G+

 

 

Mrazivá exotika: ledové hotely po celém světě


finsko

Při zmínce o stavbách z ledu se každému vybaví zamrzlá severská území v Evropě nebo Americe. Ledové stavby určené pro pobavení turistů už ale nejsou jen záležitostí Skandinávie či Kanady, dají se najít v různých, méně častých, oblastech. Přesto byste za těmi originálními museli vyrazit do Švédska, Finska nebo Norska. Jak takový hotel vůbec vzniká a dá se v něm pohodlně přespat?


První hotel, pro nějž byl jako stavební materiál využit led, vyrostl ve Švédsku a stal se celosvětovou senzací. Po jeho vzoru se pak každoročně objevovala v mnoha oblastech další a další ledová díla. Dnes už na ně můžete narazit třeba i v Nizozemí a Rumunsku.

Ledový hotel: impozantní stavba

Tak jako vás v Egyptě či Řecku ohromí tisíc let staré, ale přesto neuvěřitelně propracované stavby obrovských rozměrů, stejně vás překvapí i ledové hotely. A to nejen proto, že led připomíná sklo a působí křehce, přičemž jsou z něj vybudovány obrovské místnosti s objemnými sloupy.
Ledové kry, z nichž se hotely vyrábí, mají hmotnost až kolem dvou tun. Jako jejich doplněk se využívá sníh, kterého je kolem všude plno. V interiéru posloužila zmrzlá voda k vytvoření stolů, židlí, lavic, baru, ale i postelí, na nichž je možnost přenocovat. K dispozici dostanete kožešinu a spacák – jak s nocí naložíte, je už jen na vás...

Kam za chladem a mrazem ledového hotelu

Ledový hotel ve Švédsku

Až za polárním kruhem vyrůstá každoročně v prosinci každý rok znovu ledový velkolepý hotel. Městečko Jukkasjärvi je jím proslulé a vždy naláká zástupy zvědavých turistů toužících po dobrodružství. Každý rok se na jeho vybudování podílí noví umělci a tak nehrozí, že by se brzy okoukal. Letos jich bylo přes 40 a jejich práce opět slibuje zážitek pro všechny smysly.
K dispozici jsou pokoje ze sněhu nebo ledu, avšak je třeba počítat s tím, že takový nocleh není záležitostí několika stovek. V nejlevnější základní variantě se cena pohybuje okolo 5500,-.

hotel

Ledový hotel v Norsku

Od roku 2000 se ledový hotel staví také v sousedním Norsku. Na okraji polárního kruhu, na břehu řeky Alta nechybí nic, co v originálním hotelu ve Švédsku – apartmány, bar, fascinující ledové sochy a výzdoba dělá v kombinaci s barevným osvětlením ideální místo pro zážitkovou turistiku. Často se zde také konají svatební obřady, ale ne každý má na takovou originalitu náturu...

Ledový hotel ve Finsku - Laponsku

A ani Finové nemohou zůstat pozadu, ostatně byla by to škoda, když na takovou záležitost mají
podmínky. Finové jsou svou touhou po nevšedním životě proslulí. V zemi tisíce jezer se za mrazivou zábavou musíte vydat až do oblasti Laponska, kde se kombinuje právě kultura odlehlých krajů s moderním uměním.Taktéž je třeba budovat jej každoročně znovu, jeho místo je však vždy stejné – poblíž města Kittila. Připomíná spíše obří iglú, avšak díky okolí je zážitek opět jiný, než ve dvou výše zmíněných.
Ve Finsku můžete najít dokonce celou sněhovou vesnici Lainio.

ice hotel 2 

Není to tak dávno, kdy byl pro velký úspěch otevřen ledový hotel i v Holandsku, což je pro našince nejdostupnější. Na ledová iglú se dá narazit ve Švýcarsku nebo nejblíže v Rakousku. Svůj ledový hotel mají také v Kanadě a možná trochu nečekaně i v Rumunsku, kde se stal velkým hitem.

Foto: icehotel, snowvillage 

publikováno: 13. 1. 2014
přečteno: 234×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...


Kondenzační plynový kotel sníží vaši spotřebu

Kondenzační plynové kotle nabízí vyšší účinnost, bezpečnost i čistotu

Vytápění plynem je čisté a při dodržení určitých pravidel i bezpečné. Moderní kotle mají dobrou regulaci a nízkou… ...