Nájemné v Praze se zdražuje. Jak zjistíte optimální tržní výši nájmu nemovitosti?
Podle nejnovější analýzy bydlení, kterou zpracovala firma Deloitte, ceny nájemného v Praze rostou, a to zejména na pražských sídlištích. Jak ale zjistit férovou cenu nájmu, kterou požadovat či akceptovat? A co riskujete při špatném stanovení výše nájmu?
Studie ukázala, že výše nájmů vzrostla meziročním tempem 7,3 %, a před dvěma lety se cenová hladina v Praze zvýšila dokonce o 12,5 %. Jak tedy zjistit aktuální tržní cenu nájmu konkrétní nemovitosti?
Určitě můžete zkusit oslovit zkušené odborníky z oblasti odhadů nemovitostí. Pokud se vám ale nechce trávit čas telefonáty a schůzkami, vyzkoušet můžete také kalkulačku Odhad-zdarma.cz, která je k dispozici online, zdarma a bez nutnosti vkládání kontaktních údajů. Velmi rychle tak můžete zjistit optimální výši nájmu i odhad ceny nemovitosti. Kalkulačka kombinuje několik různých zdrojů, jako jsou informace z katastru nemovitostí o realizovaných prodejích, cenové mapy, inzerce apod. Dále je výpočet upraven speciálně vyvinutým algoritmem a výsledky jsou revidovány odborníky.
Co riskujte při špatném stanovení výše nájemného?
Co myslíte, je lepší nabídnout nižší nájemné a pronajmout tak nemovitost rychleji, nebo naopak čekat na zájemce, který bude vyšší cenu akceptovat? Obě varianty mají své pro a proti a jak říká známé pravidlo: „méně je někdy více“. A to platí i u pronájmu nemovitosti. Pokud je výše nájmu nižší, ale férová, můžete často vydělat mnohem více. Navíc i drobný ústupek může zajistit dlouhodobý nájemní vztah, který přinese stabilní příjem. „Je důležité nastavit optimální výši nájmu už v počátku inzerce. Pokud v průběhu propagace nemovitosti dochází často ke změně požadované výše nájmu, zájemci to zaregistrují a riskujete ztrátu důvěryhodnosti,“ říká Ing. Jan Hájek, jednatel Quantum reality – Realitní kancelář Praha.
Když je nájemné příliš nízké...
Z pohledu majitele nemovitosti se s nižším nájemným zvyšuje šance rychlého pronájmu. Výhodou je, že na nabídku reaguje více zájemců, takže majitel má možnost si nájemníka sám zvolit. To samozřejmě vyžaduje značné úsilí, protože je nutné zájemce nějakým způsobem prověřit. Důležité je si také uvědomit, že pokud bude chtít majitel cenu zvýšit, nemůže tak učinit svévolně.
Nízký nájem má ovšem i své výhody. Jestliže si je nájemník vědom nízké ceny, obvykle nemívá na majitele přehnané požadavky a v případě problémů je ochoten je řešit sám. Za takových podmínek je také ochoten setrvat v pronájmu delší dobu.
Když je nájemné příliš vysoké...
Obvykle platí, že čím vyšší nájemné, tím déle trvá najít nájemníka. Zároveň zde setrvává hrozba, že jeho pobyt nebude při místní konkurenci dlouhodobý. Pohnutka k nastavení vyššího nájmu se liší - velmi často majitelé nemovitostí nastavují vyšší cenu, aby odradili zájemce, u kterých hrozí zadlužení. Paradoxně právě v těchto situacích majitelé následně bojují s neplatiči. Navíc, pokud někdo přistoupí na vyšší nájem, může se stát, že brzy najde výhodnější bydlení, nebo si rovnou pořídí vlastní.
Pokud se majitel rozhodne, že chce pronajímat za vyšší než tržně obvyklou částku, může pronájem řešit i nabídkou pro spolubydlení. Problémem spolubydlení bývá fakt, že se většinou jedná o studenty, kteří tak řeší pouze krátkodobé bydlení, a jakmile objeví lepší nabídku, neváhají nájemný vztah ihned vypovědět.
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:
- Co je to jednoduchý záznam o stavbě a kdy ho budete potřebovat
- Stavební deník musíte vést i při stavbě domu svépomocí
- Jak zjistit správnou výši nájmu? Ztrácet čas prohlížením inzerátů už nemusíte
- Nemáte elektronickou dálniční známku 2021? Provedeme vás jejím nákupem
- Žádné drama na trhu nemovitostí se zatím nekoná. Jaký je aktuální vývoj za času pandemie?

Co nás v letošním roce čeká na hypotečním trhu?
Celým světem hýbe další vlna koronavirové pandemie, která hypotečním trhem značně zahýbala. Ani ti největší… ...

Dřevostavba nebo zděný dům? Tohle jsou jejich výhody a nevýhody
Chystáte se učinit důležitý životní krok v podobě investice do vlastního bydlení? Pak bezpochyby pečlivě… ...

V době tabletů a mobilů je čím dál tím těžší dostat děti ven. Pokud už se to náhodou povede, výsledkem je jen to,… ...

Jak vybrat správný tmel pro tmelení spár
Mezery, praskliny i trhliny můžeme snadno opravit pomocí tmelu. Na trhu je však k sehnání velké množství různých… ...

Vybíráte pozemek? Pozor, ať nekoupíte zajíce v pytli
Nezvažujte pouze aktuální stav Samotný úmysl nebo plán, který vás ke koupi pozemku motivuje, rozhoduje o tom, které z… ...

Neviditelná revizní dvířka ukryjí přístup ke stupačkám i vodoměrům
Při realizaci moderních koupelen se klade velký důraz na jednoduchost a absenci jakýchkoliv rušivých prvků. Přesto musí… ...

Režná taška, engoba či glazura: povrchové úpravy pálených tašek
Pálené tašky patří mezi nejoblíbenější typ střešních krytin. Vyznačují se vysokou pevností, jednoduchou pokládkou,… ...

Co je to jednoduchý záznam o stavbě a kdy ho budete potřebovat
Stavba domu, ale také garáže, skladu nebo větší odstavné plochy se neobejde bez stavebního povolení nebo ohlášení… ...

Vyrobte si přírodní sójovou svíčku – stačí jen pár ingrediencí!
Také patříte mezi příznivce voňavých svíček, které v domácnosti navodí tu pravou atmosféru? Pak si takovou svíčku… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...