Mravenci v bytě – nepříjemnost, nad níž lze vyzrát


Mravenci v bytě bývají velmi nepříjemným problémem. Co dělat, když se u vás doma objeví?

Do bytu se mohou dostat různí nezvaní hosté. Nečekaná návštěva neoblíbeného příbuzenstva, vlezlí podomní obchodníci nebo například zloději. Mezi tyto nepříjemnosti lze řadit i útok mravenců, kteří lidská obydlí tak rádi okupují. Mravenci v bytě trápí nejednu domácnost. Jak se jich zbavit jednou provždy?

 

Když se řekne mravenci v bytě, každý si určitě vybaví cestičky a dlouhé řady mravenců, kteří si to štrádují napříč kuchyní, okolo lednice nebo směrem pod postel. Co na tyto malé nezbedníky platí nejvíc? Prevence. Nedáte-li jim šanci ani důvod, aby se snažili k vám dostat, nebudete se jimi muset vůbec zabývat. Mravenci v bytě nechají vaše obydlí bez povšimnutí, když je v něm čisto, potraviny se neválí jen tak bez obalu a okna i dveře bezchybně těsní.

Mravenci v bytě – co dělat, když je objevíte?

Když už vás mravenci v bytě přesvědčí o své přítomnosti, zachovejte chladnou hlavu a zkuste vypátrat, odkud vlastně vylézají. Až prokouknete jejich systém existence u vás, bude hubení snazší a účinnější. Postupujte následovně:

 • hledejte místo, kterým se dostávají do vašeho obydlí, to následně ucpěte, utěsněte, zkrátka – zabraňte dalšímu pronikání mravenců k vám
 • sledujte cestičky po bytě či domě a likvidujte je
 • pokud to jde, pátrejte po mraveništi, abyste ho mohli též zlikvidovat

Nyní přichází na řadu důležitá otázka, a to – jakým způsobem mravence hubit? Prakticky to jde dvojím způsobem – chemicky nebo s pomocí běžně dostupných prostředků v domácnosti a tzv. babských rad. Rozhodnete-li se pro první možnost, můžete to udělat svépomocí či si zavolat odbornou firmu. K takové volbě však přistupujte až ve chvíli, kdy se mravenci opakovaně vrací a jejich počet neustále narůstá. Ušetříte a navíc nebudete svou domácnost zatěžovat množstvím chemie. Mravenci v bytě jsou otravný, ale ne neřešitelný problém. Boj proti nim však vyžaduje důslednost a trpělivost. Objevili se ve spíži? Pak je nutné ji celou vyklidit, zkontrolovat a vyčistit. Stejně jako další místa, kde se mravenci v bytě vyskytují.

Proč vás mravenci tak rádi navštěvují?

Možná se ptáte, proč se vlastně mravenci vydávají do lidských obydlí, když jim je v přírodě tak dobře? Odpověď je jednoduchá – hledají ty nejlepší podmínky pro život. A pokud jim nabízíte snadno dostupné potraviny v podobě drobků či otevřených nádob, je jejich volba jasná. Jestliže se k těmto lákadlům přidá i teplo, pak už neváhají a jsou schopni si k vám domů přestěhovat celé hnízdo.

Mravenci v bytě zmizí po zásahu chemie či obyčejné skořice

Už výše bylo zmíněno, že mravence lze z obydlí dostat dvojím způsobem – chemicky, nebo pomocí osvědčených z generace na generaci předávaných rad. V rámci chemických prostředků jsou to speciální spreje, pastičky či návnady, gely, prášky a tablety, které jsou k dostání v běžných supermarketech a drogeriích. Druhou možností je následovat léty prověřené rady pocházející už z domácností vašich babiček a prababiček. Před čím tedy budou mravenci v bytě prchat?

 • před nastrouhanou křídou
 • před skořicí
 • před majoránkou
 • před bazalkou
 • před mátou
 • před práškem do pečiva
 • před hřebíčkem
 • před pepřem
 • před solí
 • před pálivou paprikou
 • před jedlou sodou
 • před jalovcem

Všechny tyto silně aromatické látky jsou součástí běžného vybavení kuchyně, a tak je možné chránit se proti mravencům víceméně okamžitě. Stačí tyto látky libovolně v malých množstvích rozmístit po bytě či domě, zejména na riziková místa – okolo dveří, oken, různých škvírek a všude tam, kde se skladují potraviny. Vyplatí se také občasně vytřít zem nejen v kuchyni octovou vodou. Mravenci se orientují především svým výtečným čichem, kterému výše uvedené moc nelahodí, a tak je použití daných látek i dobrou prevencí.

Mravenci v bytě jsou přítěží, ale pokud budete trpěliví a svůj boj nevzdáte po prvním neúspěchu, po čase docílíte toho, že se vám obloukem vyhnou. Nebudou mít totiž důvod k vám zavítat. Základním pilířem je jako u všeho vhodná prevence, a tak na ní nezapomínejte ani v případě, že se vás problém s názvem mravenci v bytě aktuálně netýká. Takový stav může být totiž jen dočasný.

 

Zajímavé tipy proti mravencům:

 • do škvír můžete nalít prostředek na nádobí
 • do skleněných a plastových dóz se mravenci nedostanou
 • papírové pytlíky mravenci snadno prokoušou
 • udržujte čistotu – i pár malých drobků může být důvodem k nastěhování obrovského množství mravenců
 • hnízdo mravenců zničíte horkou vodou a následnou desinfekcí
 • mravenci si nalezenou potravu odnáší do hnízda, můžete ji proto otrávit
 • největší pozor dávejte na sladké a slané pečivo, vajíčka a maso
 • mravenci v bytě nesnesou mráz, můžete-li, nechte pár dní byt vymrznout
 • na chemii vždy myslete až jako na druhou možnost
publikováno: 1. 8. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

JACOB
12. 4. 2013

Tento příspěvek byl smazán,
neboť porušil etiku diskuse na portále Chytré bydlení.

