Na co si dát pozor při sušení prádla v zimním období


sušení v zimě3

Mokré prádlo uschne během léta na přímém slunci během pár hodin. Jinak je tomu v zimním období, kdy jsou teploty nízké a prádlo ne a ne uschnout. Pokud se i vám dělají ze zimního sušení vrásky na čele, zbystřete. Pokud dodržíte pár základních pravidel, budete mít prádlo suché, voňavé a plísně v místnosti se jen tak neobjeví. Přinášíme vám důležité rady, na co si dát pozor při sušení prádla v zimním období.

Nemáte sušičku? Sušák se stane vašim věrným pomocníkem

Popravdě, v zimním období nemá v podstatě vůbec cenu dávat mokré prádlo ven. Pokud navíc klesnou teploty velmi nízko, hrozí, že vám oblečení zmrzne a látka změní svou strukturu. Nejjednodušší a cenově dostupnou cestou pro sušení v interiéru je použití sušáku na prádlo. Na trhu na razíte na různé typy sušáků, některé patří do kategorie designových kousků, a tak vám doma nebudou překážet.

Sušáky prádla se vyrábí v různých velikostech, a tak se zamyslete nad tím, jak velké objemy prádla a oblečení potřebujete sušit. Uvědomte si, že mokrý textil (zejména ručníky, župany, povlečení) je velmi těžký. Nejlevnější typy sušáků proto velkou zátěž nemusí dlouho ustát a po čase se pod náporem váhy prolomí.

Různé konstrukce sušáků na prádlo

Podle množství sušeného prádla i prostorech v interiéru vybírejte konkrétní konstrukci sušáku. Hojně rozšířené jsou vertikální sušáky prádla s bočnicemi, které se dají vyklápět, nebo vysouvat. V panelákových bytech jsou pak oblíbené věžové nebo patrové sušáky, které nezaberou příliš místa. Zamyslete se také nad tím, jak často budete se sušákem manipulovat a kam jej bude ukládat.

Při častém skládání zvolte kvalitní konstrukci, u které vám složení a uložení na požadované místo nezabere víc než pár vteřin. Zaměřte se také na zpracování a povrchové úpravy materiálů. Sušáky jsou často opatřené bílým lakem. U levnějších modelů však může po nějaké době dojít k odlupování barvy. Oblečení pak nikdy nepokládejte na zrezivělé části konstrukce, mohlo by dojít k nevratnému poškození textilu. Máte zrezivělý sušák? Raději si pořiďte nový.

Při sušení v interiéru se zvyšuje vlhkost vzduchu

Zřejmě největším problémem při zimním sušení prádla v interiéru je vysoká vlhkost vzduchu, ke které dochází při odpařování vody. Bohužel, v domech i bytech s vysokou vlhkostí se mohou po nějaké době začít tvořit nevzhledné plísně, které představují zdravotní riziko. Proto je třeba při sušení postupovat tak, aby k nadměrnému zvyšování vlhkosti vzduchu nedocházelo.

Nejlepší je umístit sušák prádla do nejméně vlhké místnosti, která je vytápěná a dobře větraná. Problematické může být i sušení v koupelně, která je sice na vysokou vlhkost zvyklá, ale odvětrávání a vytápění je často nedostatečné. Nejlepší je umístit sušák do technické místnosti nebo prádelny.

Zejména v menších bytech však budete muset sušit prádlo i v obýváku nebo ložnici. V takovém případě je důležité umístit sušák co nejdále od stěn a oken, aby se vlhkost nesrážela v těchto místech. Kontrolujte vlhkost a dosáhne-li kritické úrovně, pořiďte si do domácnosti odvlhčovač vzduchu, který problém alespoň částečně vyřeší.

Sušička je užitečná, ale není samospásná

Velkou oblibu si získaly kondenzační sušičky prádla, které řeší problém s nedostatkem prostoru i nadměrnou vlhkostí vzduchu. Sušička nepotřebuje přívod vody, a tak ji můžete umístit kamkoliv, kde máte vybudovanou elektrickou zásuvku.

Sušička je užitečným pomocníkem do domácnosti, přesto se v ní nedají sušit všechny druhy textilu. Proto by měli mít i majitelé sušičky po ruce alespoň malý sušák. Je třeba si uvědomit, že i samotná sušička „vyfukuje“ vlhký vzduch, proto by měla být umístěna v teplé a dobře větrané místnosti. Pro maximální účinek by kolem ní měl být volný prostor, aby mohl vzduch volně proudit. Výběr konkrétního modelu podle účinnosti, úspornosti, kapacitě i nabízených programech je pak jen na nás.

Zvažujete pořízení sušičky prádla? Přečtěte si některý ze starších článků:

publikováno: 26. 10. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.