Návod na aplikaci betonové stěrky svépomocí


betonová stěrka

Návrat betonové architektury nastal už před několika lety a v současnosti se odráží zejména v interiérových prostorách. Kdo dnes nemá betonovou stěrku alespoň v jedné místnosti, jako by nebyl. Povrch betonu skvěle vypadá, snadno se udržuje, odolává vodě i nečistotám, a tak se s oblibou využívá místo obkladů koupelen nebo kuchyňských linek. Vynikne i v obýváků nebo pracovně. Také vás betonová stěrka nadchla a přemýšlíte, že byste se pustili do její aplikace svépomocí? Je to snazší, než se na první pohled zdá. Stačí dodržet několik základních pravidel a vaše betonová stěrka bude vypadat jako od profesionála.

Betonová stěrka nadchne dokonalou imitací

Betonové nebo také cementové stěrky svým vzhledem věrně imitují pohledový beton, případně kámen či štukovou omítku. Na rozdíl od pravého betonu je stěrka lehká a snadno se aplikuje na takřka jakýkoliv povrch. Chcete i vy ozvláštnit interiérový prostor poutavou betonovou stěrkou? Pusťte se výroby sami a prokažte svou zručnost i kreativitu, která je při realizaci také velmi důležitá. Přinášíme vám návod na výrobu betonové stěrky v 6 základních krocích:

1. Příprava podkladu

Betonovou (cementovou) stěrku je možné nanášet na téměř jakýkoliv povrch, ten však musí být předem připravený a vyčištěný. Pokud budete stěrku nanášet na stěnu opatřenou starým nátěrem, snažte se jej oškrábat. Pokud se na podkladu nachází hrubá zrna omítky, případně nerovnosti či výstupky, zbruste je a nečistoty smeťte nebo vysajte.

Základní vybavená pro zhotovení stěrek, štuků a dekorativních omítek

2. Aplikujte penetrační nátěr

Aby betonová stěrka na podkladu dobře držela, je potřeba na stěnu nejprve nanést penetrační nátěr. Ten současně sníží savost podkladu, a tak bude stěrkování jednodušší a sníží se spotřeba materiálu. Použijte kvalitní penetraci doporučovanou výrobcem betonových směsí.

3. Nalepte papírové pásky na k rohům a stropům

Abyste docílili dokonalého zarovnání a minimalizovali riziko znečištění okolních stěn, olepte všechny okraje stěn a stropů dostatečně silnou papírovou lepicí páskou. Jedna páska vám vydrží na dvě vrstvy stěrku, pro třetí finální lazuru pak budete muset pásku nalepit znovu.

4. Naneste první vrstvu betonové stěrky

Pokud jste podklad očistili, napenetrovali a nalepili lepicí pásky, můžete se pustit do aplikace první vrstvy betonové stěrky. Směs na stěrku se prodává v suché práškové formě, která se smíchá s vodou v poměru uváděném na obalu. Každý výrobce může mít složení směsi trochu odlišné, a tak neexistuje žádné pravidlo, v jakém poměru cementovou stěrku připravovat. První vrstva by však měla být o něco hustší než druhá vrstva stěrky.

Vrstvu betonové stěrky nanášejte na připravený podklad pomocí ocelového hladítka. Na hladítko vždy naneste část materiálu a důkladně rozetřete po povrchu. Nejlepší je postupovat směrem od spodu nahoru a stěrku na podklad pomalu natahovat. Jakmile budete mít betonovou stěrku na celé ploše, nechejte ji zaschnout. Druhou vrstvu tak aplikujte až následující den.

5. Naneste druhou vrstvu a strhněte přebytečný materiál

První vrstva betonové stěrky je vždy hrubá a drsná. Proto je potřeba nanést druhou vrstvu, která už bude podstatně hladší. Pro aplikaci druhé vrstvy cementové stěrky si připravte materiál nepatrně řidší než v první fázi. Konzistence by měla připomínat tekutý med. Opět pomocí ocelového hladítka naneste stěrku po celé ploše a snažte se ji rozprostřít rovnoměrně a vždy zahladit. Jakmile bude betonová stěrka částečně zaschnutá, vezměte si benátské hladítko (jde to však i s klasickým ocelovým) a plochu velmi pečlivě vyhlazujte. Dlouhými pohyby hladítka strhnete přebytečný materiál – s každým pohybem bude plocha hladší a hladší. Po zapravení by se už na stěně neměly nacházet žádné výčnělky, viditelné přesahy nebo nerovnosti.

Čtěte: Samonivelační stěrka pomůže při vyrovnávání podlahy

6. Aplikujte lazuru na betonovou omítku

Poslední vrstvou betonové stěrky je lazura, která jednak zdůrazní a zviditelní strukturu materiálu, jednak zajistí voděodolnost a omyvatelnost. Tekutou lazuru naneste na hadr, který nepouští barvu a neuvolňuje kousky tkaniny. Namočený hadr pořádně vyždímejte a pečlivě zapracujte do hotové betonové stěrky. Lazuru nanášejte na stěnu krouživými pohyby a nezapomeňte na žádné místo. Poté, co lazura zaschne, bude povrch krásně výrazný a připravený na zátěž.

Na trhu narazíte na směsi betonových stěrek od různých výrobců. Konkrétní doporučovaný postup nanášení a kombinace jednotlivých krycích vrstev se může lišit. Vždy je však základem úspěchu pečlivě upravený podklad a dokonale nanesená a vyhlazená vrstva materiálu, která se postará o skvělý vizuální efekt.

Věříme, že vám náš návod na aplikaci betonové stěrky svépomocí pomohl. Nenechte si ujít další články zaměřené na nátěry, omítky a fasády:

publikováno: 7. 4. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.