PR článek

Na co si dávat pozor při výběru realitní kanceláře?


Na co si dávat pozor

Na trhu nemovitostí se to realitními kancelářemi jen hemží. Je jich skutečně spousta. A pro vás jako majitele nemovitosti, který se rozhodl realizovat prodej poprvé, může být skutečně náročné rozlišit plevel od květin. Čeho byste se tedy měli vyvarovat a na co si dát při výběru realitní kanceláře pozor?

Neprofesionální praktiky

Zveřejnili jste inzerát se svou nemovitostí na internet a začali vám vyvolávat různí "realitní makléři" a nabízet vám své služby? Mnoho realitek zajde dokonce tak daleko, že si půjčí vaše fotografie, zveřejní je ve své nabídce a následně vás kontaktují a žádají si odměnu za objevení kupce pro vaši nemovitost. Pokud tedy mezi recenzemi na internetu objevíte, hledejte raději dále.

Pro uvedení na pravou míru – rozhodně se nemusíte ničeho obávat. Pokud jste s realitní kanceláří nepodepsali žádnou smlouvu, na provizi nemá právo.

Jak se podobné praktice vyhnete? Můžete navázat spolupráci s čestnou realitní kanceláří, která vás celým procesem prodeje nemovitosti provede, a těmto nelegálním strategiím nebudete muset vůbec čelit.

Dávejte si pozor na provizi

Zjistěte si, jaké služby vám realitní kancelář nabízí a co přesně provize zahrnuje. Nenechte se svést příliš nízkými částkami ani oklamat přehnaně vysokými poplatky za služby. Kvalitní realitní kancelář nehledá jen kupující, ale provede vás celým procesem prodeje nemovitosti, který zahrnuje odhad ceny nemovitosti, přípravu veškerých prostorů na prohlídky, prodej nemovitosti, ověřování kupců a všechny právní náležitosti, které jsou potřebné k tomu, aby se prodej skutečně zrealizoval.

Z čeho se skládá smlouva? Exkluzivní doložka

Při podpisu smlouvy si pořádně přečtěte, co vlastně podepisujete. Zaměřit byste se měli především na doložku exkluzivity, a tedy že realitka získá výhradní právo na prodej vašeho domu či bytu. Exkluzivní doložka samozřejmě nemusí být na škodu, přináší i mnoho výhod, v podobě lepších služeb, marketingu a motivace makléřů. Neuzavírejte ji však na příliš dlouhou dobu, doporučuje se doba na tři až šest měsíců.

Nyní by vás již nemělo nic překvapit. Ale pokud stále nemáte jasno, jakým způsobem realitní kancelář vybrat, sjednejte si schůzku ve společnosti s dobrými referencemi a ptejte se na vše, co vás kolem prodeje napadne. Zkušení profesionálové vám bez okolků sdělí vše potřebné a tím vám jistě dají jednoznačnou odpověď v otázce, zda se pro spolupráci s nimi rozhodnout.

publikováno: 13. 3. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.