Návratnost tepelného čerpadla: co dělat, aby se jeho pořízení vyplatilo co nejdříve?


návratnost tepelného čerpadla

Stále více domácností poslední dobou přemýšlí o změně topného systému. Vede je k tomu především touha ušetřit za energie a snaha minimalizovat dopad na životní prostředí. Takové požadavky lze splnit pořízením některého z moderních vytápěcích řešení. Mezi ně patří také tepelná čerpadla, která se vyznačují tím, že využívají bezplatnou energii z okolního prostředí. Zájemci o tento způsob vytápění doufají nejen v ekologickou nezávadnost, ale také ve finanční návratnost, která by měla výrazně převážit vyšší počáteční investici. Vysoká návratnost však není samozřejmá, ačkoliv si to někteří lidé myslí.

Tepelné čerpadlo: náklady na provoz

Hned na úvod je potřeba si uvědomit, že pořízení nejlevnějšího tepelného čerpadla s vidinou rychlé finanční návratnosti nemusí být vždy vhodným řešením. Na výši počáteční investice samozřejmě záleží, obzvláště pokud operujete s omezeným rozpočtem. Avšak v případě velmi nízké počáteční investice by se mohlo stát, že následný provoz bude výrazně dražší, než jste očekávali. Levnější tepelná čerpadla od neprověřených obchodníků mohou být navíc náchylnější k poruše.

Pořízení tepelného čerpadla nejdříve promyslete z různých úhlů pohledu, jedině tak totiž získáte ucelený obrázek o zamýšlené investici. Při správné instalaci tepelného čerpadla by se mělo postupovat podle kvalitně zpracovaného projektu, do něhož je však třeba také něco investovat. V opačném případě by výsledná úspora nemusela odpovídat vašim původním představám. Pustit se do výměny topného systému třeba bez řádně vypočtených tepelných ztrát se zkrátka nemusí vyplatit.

Náklady na provoz tepelného čerpadla

Nezapomeňte na účinnost tepelného čerpadla

Jedním z parametrů, který se u tepelného čerpadla vyplatí sledovat, je účinnost. Díky ní totiž poznáte, zda je vybraný model skutečně efektivní. Účinnost se ukrývá pod zkratkou COP, za níž vždy následuje číselná hodnota. Dejme tomu, že výrobce uvádí COP 4,4. V praxi to znamená, že tepelné čerpadlo dokáže přeměnit 1kWh na 4,4 kWh. Jinými slovy, za cenu jedné kilowatthodiny získáte 4,4. Čím vyšší hodnota COP, tím vyšší účinnost, ale zpravidla také pořizovací náklady.

Vytápění tepelným čerpadlem: příslib výrazných úspor

V případě dodržení veškerých zásad se však pořízení tepelného čerpadla může skutečně vyplatit. U kvalitnějších modelů mohou úspory vyšplhat až na 55 % ve srovnání s konvenčním způsobem vytápění, například elektrickým kotlem. U rodinných domů lze tímto způsobem uspořit v přepočtu až 35 tisíc korun ročně.

Návratnost počáteční investice se pochopitelně odvíjí od její výše. V případě levnějších modelů to může být i pět let, zatímco koupě dražšího čerpadla se vám vrátí například po 6 až 10 letech. Životnost kvalitních tepelných čerpadel je přitom minimálně 15 let, tuto dobu lze navíc prodloužit pravidelnou údržbou. Naopak levnější modely mohou odsloužit dříve, než se vám investice plně vrátí. V současnosti také servisní firmy běžně dohlíží na tepelné čerpadlo prostřednictvím dálkového monitoringu.

Problém může nastat u některých nízkoenergetických domů. Vytápění elektřinou není v těchto typech bydlení tak nákladné, což se pochopitelně projeví také na menší roční úspoře tepelného čerpadla. V takovém případě by k návratnosti došlo třeba až za 15 let, v případě některých čerpadel tedy na hranici životnosti.

Vytápění tepelným čerpadlem se vyplatí pro velké rodinné domy.

Vytápění domu tepelným čerpadlem je výhodné, dokud nezačnete přetápět

V čem spočívá úspornost tepelného čerpadla? Tak například získává energii z okolního prostředí, která je přitom zcela zdarma. Z toho vyplývá, že provozní náklady tepelného čerpadla jsou velmi nízké, obzvláště v porovnání s konvenčními topnými systémy. Za zmínku stojí také prostorová nenáročnost, což v praxi znamená, že kvůli instalaci tepelného čerpadla není nutné zvětšovat plochu domu, vyhrazovat místo pro skladování paliva či stavět komín. Jak jsme zmínili výše, díky tepelnému čerpadlu může poklesnout spotřeba elektrické energie o více než 50 %, což mimo jiné souvisí s nízkou sazbou po 22 hodině.

Tato pozitiva však mohou vést k milné představě, že po instalaci tepelného čerpadla jako lusknutím prstu okamžitě začnete šetřit. V minulosti se totiž občas stávalo, že někteří lidé přestali věnovat pozornost spotřebě, načež se jim při pohledu na vyúčtování pořádně zatočila hlava. V případě konvenčního vytápění by přitom spotřebu jistě pečlivě hlídali, ve výsledku by tak paradoxně zaplatili méně.

publikováno: 9. 4. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.