Na co doma nezapomenout před odjezdem na dovolenou


dovolená balení

První měsíc letních prázdnin je úspěšně za námi, ale stále před sebou máme celý srpen. I ten se každoročně nese ve znamení letních dovolených, během kterých vyráží na cesty mnoho rodin i jednotlivců. Před odjezdem na dovolenou často věnujeme spoustu času přípravám a balení, a tak mnohdy zapomínáme na důležité věci, které je potřeba udělat doma. Může se tak stát, že nás po návratu z dovolené bude čekat nemilé překvapení v podobě vytopeného bytu nebo povadlých květin. Na co všechno bychom měli doma před odjezdem myslet a co je třeba zařídit?

Vypojte domácí spotřebiče ze zásuvky

Než vyrazíte na cesty, snažte se vypojit co nejvíce spotřebičů ze zásuvky. I když je riziko požáru malé, přesto existuje. Při případné bouřce by se navíc některé domácí spotřebiče mohly poškodit. Ze zásuvky odpojte všechny nabíječky, malé domácí spotřebiče (rychlovarné konvice, mixéry apod.), počítače, televizory či domácí kina.

Nestačí přitom zařízení vypnout a nechat ve stand-by režimu, pokud je to možné, opravdu je odpojte od sítě. Výjimkou jsou lednice a mrazáky, které budete muset zřejmě nechat v provozu. Pokud však odjíždíte na několik týdnů, doporučujeme i je vyklidit a od sítě odpojit. Nejlepším řešením je vypnutí hlavního jističe, to ovšem jen v případě, nemáte-li doma systémy inteligentní domácnosti či zabezpečovací zařízení.

Vypněte přívod vody i plynu

Před odjezdem na dovolenou doporučujeme také vypnout přívod vody a plynu. V minulosti se mnohokrát stalo, že rodinu čekalo po příjezdu z cest nemilé překvapení – jejich byt i byty sousedů byly kompletně vytopené. Vypnutím vody tento problém snadno vyřešíte. Pokud o vaření či ohřevu používáte propan-butanové lahve, před odjezdem je řádně uzavřete a zajistěte, aby nebyly vystaveny přímému slunečnímu záření.

Postarejte se o květiny

Mnohé pokojové i balkonové květiny vyžadují pravidelné zavlažování. Zamyslete se nad tím, jaké druhy rostlin doma pěstujete a jakou péči vyžadují. Mnohdy týdenní absenci zálivky bez problémů zvládnou, jindy je třeba domluvit se se známými, aby chodili květiny pravidelně zalévat. Pokud je to možné, přesuňte rostliny do stinného místa, kde nebudou vystaveny přímému slunečnímu záření, a tak substrát nebude vysychat tak rychle. Máte-li květiny na parapetu, zajistěte, aby v případě silného větru nehrozil jejich pád.

Zajistěte péči o domácí mazlíčky

Kromě květin vyžadují pravidelnou péči i domácí mazlíčkové. Pokud chováte zvířata, bez pomoci blízké osoby se pravděpodobně neobejdete. Někdy můžete psa vzít na cesty s sebou, jindy budete muset využít služeb psího hotelu. Některé druhy zvířat, například suchozemské želvy, nevyžadují zvláštní péči a týden bez každodenního doplňování potravy zvládnou. V takovém případě musíte do výběhu či terária umístit dostatek trvanlivější potravy a nezapomenout na vodu.

Zavřete všechna okna

Majitelé domácností často před odjezdem na dovolenou nechávají pootevřená některá okna, aby do domu či bytu proudil vzduch. To však přináší řadu rizik. Při bouřkách či silných bočních deštích může do vnitřního prostoru bydlení napršet. Otevřená okna jsou navíc častou vstupní branou pro zloděje.

Zabezpečte bydlení a minimalizujte riziko krádeže

Prázdný dům na několik dní je pro zloděje ideální příležitostí ke krádeži. Neupozorňujte na sebe a cizím lidem neříkejte, kdy a na jak dlouho na dovolenou vyrážíte. Byt či dům by na první pohled také neměl vypadat opuštěný. Problematice zabezpečení domu před odjezdem na dovolenou jsme v minulosti věnovali samostatný článek, který rozhodně stojí za přečtení.

Chytrá domácnost usnadní dohled a kontrolu

Chcete-li mít nad svou domácností absolutní kontrolu i během cest, pořiďte si systém chytré domácnosti. Na dálku tak budete moci ovládat zabezpečovací systémy, kontrolovat stav oken a dveří i stínicí techniky. Do systému chytré domácnosti můžete snadno připojit i kamerový systém, takže budete živě sledovat, co se ve vaší domácnosti děje.

Chystáte se na dovolenou? Přečtěte si další tematické články:

publikováno: 2. 8. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.