Redakce.

martina pišová
27. 5. 2013

Tak na mravence zřejmě nevyzraji, protože k mému běžnému vybavení kuchyně nepatří nastrouhaná křída, mravenci se k nám nedostali díky nepořádku a jídlu po zemi...a určitě nenechám svůj byt vymrznout

Soňa
27. 5. 2013

Já nevím tedy, já mám doma pořádek, ale stěhují se mi do orchidejí na okně a netuším vůbec proč....co tam hledají, copak je tam asi láká...

Mařka
28. 5. 2013

martina pišová: Nemusíte být zbytečně tolik arogantní. Z článku je zjevné, že křída není "běžným vybavenám kuchyně". Očividně tento otravný mravenčí problém řešit nemusíte, protože jinak byste vyzkoušela asi už úplně všechno..

Lída
27. 6. 2013

Dobrý den. Mám ten samý problém, proto jsem se obrátila na internet o radu. Myslím, že každý takový článek je užitečný a autor popsal několik variant k likvidaci tohoto obtížného hmyzu. Teď už je na nás, zda takové rady využijeme. Je dost smutné, když se člověk v komentářích prezentuje takovým způsobem, jako paní Martina. :-( Možná si někteří lidé berou až moc k srdci větu, kde se píše o nepořádku v kuchyni. :-)

Lidmila Bártová
1. 9. 2013

Děkuji autorovi článku za jeho babské rady.Chemie se mi neosvědčila a v článku uvedených prostředků najdu přehršel.Okřídlení mravenci lezou po okenním skle,na parapetu a vůbec jsem nenašla místo,odkud lezou.
Ještě jednou díky.

Petr Ohera
20. 5. 2014

Lidi, co blbnete (někteří) to jste schopní se kvůli ptákovinám i pozabíjet ? Komu něco vadí, ať raději nečte, kdo chce radit, ať radí, dík za to. petr.o
Jsem zvědavý, kolik negativních reakcí sklidím. Ať už za myšlenku, či gramatiku. Ale je mu to úplně jedno.

Petr Ohera
20. 5. 2014

Teda(y) mně je to jedno. Radši se předem omlouvám za překlep. (nebo raději)

Marty
11. 6. 2014

Článej je úplně k ničemu a je obšlehnutý ze starších článků. Babské rady nepomáhají. Kdo najde doma denně 5 mravenců, rozhodně nemá problém s mravenci. Až jich bude luxovat stovky, pak je to problém.

Mirek Dusin
16. 6. 2014

Vy jste na nic, clanek je v pohode a kdyz je neco znamo, tak proc to nezopakovat, tem kterym neni. Ja ziji v lese a mravence resim bezne. Vetsinou pomuze uklidit duvod.. otevreny sirup, cukr atd.. a kdyz jsem potreboval vice zalobovat.. posolil jsem misto kudy vchazeli do domu a za par dni byl klid. Takze nic neni na nic.. naopak.. PS: a kridu sice nemate bezne v kuchyni.. ale v detskym pokoji uz se celkem standardne vysktyuje :-)

Jana Andrýsková
16. 4. 2015

Přátelé již týden bojuji s partou mravenců-dle tzv.babských rad,byt nám voní po vanilce,skořici,soli,smrdí octem.dokonce i zubní pastou...vyhrávají...a to nebydlím někde kde se mi vlí jídlo vše v dozách ale cestu nacházeji stále dveřmi nejdou zalepit.........

Kryštof
7. 8. 2015

Děkuji autorovi za radu. Zdá se, že skořice s hřebíčkem skutečně zabraly a já snad budu mít klidnou noc :)

Karolina
22. 3. 2016

Musim se Vám smat pane Jiří! Takhle se rozvàšnit v tak banální věci :D. Koukàm, že Vàm o mravence už nejde. Klid. Komentàř je tři roky starej tak budu mít možná štestí, že se pán opět nerozčílí a nenapíšemi nějakej pořádnej sloh :D ..

anonym
12. 4. 2016

Já mám mravence v pokoji a nevím, kde se usídlili. Nemohu najít ani jejich cestičky. Já jen vím, že jsem vylila džus a asi jsem ho špatně vyniká z chlupatého koberce. Teď tu mám mravenců požehnaně a mám strach, že se mi usídlí v uchu nebo tak.

Milena
19. 6. 2016

Já též děkuji za radu, vyzkoušela jsem chemické prostředky, na nic. Myslím, že "babské rady" budou účinnější. Vyzkouším .

Olga
2. 9. 2016

Díky za článek, vyzkouším všechno. Objevili se včera, lezli ze škvíry z pod soklu kuchyňské linky. Jako první pomoc jsem použila domácí prostředek proti mšicím. Vystříkala jsem to místo, ale ještě během dne si našli sousedící škvíry (spáry v dlažbě). Vystříkala jsem tedy kolem celého soklu. Jejich cestičky určitě není možné vysledovat jinak, než rozebráním celé kuchyně, což mne děsí. Proto jsem ochotna vystřídat chemické prostředky i kdejakou "babskou" radu. Článek mě inspiroval a moc za něj děkuji.