Moderní zásuvky a vypínače: netradiční design i speciální funkce


zásuvky (2)

Při rekonstrukci nebo vybavení nové domácnosti byste měli myslet na každý detail. Na celkovém vzhledu bydlení se totiž kromě výrazných prvků v čele s nábytkem či výmalbou podílí tak na první pohled nevýrazné části, mezi které patří i zásuvky a vypínače. Kromě obyčejných bílých nebo šedých zásuvek a vypínačů na trhu narazíte na nepřeberné množství různých typů, které se vyznačují moderním designem i speciálními funkcemi. Pojďme si některé z nich blíže představit.

Designové zásuvky a vypínače z různých materiálů

Zásuvky a vypínače se dnes vyrábí v mnoha provedeních. Kromě klasických hranatých typů si můžete pořídit i kulaté modely, které se skvěle doplňují s interiéry zařízeným v retro či skandinávském stylu. Kromě plastových vypínačů můžete investovat do luxusnějších výrobků, které se vyrábí z hliníku, skla nebo dřeva.

Pořizovací cena takových zásuvek a vypínačů je několikanásobně vyšší než v případě základních modelů, díky kvalitní konstrukci vám však vydrží řadu let a jen tak se neopotřebí. Designové vypínače a zásuvky se pak provádí v různých barvách a dekorech, oblíbené jsou varianty v lesklém provedení či s tlačítky různého tvarování.

Transparentní vypínače si přizpůsobíte svým potřebám

Zajímavou novinkou na trhu jsou transparentní vypínače. Vyrábí se z průhledného plastu a umožňují snadné vložení libovolného motivu do rámečku. Design vypínače tak můžete pravidelně obměňovat v závislosti na ročním období a přizpůsobit jeho vzhled aktuální náladě. Transparentní vypínače se mohou používat například pro vložení obrázku, který namalovaly vaše děti. Budete jej tak mít vždy na očích.

Zásuvky pro systémy inteligentních domácností

SMART systémy mají v mnoha domácnostech své pevné místo. Do systémů se stále častěji zapojují i zásuvky, nad kterými tak získáte dohled odkudkoliv. Díky inteligentním zásuvkám budete moci zapínat a vypínat spotřebiče pomocí chytrého mobilního telefonu, stejně tak bude moct naprogramovat automatické spínání a vypínání dle časového plánu.

 

Inteligentní zásuvky mohou být součástí celého SMART systému domácnosti, existují však i samostatné modely, které fungují samy o sobě bez jakýchkoliv dalších zařízení. Nechcete-li investovat do nákladného centrálního systému řízení domácnosti, pořiďte si jen několik samostatných inteligentních zásuvek a připojte je do domácí internetové sítě. Jejich cena se pohybuje v řádu tisícikorun a úroveň komfortu vašeho bydlení výrazně zvýší.

Čtěte také: do moderního interiéru patří podlahové zásuvky

Klasická tlačítka mohou vystřídat dotykové modely

Vedle klasických tlačítkových vypínačů se na trhu stále častěji objevují i dotykové modely, které jsou vybaveny elektronickým zařízením pro snímání ruky. Kromě jednoduchých dotykových vypínačů typu zapnout/vypnout existují i stmívače, u kterých tlakem prstu nastavíte intenzitu svitu osvětlení. Hlavní výhodou dotykových modelů vypínačů je jejich tichý chod. Pokud vám vadí typické „cvakání“ klasických tlačítek, ovládání na dotyk si oblíbíte.

Zásuvky s USB porty se stávají standardem

Řada elektronických zařízení se dobíjí pomocí USB kabelu. Pokud nechcete neustále hledat nabíječku s USB portem a připojovat ji samostatně do zásuvky, pořiďte si zásuvky s integrovanými porty. Existují různé typy, například zásuvky samostatně s několik porty nebo zásuvky na 220 V, které mají po boku 5 V port USB. Mimo to existují i zásuvky s mnoha dalšími speciálními funkcemi. Můžete si do zdi integrovat připojení na HDMI, centrální vysávání, TV zásuvky, pohybové snímače a spoustu dalšího.

zásuvky4

Místo nabíječky by se zde hodila zásuvka s USB.

Při zařizování bytu nebo domu si uvědomte, že i když jsou vypínače a zásuvky nenápadné, jsou velmi důležité a používáme je denně. Zaměřte se proto na design, kvalitu materiálu i funkčnost.

Přečtěte si i některý z našich dalších článků:

publikováno: 18. 12. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.