G+

 

 

Mramor v interiéru: co zaujme a jak se o něj starat


mramor foto

S mramorem se pojí pověst luxusního a elegantního materiálu, který byl pro svůj krásný vzhled používán i antickými sochaři a staviteli a dodnes lze obdivovat jeho krásu. Většinou si jej představíte jako horninu lehce béžové barvy, avšak jeho podoby jsou různé – od bílé, přes šedou, načervenalou, zelenavou až po černou. Využití v interiéru je bohaté a každý prostor s ním získá na osobitosti.

 

Mramor je krystalický ametamorfovaný vápenec, v rozšířeném významu slova se pak do této kategorie zařazují také krystalické dolomity. Pokud chcete opravdu prvotřídní produkt, pak sáhněte po výrobcích z mramoru z Číny, Itálie nebo Španělska, kteří jsou jedničkami v jeho produkci.

Aktuální bílý mramor

Velmi oblíbeným je v poslední době bílý mramor, a to v jakékoliv místnosti – v koupelně na podlaze i zdech, případně i mramorové desky či umyvadla; v kuchyni jako obklad, v jídleně jako deska stolu nebov obývacím pokoji na zdi v podobě zajímavého dekorativního prvku.

Není třeba mít obavy z toho, že by působil chladně. Díky šedivému nádechu bude maximálně příjemný. Nádech funkcionalismu se tak objeví v každé místnosti, kde bude přírodní kámen využit.

Využití mramoru

Nejedná se zrovna o levný materiál, proto jeho použití není zrovna časté. Kdo už se však rozhodne promramor_krb investici, pak nejčastěji volí podlahu nebo obklad, setkat se lze i s parapety. Kromě exkluzivního vzhledu dostává zároveň i odolnost na dlouhá léta.

Oblíbené využití v koupelnách spočívá v použití mramorových umyvadel a desek kolem nich, ale třeba i sprchových vaniček. K dostání jsou ale většinou vaničky s litého neboli umělého mramoru, proto pozor na to, co kupujete.

Mimořádně vypadá mramorový krb ceněný pro své dobré vlastnosti – akumuluje teplo a umí ho vzařovat po dlouhou dobu (podobně jako šamotové nebo kachlové krby a kamna). Pro topeniště však není třeba používat jiný materiál než pro pohledovou stranu. Kvůli částé absenci krbové vložky se však nevyužívají pro teplovzdušné nebo teplovodní vytápění. Pro takové účely se využívá pouze mramorové obestavby krby.

Péče o mramor

Povrch mramoru je pórovitý a tak je schopný vsakovat impregnaci a další ošetřující přípravky. Vhodná je povrchová úprava lakem, aby nebyla vsakována mastnota a další nečistoty. Extrémě citlivý je na kyseliny, a to třeba i ty, které pocházejí z ovoce – pokud se tedy k mramoru dostanou, musí se co nejrychleji odstranit. Jako pracovní desky v kuchyni proto nejsou zrovna ideální.
Pro oslnivý lesk se musí používat speciální přípravky, dobrá zpráva ale zní, že existují také na ekologické bázi.

Už samotné slovo mramor v sobě má vznešenost. Každému interiéru vdechne atmosféru, které si užívali i antičtí panovníci a dnes je dostupná každému!

 

publikováno: 26. 1. 2014
přečteno: 494×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...