Nápojové kartony našly využití jako stavební materiál


Možnosti nakládání s nápojovými kartony ještě nejsou vyčerpané. Problém s jejich zpracováním se objevil až v poslední době, a proto se budou jistě objevovat další možnosti.

Hromadící se nápojové kartony zná snad každý. Společně s PET láhvemi pak tvoří výrazný podíl na produkovaném odpadu. Pokud svědomitě třídíte odpad, pak víte, že kartonům náleží oranžová barva – právě do takového kontejneru patří. Jaké je ale další využití krabic od džusů či mléka? Určitě vás napadne využití v papírenském průmyslu, ale co víc – dnes se dá přetvořit i ve stavební materiál!

 
 

Existují dva druhy nápojových kartonů – se čtyřmi či šesti vrstvami. Obal funguje jako dokonalá ochrana a v našich končinách se jeho používání rozmohlo až ve 90. letech. Proto je problém s jejich následným zpracováním poměrně novým tématem.

Nápojové kartony: recyklace

Ještě, než vhodíte obal do příslušného kontejneru, přesvědčte se, zda děláte správně. To napoví symboly na obalu. Pokud odpovídající značku najdete, pak vězte, že v obalu převažuje papírová složka a najde se pro něj využití:Další zpracování se děje nejčastěji v papírnách, kde se oddělí jednotlivé vrstvy vířivým rozvlákněním a na sítech se zachycují kvalitní dlouhá vlákna. Mezi zbytky končí hliník či polyethylen, jenž se dá však také využít. Většinou se tak stává rovnou v papírnách pro ohřev vody nebo při výrobě páry.

Moderní využití: krabice jako stavební materiál

Jako třetí možnost se pak v poslední době objevuje zpracování na stavební materiál. Ani v České republice se už nejedná o neprověřenou technologii, neboť s pomocí nápojových kartonů už bylo postaveno několik desítek domů.
Stavební desky s názvem Flexibuild se vyrábí v závodě nedaleko Brna. Náročné testy, zkoušky a certifikace jsou potvrzením pro ty, kdo by nedůvěřovali „tetrapaku.“
Předtím, než vznikne finální produkt, jsou krabice vyprány, rozdrceny a za pevně stanoveného tlaku a teploty se lisují do desek požadovaných tvarů. Jako přídavný materiál se používá polystyren. Také díky tomu jsou panely odolné vodě a dobře izolují. Samozřejmostí je zdravotní nezávadnost. Lze s jejich pomocí budovat nízkoenergetická i pasivní obydlí.

Použití desek a jejich charakteristika:

  • nejen pro domy, ale také pro stavbu garáží, altánů nebo přístřešků (využitelný v interiéru i exteriéru)
  • ideální pro rekonstrukce bytových jader, půdní vestavby; případně jako obklad, bednění nebo izolace
  • stavba příček v interiéru, rozdělení prostoru
  • nabízí se také výroba nábytku
  • nedrolí se, odolné proti škrábancům a jinému mechanickému poškození
  • odolné proti vodě a vlhkosti, perfektně izolující hluk
  • výrobek šetrný k životnímu prostředí
  • připomíná dřevo: snadno se následně upravuje výmalbami, nátěry nebo třeba tapetami (svým způsobem připomíná sádrokarton)
  • prefabrikát umožňuje rychlou stavbu v řádu týdnů

Výrobky z kartonů od nápojů mají jistě budoucnost. Ať už pro konstrukci celých domů nebo jejich součástí. Neřadí se mezi drahé materiály a cena je tak příznivá, což je další nespornou výhodou.

publikováno: 14. 8. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.