Na pojištění sklepa by se nemělo zapomínat


Na pojištění sklepa by se nemělo zapomínat

Snad každý, kdo žije v panelovém domě nebo bytovce, se někdy setkal s problémem vykrádání sklepů. Majitelé tak přijdou o své věci, ale v případě neuzavřeného či nevyhovujícího pojištění nemusí dosáhnout ani na minimální náhrady. Proto by pojištění sklepa nemělo uniknout pozornosti všem, co chtějí mít záruku, že v případě vykradení využijí finanční náhradu za vzniklou ztrátu.

Pojistit sklep, podobně jako balkon nebo garáž, jde u většiny pojišťoven automaticky v rámci pojištění domácnosti. Na pojistku nebytových prostor se však vztahuje spousta výluk, které se při sjednávání pojištění snadno přehlédnou. Hned v prvním kroku je nutné si ověřit, které prostory pojištění sklepa vlastně pokrývá a jestli je není nutné uvést přímo do smlouvy, a to konkrétně.

Pojištění sklepa se odvíjí od míry zabezpečení daných prostor

Lupiče ve sklepech lákají nejčastěji jízdní kola a jiné sportovní vybavení. Obecně vše, co se dá bez větších problémů rychle zpeněžit. Uložení kola ve sklepní kóji má svá úskalí. Zatímco v bytě kolo spadá do samostatně sjednaného pojistného limitu na sportovní vybavení, ve sklepě se krytí počítá z celkové pojistné částky, což odpovídá zhruba 2 až 5 procentům. Výše krytí navíc závisí na stupni zabezpečení a typu sklepa. Majitel dobře zabezpečeného sklepa v závěru může získat o několik desítek, ale i stovek tisíc korun více než vlastník klasické sklepní kóje z dřevěných latí se snadno překonatelnou petlicí, do které jde navíc vidět. Takové zabezpečení nepovažují pojišťovny za dostatečné.

Plastové sklepy postavíte do 2 týdnů

Při uzavírání smlouvy o pojištění sklepa je třeba být obezřetný

Na rozdíly v plnění škody v případě vykradení sklepu a na nutnost kvalitnějšího zabezpečení tak, aby bylo možno dosáhnout na limit plnění až v hodnotě 300 tisíc korun, však pojišťovny při sjednávání smlouvy neupozorňují. Proto se vyplatí být při sjednávání smlouvy o pojištění sklepa všímavý. U vybraných pojišťoven se pojištění domácnosti vztahuje i na věci uložené ve společných prostorách domu. Ty zahrnují schodiště, kočárkárny či sušárny užívané společně s dalšími lidmi, a to nejen členy domácnosti. Nárok na uplatnění pojistného plnění tak má klient těchto ústavů například při odcizení kola dokonce i z nezamčené kočárkárny nebo sklepa. Ale jen za podmínky, že měl kolo připevněné k jinému napevno stojícímu předmětu (např. radiátor). Většina z pojišťoven však odcizení věci z těchto míst nehradí.

Zvláště ti, kterým sklep slouží jako odkladiště věcí, by si měli ověřit, které předměty a pojistná nebezpečí pojistka nebytových prostor nepokrývá. Mezi těmito výjimkami lze obvykle nalézt cennosti, elektroniku, díla vysoké umělecké hodnoty nebo starožitnosti. Pro takové majitele bytu je pak pojištění sklepa naprostou nezbytností.

 

publikováno: 29. 9. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.