým řešením dokáže vytěžit doslova každý centimetr:

 • Sjednocená podlaha v celé domácnosti bez dveřních prahů vyvolává pocit celistvosti a vzdušnosti. Konkrétní volba podlahové krytiny však záleží čistě na vašich preferencích. Vybírat můžete z široké nabídky podlah dřevěných, laminátových, vinylových, dlažeb, linoleí, kamenných, epoxidových stěrek a dalších.
 • Vestavné skříně až ke stropu působí kompaktně a navíc opticky netříští a nezatěžují prostor, jak se to stává v případě umístění více kusů různorodého nábytku. Vestavné skříně však neslouží pouze k ukládání oblečení a běžných věcí, ale mohou ukrývat i výklopné lůžko nebo pracovní kout.

Vestavná skříň je skvělá i do malých interiérů.

 • Průhledné materiály navozují pocit lehkosti a někdy až neviditelnosti. Vsaďte především na plasty a tvrzené sklo na jídelním stole, malých odkládacích stolcích i židlích. 

Tip: Designová židle s příznačným názvem Louis Ghost (v překl. Duch) vyrobená z průhledného a barevného polykarbonátového plastu ve stylu Ludvíka XV., navržená designérem Philippem Starckem.

 • Závěsný a mobilní nábytek na kolečkách je praktický a současně usnadňuje úklid.
 • Skryté zárubně a posuvné interiérové i skříňové dveře vynikají čistým designem a úsporou prostoru, stejně jako variabilní příčky, tzv. zástěny z mléčného skla nebo dřevěných panelů.

Příjemného a nadčasového interiéru dosáhneme také díky klidnému neutrálnímu základu v barvě bílé, béžové, hnědé nebo šedé. Pokud si však přejete výraznou výmalbu, obklad z kamene, tapetu, fototapetu či fototapetu s 3D prostorovým efektem, volte ji raději jen na jednu stěnu. Nemusíte se obávat, že vaše bydlení tak bude studené nebo fádní, a to díky doplňkům.

Moderní styl bydlení se bez doplňků a dekorací neobejde

V moderním stylu bydlení hraje velmi důležitou roli osvětlení, které dokáže podtrhnout jedinečnou atmosféru každé místnosti. Bez obav kombinujte různé druhy svítidel, ať už se jedná o stropní či nástěnná světla, stojací lampy i menší lampičky. Oblíbené je také použití bodových světel zasazených do stropních podhledů. Zapomenout nesmíme ani na trendové LED pásky, kterými zvýrazníme zajímavé prvky interiéru, jako jsou již zmiňované podhledy, niky, schodiště, akvária a jiné.

Ikonická lampa Arco od italských designérů Achilleho a Piera Castiglioni.

Tip: Ikonická lampa Arco od italských designérů Achilleho a Piera Castiglioni.

Další doplňky v moderním stylu:

 • Obrazy s moderním uměním, fotografie, grafiky a plakáty v jednoduchých rámech či pouze na plátně bez rámů
 • Designové nástěnné hodiny, zrcadla, vázy, mísy a svícny
 • Moderní sochy a plastiky
 • Velké květináče s pokojovými rostlinami
 • Kusové koberce, kožešiny nebo kravská kůže
 • Bytový textil – jednoduché prostírání či běhoun na stůl, splývavé závěsy až na zem, žaluzie, závěsové panely, dekorační polštáře, plédy a další.

Doplňky vyžadují zejména otevřené prostory, jako je obývací pokoj.

Moderní styl bydlení: Rádi byste okořenili svůj čistě moderní interiér?

Působivého efektu docílíte využitím výrazného kontrastu. Pro představu můžeme uvést položení luxusního perského koberce či vystavení exotické sochy v minimalisticky pojatém obývacím pokoji. Velmi populární je dále umístění výrazného nábytkového solitéru ze zcela odlišného interiérového stylu. Do moderní a strohé kuchyně z lesklého lamina se například pořídí masivní starožitný stůl a k němu designové židle z plastu. Možností je samozřejmě mnoho, ale vyberte si raději jen jeden zajímavý prvek, který bude prostoru dominovat.

Podívejte se také na další díly z velkého seriálu INTERIÉROVÉ STYLY

Skandinávský styl bydlení

Venkovský styl

Provence styl

Industriální styl

Vintage styl bydlení

Retro styl bydlení

Eklektický styl bydlení

Koloniální styl bydlení

Ekologický styl bydlení

publikováno: 8. 1. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.