Mozaikové obklady do koupelny jsou stále v kurzu!


mozaikové obklady

I když se v moderních koupelnách stále častěji využívají honosné velkoformátové obklady a dlažby, na mozaiky v různých podobách se nezapomnělo. Ba právě naopak – správně zvolený mozaikový obklad zvýrazní konkrétní část v koupelně a naruší její jednotvárný a unifikovaný vzhled, a tak se velmi často uplatňuje jako ozvláštňující prvek interiéru. Jaké typy mozaikových obkladů se na trhu objevují a jak je správně nakombinovat s dalším vybavením? Právě na tyto dotazy vám na následujících řádcích odpovíme.

Nenechte se zlákat módními trendy

Mozaika jako taková má v oblasti interiérového designu své pevní místo a jen tak nevyjde z módy. To, co se z pohledu trendů mění, jsou barvy, materiály a povrchové úpravy. Při výběru jakýchkoliv obkladů a dlažeb včetně mozaik nezapomínejte, že je v budoucnu jen tak nevyměníte. Proto se nenechte zlákat módními trendy v podobě křiklavých barev a výrazných vzorů a zvolte prvky s nadčasovým designem.

Upřednostněte neutrální barvy v čele s bílou, černou, šedou, případně s jemnými pastelovými barvami. Chcete-li mít v koupelně nějaký výstřední prvek, můžete jej promítnou právě v mozaice. Dejte si však pozor, abyste mozaikové obklady s dalšími prvky nakombinovali vyváženě. Při kombinaci světlejších a méně výrazných barev však bude poutavě vypadat i koupelna, která bude kompletně obložená a vydlážděná mozaikou. Takový prostor může vypadat například následovně:

Zvýrazněte mozaiku volbou kontrastních materiálů

Chcete, aby si vaší pečlivě zvolené mozaiky všimnul každý, kdo do koupelny vstoupí? Pak mozaikové obklady kombinujte s kontrastními materiály, ze kterých opticky vystoupí. V současné době patří mezi nejrozšířenější mozaiky ty vyrobené z keramiky, ať už glazované, nebo neglazované. Výrobci však neustále přichází s novými designovými modely a představují mozaiky z různých materiálů.

Zajímavým prvkem moderních koupelen mohou být například mozaikové obklady vyrobené ze skla, přírodního či umělého kamene, ušlechtilých kovů nebo ošetřeného dřeva. Mnoho současně realizovaných koupelen vsází na odkaz k přírodě, a tak volí přírodní materiály či jejich kombinace. S dlažbou v dekoru dřeva se bude dobře doplňovat právě dřevěná mozaika, s obkladem z přírodního kamene pak mozaika kamenná.

Zvýrazněte konkrétní prvky pomocí mozaiky

Mozaika dokáže upoutat pozornost, a tak dobře vypadá v okolí prvků a zařizovacích předmětů, které chcete zdůraznit. Velmi často se mozaikové obklady volí do prostoru sprchového koutu na jednu ze stěn. Pomocí mozaiky můžete také obložit všechny stěny walk-in sprchového koutu, a opticky tak ohraničit sprchovací prostor od zbytku koupelny.

Mozaika bude vypadat působivě právě ve zmíněných walk-in sprchových koutech, ve kterých je odtok vody zajištěn pomocí podlahového žlabu. Sprchová vanička by mohla být rušivým prvkem, který by kýžený dojem z koupelny zvýrazněné mozaikovými obklady zkazil.

Podlahové žlaby se vyrábí v různých konstrukčních provedeních. Vedle hojně rozšířených podlahových žlabů s designovými perforovanými rošty najdete na trhu i speciální typy žlabů. Například břeclavský výrobce sanitární techniky Alcaplast vyrábí i podlahové žlaby pro vložení dlažby. Dno těchto žlabů je přelepeno pásem s hrubým povrchem, který se jednoduše obloží keramickou nebo kamennou dlažbou či dřevem ošetřeným proti vodě a vlhkosti. V kombinaci s mozaikovými obklady ze skla zase skvěle vynikne podlahový žlab pro plný rošt, na kterém může být nalepena masivní deska z kaleného skla. Právě na vhodnou kombinaci materiálů byste při výběru všech prvků měli pamatovat.

Mozaika vynikne i v okolí toalety

Pokud máte koupelnu s toaletou, nezapomínejte, že i ta musí do celého prostoru zapadat. Pro zvýraznění WC prostoru a stylové spojení se zbytkem místnosti můžete sáhnout právě po mozaice. Pokud ji použijete například kolem toalety a stejně tak i ve sprše nebo u umyvadla, dosáhnete optického propojení celého prostoru.

Aby mozaika či jiný designový obklad kolem toaletní mísy vynikl, upřednostněte závěsné WC před volně stojícími. Závěsné toalety se instalují s využitím předstěnových instalačních systémů, které ukrývají celý splachovací mechanismus. Viditelným prvkem bude jen splachovací tlačítko. Prostor kolem toaletní mísy (nebo bidetu) snadno obložíte po celé ploše obkladem či mozaikovým prvkem. Určitě nám potvrdíte, že pečlivě obložená plocha bude vypadat mnohem efektivněji než objemná plastová nádržka toalety, která by navíc v prostoru zabírala zbytečně moc místa.

Designové tlačítko vynikne v okolí obkladu, mozaiky i betonové stěrky

Plánujete rekonstrukci nebo výstavbu koupelny? Na mozaikové obklady nezanevřete a důmyslně je zkombinujte s dalšími luxusně vypadajícími materiály. Uvidíte, že se bude mozaika ve vaší koupelně skvěle vyjímat a prostor příjemně ozvláštní.

publikováno: 11. 6. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.