Mrazivá exotika: ledové hotely po celém světě


finsko

Při zmínce o stavbách z ledu se každému vybaví zamrzlá severská území v Evropě nebo Americe. Ledové stavby určené pro pobavení turistů už ale nejsou jen záležitostí Skandinávie či Kanady, dají se najít v různých, méně častých, oblastech. Přesto byste za těmi originálními museli vyrazit do Švédska, Finska nebo Norska. Jak takový hotel vůbec vzniká a dá se v něm pohodlně přespat?


První hotel, pro nějž byl jako stavební materiál využit led, vyrostl ve Švédsku a stal se celosvětovou senzací. Po jeho vzoru se pak každoročně objevovala v mnoha oblastech další a další ledová díla. Dnes už na ně můžete narazit třeba i v Nizozemí a Rumunsku.

Ledový hotel: impozantní stavba

Tak jako vás v Egyptě či Řecku ohromí tisíc let staré, ale přesto neuvěřitelně propracované stavby obrovských rozměrů, stejně vás překvapí i ledové hotely. A to nejen proto, že led připomíná sklo a působí křehce, přičemž jsou z něj vybudovány obrovské místnosti s objemnými sloupy.
Ledové kry, z nichž se hotely vyrábí, mají hmotnost až kolem dvou tun. Jako jejich doplněk se využívá sníh, kterého je kolem všude plno. V interiéru posloužila zmrzlá voda k vytvoření stolů, židlí, lavic, baru, ale i postelí, na nichž je možnost přenocovat. K dispozici dostanete kožešinu a spacák – jak s nocí naložíte, je už jen na vás...

Kam za chladem a mrazem ledového hotelu

Ledový hotel ve Švédsku

Až za polárním kruhem vyrůstá každoročně v prosinci každý rok znovu ledový velkolepý hotel. Městečko Jukkasjärvi je jím proslulé a vždy naláká zástupy zvědavých turistů toužících po dobrodružství. Každý rok se na jeho vybudování podílí noví umělci a tak nehrozí, že by se brzy okoukal. Letos jich bylo přes 40 a jejich práce opět slibuje zážitek pro všechny smysly.
K dispozici jsou pokoje ze sněhu nebo ledu, avšak je třeba počítat s tím, že takový nocleh není záležitostí několika stovek. V nejlevnější základní variantě se cena pohybuje okolo 5500,-.

hotel

Ledový hotel v Norsku

Od roku 2000 se ledový hotel staví také v sousedním Norsku. Na okraji polárního kruhu, na břehu řeky Alta nechybí nic, co v originálním hotelu ve Švédsku – apartmány, bar, fascinující ledové sochy a výzdoba dělá v kombinaci s barevným osvětlením ideální místo pro zážitkovou turistiku. Často se zde také konají svatební obřady, ale ne každý má na takovou originalitu náturu...

Ledový hotel ve Finsku - Laponsku

A ani Finové nemohou zůstat pozadu, ostatně byla by to škoda, když na takovou záležitost mají
podmínky. Finové jsou svou touhou po nevšedním životě proslulí. V zemi tisíce jezer se za mrazivou zábavou musíte vydat až do oblasti Laponska, kde se kombinuje právě kultura odlehlých krajů s moderním uměním.Taktéž je třeba budovat jej každoročně znovu, jeho místo je však vždy stejné – poblíž města Kittila. Připomíná spíše obří iglú, avšak díky okolí je zážitek opět jiný, než ve dvou výše zmíněných.
Ve Finsku můžete najít dokonce celou sněhovou vesnici Lainio.

ice hotel 2 

Není to tak dávno, kdy byl pro velký úspěch otevřen ledový hotel i v Holandsku, což je pro našince nejdostupnější. Na ledová iglú se dá narazit ve Švýcarsku nebo nejblíže v Rakousku. Svůj ledový hotel mají také v Kanadě a možná trochu nečekaně i v Rumunsku, kde se stal velkým hitem.

Foto: icehotel, snowvillage 

publikováno: 13. 1. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.