Na přechodné bydliště zapomeňte, setkáte se už maximálně s kontaktní adresou


sch

Na různých tiskopisech se kolonka pro vyplnění přechodného bydliště ještě čas od času objeví, ve skutečnosti ale už nic takového neexistuje. V letech minulých se pojila k povinnosti hlásit pobyt. Český právní řád nic takového už nezná, pro doručování ale můžete využít kontaktní adresu, tedy místo, kde se nacházíte, případně si přejete doručovat písemnosti, balíčky a jednoduše jste na ní k zastižení.

 

 

Termín přechodné bydliště byl nahrazen výrazem podobným – jedná se o přechodný pobyt. Celá změna měla hlavní účel v usnadnění administrativních záležitostí a menší byrokracií. Přechodný pobyt se navíc vztahuje na všechny občany Evropské unie, takže usnadňuje i cestování.

Přechodné bydliště - usnadnění i komplikace

Znamená to snadnější stěhování, a to zejména u mladých lidí v podnájmu, kdy si mohou stále ještě ponechat trvalé bydliště třeba u rodičů. Ovšem každá mince má dvě strany a také v tomto případě to znamená jednu významnou komplikaci, kdy všechny potřebné záležitosti (zejména se státními institucemi) musíte vyřizovat právě v místě a na příslušných úřadech pro trvalé bydliště.

Problematika evidence obyvatel je komplexně upravena zákonem č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných čísel a o změně některých zákonů (zákon o evidenci obyvatel), ve znění pozdějších předpisů.

Odlišné trvalé bydliště a kontaktní adresu pocítíte také v případě, že budete požadovat příspěvek na bydlení. Tyto dávky jsou přísně vázány na byt a bydliště, proto je jasné, že na ně v takovém případě nemá nikdo šanci dosáhnout.

Doručování pošty

Drobnější komplikace se potom týká doručování pošty, kde existují tři varianty, jak se s takovou situací vypořádat.

Fotolia_43420215_XS

  • PO BOX: jedná se o uzamykatelnou poštovní přihrádku, kterou lze zřídit na jakékoliv poště. Zásilky se budete navíc vyzvedávat bez čekání ve frontách. Cena je odstupňována dle velikosti měst, minimální částka, za níž si budete moci nechat uschovávat poštu je 100 Kč, maximální pak 380 Kč. 
  • Přeposílání: využívá se pro kratší časový úsek, často v období dovolených. Vyplňuje se tiskopis se žádostí, maximální doba, po kterou je možno poštu přeposílat, je však až 6 měsíců. Následně si ale lze zažádat znovu. Jedná se však o placenou službu: připravte si 100 Kč za měsíc.
  • Změna doručovací adresy u všech subjektů, jenž vám posílají zásilky (mobilní operátoři, složenky…): časově náročnější, ale nejlepší varianta. V budoucnu už se nebudete muset o nic starat.

Na pojem „přechodné bydliště“ už zapomeňte. Ve výsledku je jeho zrušení spíše pozitivním krokem dopředu a odlehčením od administrativních záležitostí. Ubylo zbytečného běhání po úřadech, navíc díky online rozhraní se ani kvůli změně kontaktní adresy nemusíte hnout z domova.

publikováno: 21. 4. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

LUDMILA KOHUTOVÁ
29. 1. 2014

Syn u mě nemá trvalý pobyt a chodí mu sem pošta.

Martin Labaj
27. 10. 2014

Z toho si nic nedělejte, takových je nás víc. Pošta , operátoři, pojišťovny spořitelny se nesnaží obtěžovat aby si zavedli do systému změny, které jim zákazník nahlásí. V mém případě tento boj s jednou nejmenovanou pojišťovnou trval pět let a došlo to tak daleko, že jsem raději zrušil smlouvu a založil podobnou jinde. Horší by bylo, kdyby u dveří zazvonil exekutor, pak by asi přišel ke slovu pan Kalašnikov.

Ivča
3. 1. 2018

Dobrý den bydlím u přítele mám uněj doručovací adresu a tet chce obec abych zaplatila popelnici ale nemám uněj trvale bydliště. Bydlím už unej rok.

Redakce CHB
4. 1. 2018

Dobrý den Ivčo,
a jak je obec, ve které bydlíte velká? Některé obce mohou mít místní vyhlášky, které upravují zákon a lidé v nich nemusí mít trvalé bydliště, aby byly nuceni platit poplatky za popelnice.
Je to logické, v menších obcích, kde jsou jen chaty, lidé většinou nemají trvalé bydliště, a tím pádem by obec z poplatků nikdy neviděla nic...
Pěkný den, Anička, Redakce CHB