[NÁVOD] Sušení květin pomocí kukuřičné mouky, silikagelu i boraxu


jak na sušení květin4

Také se doma rádi obklopujete řezanými květinami, ale mrzí vás, že dlouho nevydrží? Vyzdobte své interiéry suchými květinovými vazbami, které si můžete připravit i sami doma. Sušení květin tradiční cestou je zdlouhavé, mnohé květy navíc změní svůj vzhled a po vysušení nevypadají dvakrát poutavě. Existují však metody, jak květiny usušit rychle a zachovat jejich tvar i krásné zbarvení. Pomůžou vám sypké látky, například kukuřiční mouka, silikagel nebo borax. Přečtěte si, jak při sušení těmito látkami správně postupovat.

Sušení květin pomocí kukuřičné mouky

Nechcete-li při sušení používat chemicky vyrobené látky, můžete s čistým svědomím sáhnout po sypkých materiálech, které najdete ve spíži. Účinek však zřejmě nebude tak rychlý a uspokojivý, jako v případě chemie přímo stvořené pro sušení. Dobrou službu vám udělá kukuřičná mouka, která je dostatečně hrubá a má velkou absorpční schopnost.

Nejprve si připravte květiny, které chcete usušit. Zkraťte jejich stonky na přibližně 3 cm a vybírejte takové, které ještě nejsou zcela rozkvetlé. Vyhnete se problémům s odpadáváním květních plátků. Připravte si plastovou misku a nasypte do ní 2 až 3cm vrstvou čerstvé a nenavlhlé kukuřičné mouky. Do mouky opatrně vložte květy k sušení a opatrně zasypte mouku tak, aby byly zcela pokryté. Vrstva však nesmí být moc silná, aby se jemné okvětní lístky nedeformovaly. Takto připravenou misku k sušení můžete buď přenést na teplé místo, a nechat působit, nebo si práci urychlit použitím mikrovlnné trouby. Misku do ní vložte, nastavte nejnižší možný výkon a spusťte na přibližně 10 minut. Jakmile z mouky květy vytáhnete, budou krásně usušené.

Čtěte také: Vánoční dekorace na stůl, které zpestří vaše bydlení

Silikagel – účinné vysoušedlo na květiny

K vysoušení květin pro přípravu suchých vazeb používají profesionální floristé a dekoratéři speciálně upravené chemické látky. Nejčastěji se využívá silikagel, který se prodává nejčastěji ve formě malých kuliček nebo krystalů. Se silikagelem jste se už určitě setkali, přidává se například v sáčcích do obuvi, aby ji zbavoval nadbytečné vlhkosti. Silikagel obsahuje mikroskopické póry, které dokážou účinně pohltit veškerou vodní páru. Při sušení květin jde tak o účinný prostředek.

Pro sušení květin můžete použít i borax

Chromě silikagelu lze pro sušení květin použít i borax. Jedná se o označení pro tetraboritan sodný, který má také schopnost absorbovat vlhkost. Průmyslově se využívá například ve sklářství a metalurgii, v domácnosti pak slouží ke hnojení ovocných stromků nebo hubení rybenek. Látka však může způsobit zdravotní problémy při vdechnutí, požití nebo kontaktu se sliznicemi. Buďte proto při práci s boraxem obezřetní.


Způsob sušení květin pomocí boraxu nebo silikagelu je stejný jako při použití kukuřičné mouky. Do misky nasypejte malou vrstvu sušidla, opatrně vložte květy a zasypte. Na teplém místě květiny vyschnout přibližně po 5 až 10 dnech. Po vyndání ze sypké látky budou usušené květiny křehké, manipulujte s nimi opatrně.

Jaké květiny jsou pro sušení vhodné?

Pomocí sypkých látek můžete sušit nejrůznější druhy květin. Obzvláště vhodné jsou pivoňky, chryzantémy, karafiáty, rozmarýn, dobromysl, šalvěj nebo měsíček lékařský.

Rádi vyrábíte dekorace a rukodělná tvorba patří mezi vaše oblíbené činnosti? Nenechte si ujít související články:

publikováno: 25. 12. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.