Moderní záclony: lehké, vzdušné a nenápadné


Záclony jsou důležitým doplňkem interiéru. Náš článek vám poradí, které záclony jsou moderní a jaké

Podle někoho jsou zbytečností, která v interiéru zbytečně zadržuje prach a k modernímu vybavení se ani nehodí. Jiní zase nedají dopustit na okna se záclonami, jenž umí vytvořit útulný prostor i zabezpečit vyšší míru soukromí. Navíc současné trendy rozhodně nejsou nudné – hýří barvami, motivy i délkami. Jaké si vyberete vy?

 

Dekorační textil patří neodmyslitelně k našim domovům. Na očích jsou nejen zevnitř, ale i zvenku a plní jakousi reprezentativní funkci. Výběr důležitého doplňku tedy nepodceňujte: stejně, jak umí interiéru dodat na kráse, dokáží jej také absolutně zničit.

Hlavní měřítka: vzhled a náročnost údržby

Při výběru záclon se každý orientuje hlavně především zrakem. V kategorii „líbí se“ pak podléhají další volbě dle kritéria údržby a také se nesmí zapomínat na cenu. Moderní záclony však nejsou nic, o by vás mělo zruinovat.

Moderní záclony: jaké jsou možnosti?

K sehnání jsou samozřejmě jak klasické materiály (polyester, směsové tkaniny), tak i netradiční, kde je však potřeba počítat s vyššími nároky na údržbu. Týká se to bavlny, hedvábí či lnu. Při praní a čištění se musí striktně dodržovat předepsané postupy, jinak už příliš parády neudělají. Oproti tomu v případě prvně zmíněných materiálů už údržba nemůže být snadnější.

Barvy, vzorky a délky

Jestliže vám přijde bílá jako nudná a příliš stereotypní, pak se nebojte sáhnout po krémové, smetanové či světlejších odstínech béžové. Můžete také kombinovat: barevné záclony se hodí do místností vymalovaných nevýraznými světlými pastelovými barvami, případně je lze sladit s použitými doplňky.
Raději se však vyhněte bláznivým spojením, jakými jsou kupříkladu zelené zdi a fialové záclony.

Vzory příliš v módě posledních let nenajdete, interiérový design opanovala jednoduchost. Největšími výstřelky tak jsou nenápadné proužky či geometrické tvary. Ideální je ve stejném stylu pořídit i další dekorační textil.

Fotolia_48874038_XS

Co však udělá z nezajímavé záclony prvotřídní kousek, to je správná délka a řasení. U vysokých oken volte záclony až po zem s výraznými sklady. Tento styl se hodí i do místností s vysokými stropy, jenž tak budou mnohem příjemnější. Do malých oken pak vybírejte takové záclony, jenž nezachytí příliš mnoho světla.
Ovšem pozor: rozhodně zapomeňte na zdobné záclonky do rámů, s těmi moderní domov nevytvoříte.

Organzové a voálové záclony

Nejčastěji doporučované a oblíbené: obojí je podobného vzhledu, proto záleží na vkusu a preferencích každého. Materiály jemné, lehké, dobře propouštějící světlo, nenáročné na údržbu. Dají se vhodně kombinovat také se závěsy ze stejného materiálu, takže výsledek je jednotný a příjemný.

publikováno: 10. 6. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.