Nábytek z europalet jako váš vlastní originál


europalety_1

Asi každý, kdo někdy řešil otázku zařizování vlastního domu, bytu nebo třeba jen pokoje, zatoužil po alespoň jednom nevšedním kousku nábytku či dekorace. Jednou z takovýchto originálních možností je v posledních letech čím dál oblíbenější nábytek z dřevěných europalet, který si doma zvládne vyrobit téměř opravdu každý.

 


Doby, kdy dřevěné palety patřily výhradně do špinavých skladů nebo na korby kamionů už jsou totiž dávno pryč. Dnes na nich můžete spát, ležet, snídat nebo do nich ukládat boty.

Originální pohovka, postel nebo konferenční stolek

Jednou z mnoha výhod europalet jako materiálu pro výrobu nábytku je právě jejich variabilita. Při troše zručnosti z nich lze vyrobit rám postele, stejně jako konferenční stolek, základ pro pohovku, botník nebo knihovnu.

Existuje přitom několik cest, jak takovýto nábytek získat. Samozřejmě si jej můžete u svého stolaře nechat vyrobit na zakázku nebo o něj poprosit kamaráda kutila. Levnější a hlavně mnohem zábavnější variantou však je, pustit se do výroby nábytku z europalet na vlastní pěst.

Výroba nábytku z palet vlastními silami

Základem jsou samozřejmě samotné europalety. Zcela nové jsou snadno dostupné ve specializovaných prodejnách obvykle do dvou set korun za kus, použité pak až o třetinu levněji. Vzhledem k váze europalet (30 kg) není například pro výrobu stolku potřeba palety k sobě ani nijak montovat, drží na sobě samy.

Pro výrobu rámu postele nebo sedacího nábytku už je pak vhodnější sbít nebo svázat jednotlivé kusy k sobě dohromady. Stolek pak zbývá zakrýt třeba bezpečnostním sklem, také doplněním o kolečka zdánlivě obyčejný nábytek získá další rozměr.

europalety_2

Upravte si povrch palet podle sebe

Fantazii se meze nekladou ani při povrchových úpravách dřeva nebo výběru matrací či polštářů. Europalety lze dle libosti obrousit a namořit do prakticky jakékoli barvy podle vašeho vkusu. Vzhledem k odolnosti materiálu europalet to ale není potřeba, ani pokud si z palet vyrábíme nábytek na zahradu nebo terasu, vydrží totiž prakticky všechny rozmary počasí. Jde tedy spíše o barevné sladění, nebo o to, aby si náhodou vaše dítě nezadřelo třísku.

Materiál palet je totiž poměrně drsný. Proto je v případě, že máte doma dřevěnou nebo plovoucí podlahu, vhodné sedací nábytek podlepit nebo podložit vrstvou měkké textilie, aby nedošlo k poškrábání podlahy.

 

Výhody a nevýhody nábytku z europalet

Proč ANO

  • nízká pořizovací cena
  • velká variabilita – z palet lze vyrobit téměř cokoli a v jakékoli barvě
  • životnost
  • odolnost (nosnost až 2000 kg)
  • každý výrobek je originál

 

S čím je potřeba počítat

  • hrubý povrch (vhodné jej obrousit, nalakovat)
  • sedací nábytek je potřeba zespodu opatřit textilií

 

Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

publikováno: 4. 3. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.