Montáž sádrokartonu: rychle, levně a jednoduše!


5544468856_23aef3b720_flickr

Sádrokarton je ideálním materiálem pro snadnou a rychlou rekonstrukci. Místnost dokáže proměnit až k neuvěření a navíc vyniká dobrými izolačními schopnostmi. Hlavní devízou je jednoduchá montáž, při níž nenaděláte nepořádek a hotovo máte během několika hodin. Jen s chutí do toho, zvládne to každý! 

Bez sádrokartonových a sádrovláknitých desek by se dnes už neobešla téměř žádná rekonstrukce. Díky svým vlastnostem přesně splňuje požadavky současnosti – instalace je snadná, rychlá, cenově dostupná a hlavně výsledek vypadá dobře. Díky nízké váze se hodí i do bytových domů, kde pomůže třeba i od hlučných sousedů

Než začnete…

Před samotnými pracemi je důležité mít vše naplánováno a rozmyšleno. Nejdříve vyberte vhodné desky, na trhu jich totiž najdete hned několik druhů. Poté příčky rozvrhněte a vyměřte – nezapomeňte při tom na potřebné otvory do zdi – dveře či interiérové průhledy (např. do kuchyně). Kromě samotných sádrokartonových desek budete potřebovat profily, s nimiž je spojíte – důležité je proto perfektní ořezání, aby žádná nebyla kratší či delší. 
V případě, že sádrokarton instalujete kvůli zateplení, pak mezi dvě desky přijde ještě speciální výstelka.

Samotná montáž sádrokartonu

Potřeba je samozřejmě jistá dávka zručnosti, v ideálním případě mějte vedle sebe někoho zkušenějšího v oblasti
rekonstrukcí. 4836506440_b7553af810_flickr 

  • připevněte nosné příčky roštu, zkontrolujte jejich pevnost 
  • na nosné desky se sádrokarton připevní pomocí šroubů ve vzdálenosti přibližně 25 cm
  • sádrokarton lze řezat pilkou s jemnými hroty, můžete jej také naříznout nožem a o pevnou plochu zlomit
  • hrany řezu uhlaďte
  • desky musí doléhat co nejtěsněji
  • nezapomeňte na díry pro vypínače a zásuvky
  • mezery a spáry se ve finále překryjí samolepící laminátovou páskou (snažte se, aby se pásky nepřekrývaly, protože se tak vytváří vyvýšeniny)
  • na zahlazování rohů použijte sádrokartonovou nelepící pásku – ta se připevňuje špachtlí s lepidlovou směsí

Pokud používáte sádrokarton kvůli izolaci, pak mezi jednotlivé příčky můžete vtěsnat izolační akustický materiál, který místnost spolehlivě odhlučí. Přechod mezi příčkami a zdivem se v závěru srovnává speciálním akrylátovým tmelem.

Sádra dokáže reagovat na vlhkost vzduchu a díky poréznosti jej pohlcuje. V případě vysušeného vzduchu se pak vodní páry do prostředí zase navrací. Univerzální nehořlavé desky se hodí do všech objektů, lze však zakoupit i speciálně upravený
sádrokarton například do koupelen, kde jsou náročnější podmínky.

 

publikováno: 15. 10. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.