Na co všechno lze použít recyklovaný plast – od krytiny až po podlahy


Recyklovaný plast slouží dobře hlavně exteriérech. Odolnost, stílost a nenáročnost na údržbu jej k tomu přímo předurčují.

Nahradit dřevo a beton plastem, navíc tím recyklovaným, není nic neobvyklého. Střechy, ploty i desky z moderního materiálu se zabydlely v nabídkách výrobců a své místo pomalu, ale jiistě získávají na stavbách a při rekonstrukcích. Oblibě se těší hlavně střešní krytina, která je o poznání levnější, ale přitom stejně kvalitiní, jako přírodní materiály.


 

Plastový odpad nelze jen vytvářet, to by na Zemi nebylo k hnutí. Jeho další zpracování je tedy nasnadě, a jak se ukázalo, výrobky z něj jsou žádané. Recyklovaný plast je jako dělaný do náročných podmínek, kde je vyžadována extrémní odolnost, navíc nevyžaduje téměř žádnou údržbu.

Jak se recykluje plast

Nachází se všude kolem nás, jsme jím doslova obklopeni a mylně se domníváme, jak je škodlivý. Toto tvrzení není pravdivé, protože záleží na tom, jak je s ním nakládáno - škodlivé jsou změkčovadla, stabilizátory a další příměsi. Existují různé druhy plastů, a stejně tak je třeba rozlišovat je při recyklaci. Výsledný produkt musí být kvalitní, proto dochází ještě k jejich třídění.
V ideálním případě všichni výrobci používají jen plasty s bezproblémovou recyklací.

  • plasty se z kontejnerů sváží na dotřiďovací linku (oddělují se PET lahve, folie, tvrdý plast atd...)
  • v dalším procesu vzniká druhořadý plast – nevzhledná hmota využitelná právě ve stavebniství (ploty, krytina, koryta...)
  • zbytek plastů končí jako teplárenské alternativní palivo (stále má tedy využití)

Čistota recyklátu

Procesem zvaným downcycling vzniká plast pro další využití. Stěžejní je jeho čistota, která se projeví především v životnosti, odolnosti a tím pádem i v ceně. Vyprodukovat takový plast je velmi zpracovat, protože proces komplikují sami výrobci. Pro tento postup totiž nelze využívat barevné plasty s povrchovou úpravou, jenž jsou stále častější. Bez nadsázky se tedy dá říci, že plast je ceněným artiklem.

Na co se využívá recyklovaný plast

Minimální nároky na údržbu, dlouhá životnost a za běžných podmínek téměř nezničitelnost předurčuje recyklované plasty hlavně k použití ve venkovním prostředí. Výrobky nevypadají nijak lacině, proto se jejich použití nemusíte obávat.

Ploty

Plast nehnije, nekoroduje, neplesniví. Ten recyklovaný se vyznačuje také barevnou stálostí, proto i po letech vypadá stále stejně. Jednotlivé kusy plotu se dají libovolně vrtat i řezat a dále opracovávat. Díly jsou probarvené, proto ani škrábance na kráse neuberou.

Terasy, střechy, parapety a mnohé další můžete zvolit z recyklovaného plastu. Na vzhledu to rozhodně nic neubírá, ba právě naopak - dlouhou dobu vydrží jako nový. 

Střechy

Další možností je využit pro střechy, kdy v tmavých odstínech působí jako drahý eternit nebo břidlice. Plastová střecha ale také nemusí být zrovna levnou záležitostí. Jako skvělé řešení se nabízí v případech, že staré krovy neunesou těžké materiály – recyklovaný plast je samosebou lehký.

Terasová prkna

Kromě všech výše zmíněných pozitiv je třeba zmínit i poměrně vysokou nosnost. Proto se dají použít také na podlahu, chodník, schody či terasu.

Zahradní nábytek

Ačkoliv plast nepatří v této oblasti mezi trendy, rozhodně je stálicí ve vybavování zahrad. Například židle z levného měkkého plastu je třeba měnit snad každou sezonu; z recyklovaného plastu jsou mnohem odolnější.


Žlaby na zahradu, kanálové vpusti, obrubníky nebo žlaby pro nejrůznější kabeláž. To vše se dá využít při rekonstrukci a stavbě nového domu. Výroba plastu sama o sobě není zrovna nejekologičtější činností, proto je třeba jej využít, když už byl jednou vyroben.

 

 

publikováno: 23. 9. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.