PR článek

Nájem bytu lze po dohodě ukončit i odstoupením smlouvy


76 Stodůlková

Vztahy mezi pronajímatelem a nájemcem nemusí vždy oběma stranám vyhovovat. Po nějaké době bydlení zjistíte, že byt není úplně v pořádku, sousedi jsou příliš hluční nebo se jednoduše budete chtít přestěhovat někam jinam. Zrušení smlouvy může mít několik variant, například výpověď smlouvy nebo ukončení uplynutím doby, na kterou byl nájem sjednaný. Odstoupení od smlouvy se může použít jenom v případě, pokud se na něm obě strany dohodly předem ve smlouvě.

V případě potíží se obraťte na realitní kancelář PATREAL, která má dobré reference

Nenadálá životní situace způsobí, že potřebujete okamžitě ukončit nájemní smlouvu. Do uplynutí doby, na kterou byl nájem sjednaný, zbývá ještě několik dlouhých měsíců. Při ukončení smlouvy výpovědí také musíte počkat obvykle okolo tří měsíců. Někdy se řešení může skrývat přímo v ustanoveních smlouvy. Odstoupení od smlouvy ruší závazek od počátku jeho vzniku s okamžitou platností, ale musí se na něm dohodnout obě strany.

Odstoupení od smlouvy vymaže celý závazek už od jeho počátku

Nejvíce se tento institut může osvědčit ještě krátce po nastěhování, kdy nemáte s pronajímatelem další nevyřízené účty. Později v nájemním vztahu mohou vzniknout problémy s uhrazením škod, které se v pronajaté nemovitosti objeví. Po několika letech bydlení bude pronajímatel požadovat vymalování stěn, velmi důkladný úklid pomocí úklidové firmy nebo úhradu jiných škod. Na straně druhé mohlo dojít k porušení na straně pronajímatele a nájemce by se rád domáhal vrácení části zaplaceného nájemného. Problémy mohou vzniknout na obou stranách, ale jejich řešení nebude snadné. Kdyby v těchto případech došlo k odstoupení od smlouvy, neexistoval by pro tyto nároky smluvní podklad. Odstoupením závazek zaniká i zpětně, tudíž všechny práva a povinnosti, které se k němu původně vázaly, zůstávají nezajištěné. Případné spory se musí řešit velmi složitě, varují odborníci z realitní kanceláře PATREAL.

Lepší než odstoupení od smlouvy je její vypovězení, doporučuje RK PATREAL

Ve smluvním vztahu mezi nájemníkem a pronajímatelem bývá nájemník tou slabší stranou a zákon se jej snaží chránit právě tak, aby odstoupení od smlouvy bylo ztížené. Tento institut ovlivňuje vzájemná práva a povinnosti obou stran a užívá se jen v případech, ve kterých dojde k zvlášť závažnému porušení smlouvy. Jestliže se objeví naléhaný problém, pro který není možné v nájemní smlouvě pokračovat a nemáte v ní sjednánou možnost odstoupení, využijte institutu výpovědi bez výpovědní doby. Výpověď okamžitě ukončí vzájemný vztah, ale možnost uplatnění nároků na náhradu případných škod zůstává.

Lidé často nevnímají rozdíl mezi odstoupením a výpovědí

Přestože se může zdát, že oba instituty práva smlouvu jednoduše ukončují, otázkou je v jakém rozsahu. Zkušení realitní makléři společnosti PATREAL doporučují jednoznačně využít výpověď nájemní smlouvy. Dlouhodobé zkušenosti v oboru se odrážejí také ve spokojenosti klientů, kteří jim poskytují dobré reference.

publikováno: 31. 10. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.