G+

 

 

Nápojové kartony našly využití jako stavební materiál


Možnosti nakládání s nápojovými kartony ještě nejsou vyčerpané. Problém s jejich zpracováním se objevil až v poslední době, a proto se budou jistě objevovat další možnosti.

Hromadící se nápojové kartony zná snad každý. Společně s PET láhvemi pak tvoří výrazný podíl na produkovaném odpadu. Pokud svědomitě třídíte odpad, pak víte, že kartonům náleží oranžová barva – právě do takového kontejneru patří. Jaké je ale další využití krabic od džusů či mléka? Určitě vás napadne využití v papírenském průmyslu, ale co víc – dnes se dá přetvořit i ve stavební materiál!

 
 

Existují dva druhy nápojových kartonů – se čtyřmi či šesti vrstvami. Obal funguje jako dokonalá ochrana a v našich končinách se jeho používání rozmohlo až ve 90. letech. Proto je problém s jejich následným zpracováním poměrně novým tématem.

Nápojové kartony: recyklace

Ještě, než vhodíte obal do příslušného kontejneru, přesvědčte se, zda děláte správně. To napoví symboly na obalu. Pokud odpovídající značku najdete, pak vězte, že v obalu převažuje papírová složka a najde se pro něj využití:Další zpracování se děje nejčastěji v papírnách, kde se oddělí jednotlivé vrstvy vířivým rozvlákněním a na sítech se zachycují kvalitní dlouhá vlákna. Mezi zbytky končí hliník či polyethylen, jenž se dá však také využít. Většinou se tak stává rovnou v papírnách pro ohřev vody nebo při výrobě páry.

Moderní využití: krabice jako stavební materiál

Jako třetí možnost se pak v poslední době objevuje zpracování na stavební materiál. Ani v České republice se už nejedná o neprověřenou technologii, neboť s pomocí nápojových kartonů už bylo postaveno několik desítek domů.
Stavební desky s názvem Flexibuild se vyrábí v závodě nedaleko Brna. Náročné testy, zkoušky a certifikace jsou potvrzením pro ty, kdo by nedůvěřovali „tetrapaku.“
Předtím, než vznikne finální produkt, jsou krabice vyprány, rozdrceny a za pevně stanoveného tlaku a teploty se lisují do desek požadovaných tvarů. Jako přídavný materiál se používá polystyren. Také díky tomu jsou panely odolné vodě a dobře izolují. Samozřejmostí je zdravotní nezávadnost. Lze s jejich pomocí budovat nízkoenergetická i pasivní obydlí.

Použití desek a jejich charakteristika:

  • nejen pro domy, ale také pro stavbu garáží, altánů nebo přístřešků (využitelný v interiéru i exteriéru)
  • ideální pro rekonstrukce bytových jader, půdní vestavby; případně jako obklad, bednění nebo izolace
  • stavba příček v interiéru, rozdělení prostoru
  • nabízí se také výroba nábytku
  • nedrolí se, odolné proti škrábancům a jinému mechanickému poškození
  • odolné proti vodě a vlhkosti, perfektně izolující hluk
  • výrobek šetrný k životnímu prostředí
  • připomíná dřevo: snadno se následně upravuje výmalbami, nátěry nebo třeba tapetami (svým způsobem připomíná sádrokarton)
  • prefabrikát umožňuje rychlou stavbu v řádu týdnů

Výrobky z kartonů od nápojů mají jistě budoucnost. Ať už pro konstrukci celých domů nebo jejich součástí. Neřadí se mezi drahé materiály a cena je tak příznivá, což je další nespornou výhodou.

publikováno: 14. 8. 2013
přečteno: 744×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...