Nebojte se dřevostavby, kvalitní bydlení lze vybudovat i rychle


drevostavba

Dřevěné domy neboli dřevostavby se už dávno nepojí jen s podobou srubů nebo naopak levných a rychle vystavěných domků. Dřevostavby jsou moderním způsobem bydlení, které nepatří pouze na vesnice a není třeba, aby je obklopovaly lesy nebo louky. Zapadnou do každé zástavby a svým majitelům přinesou velmi příjemné bydlení. Zdravé, přírodní a v neposlední řadě i pěkné na pohled.

Proč dřevostavby

Lidstvo využívá dřevo jako stavební materiál už od svých počátků a v posledních dekádách se stává znovu oblíbeným a často využívaným materiálem právě v případě dřevostaveb a dalších. Ve Spojených Státech patří dřevěné konstrukce k nejpoužívanějším a stále se jim důvěřuje. Potvrzení o jedinečných vlastnostech dřeva by mohlo přijít i ze Skandinávských zemí, kde dřevostavby odolávají rozmarům počasí už celá desetiletí.

Dřevostavby vs. zděné domy v historii

Vrchol popularity dřevostaveb byl na přelomu 18. a 19. století. Jejich úpadek měly na svědomí časté požáry, kterým v té době nešlo dost dobře zabránit. Vedlo to dokonce k jejich postupnému zákazu na území českých zemí. Řešením tak byly celozděné domy. Moderní technologie a postupy však umožňují znovu používání dřeva jako spolehlivého materiálu pro stavbu. Vliv mělo také postupné zpřísnění požárních předpisů. 

Dnes se výstavbou dřevostaveb zabývají specializované firmy, u kterých si můžete být jistí kvalitou prací a zkušenostmi. 

Zdravé bydlení v dřevostabě

Dřevostavby jsou považovány za ideální pro případ, kdy toužíte po zdravějším životu. Velkým kladem je například schopnost regulace vlhkosti v interiéru. Pokud se procento vlhkosti zvýší, dřevo ji dokáže částečně vstřebat; při nízké vlhkosti se naopak ze dřeva uvolňuje do okolí. Tato stabilita je příjemná zejména v případě, že některému z členů domácnosti dělá problémy mokrý nebo suchý vzduch. Užitečnou vlastností je schopnost vázat oxid uhličitý i v době, kdy strom už neroste, a snižovat tak jeho podíl v okolním prostředí

Fotolia_49414115_XS

Rychlost výstavby a úspora v dřevostavbě

Dřevostavby lze stavět celoročně a nemusí se čekat na vhodné roční období. To, jak rychle se bude bydlet, závisí na tom, jaká se použije technologie stavby. Dřevostavba nůže být hotová v řádu měsíců, stavba se však může protáhnout i na roky. Nejrychleji se lze stěhovat i po třech měsících od začátku prací.

Levnější vytápění dřevostavby

Dřevěné domy dnes patří většinou do kategorie nízkoenergetických staveb (roční spotřeba pod 70 kWh / m2), což je přibližně o polovinu méně, než u běžných zděných domů. Často se také volí možnost více tepelných zdrojů, jenž ve vzájemné kombinaci přináší příjemné klima i snížení nákladů. Díky dobrým izolačním vlastnostem se mohou využívat i méně výkonné zdroje. Používá se také kombinované vytápění.
Nesmí se ale zapomínat na to, že základem úspor při topení je použití kvalitních izolačních materiálů při výstavbě.

Kvalitní tepelná i zvuková izolace dřevostaveb

Dřevostavby se dají izolovat stejně kvalitně, jako jakékoliv jiné domy. I tady je ale potřeba pečlivě vybírat technologii izolace. Moderní dřevostavby nejčastěji disponují difuzně otevřeným systémem, který umožňuje částečnou prostupnost par a nedochází tak k jejich zadržování uvnitř. Tento bod by se však měl svěřit odborníkům, protože kondenzace vodních par znatelně ovlivňuje životnost konstrukce.
U tepelných izolací je možno vybírat třeba i podle míry šetrosti k životnímu prostředí. Mezi klasické varianty patří polystyren, skelná nebo minerální vlákna, do kategorie ekologických spadá konopná izolace, izolace na bázi papíru, slámy nebo ovčí vlny. U izolace ze slámy je však potřeba po čase její výměna. Ostatně sesedání hmoty je problém také u jiných izolací a je potřeba zaměřit se na tento fakt.

Fotolia_71757109_XS

Dřevostavby a požární předpisy

Není pravdou, že by dřevostavby byly náchylnější k požárům. Odolnost dřevostaveb umožňují materiály, které nemohou plameny poškodit, a které obklopují konstrukci. Rizikovější je tak spíše možnost vzplanutí interiéru.
Dřevo pro takové stavby je dodatečně upravováno impregnací nebo nástřiky. Pro lepší ilustraci odolnonsti proběhly i pokusy hořlavosti. Při jednom takovém (Dubňany, 2009) se ukázalo, že kvalitní dřevostavbu požár nezničí. Postupuje pomalu a nepřeskakuje mezi jednotlivými místnostmi.

Dřevostavby - pojmy, které se vám budou hodit a není radno si je plést

  • Nízkoenergetický dům

Spotřeba energie na vytápění v rozmezí 15-50 kWh/m² za rok, díky tomu, že se v něm nenachází tepelné mosty a cirkulace vzduchu může využívat systém rekuperace.
Podle nových směrnic nesmí roční spotřeba na vytápění překročit 50 kWh/m² podlahové plochy.

  • Třílitrový dům

Alternativa k nízkoenergetickému domu, navíc ještě o třetinu úspornější (oproti běžným domům je to až o pětinu). Může nést i označení ultradům. Potřebná energie na vytápění nesmí být vyšší, než 34 kWh/m².

  • Pasivní dům

Ještě nižší spotřebu má pasivní dům, a to maximálně 15 kWh/m². Díky řízenému větrání dochází k přrdávání tepla mezi vzduchem, který proudí z místnosti, a vzduchem, který do ní naopak směřuje. Proces se odehrává v tepelném výměníku a ztráty tepla jsou minimální. Roční spotřeba na vytápění je pak pod 15 kWh/m².

  • Nulový dům

Spotřba nulového domu je maximálně kryta z obnovitelných zdrojů. Důležité je, aby měl už z povahy stavby co nejnižší spotřebu. Ta je pak pokrýváz energie, kterou dům získá z obnovitelných zdrojů.

Obavy z katalogově unifikovaného vzhledu dřevostaveb nejsou na místě. Jistě, tato možnost existuje, avšak architekti umí navrhnout i jiná řešení. Je samozřejmé, že se tento typ domů musí držet norem, avšak i taková stavba může být jedinečná, příjemná a nemusí urážet estetiku.

publikováno: 22. 4. 2015
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Markéta
4. 5. 2018

Tento příspěvek byl smazán,
neboť porušil etiku diskuse na portále Chytré bydlení.

Redakce.

Markéta
4. 5. 2018

Tento příspěvek byl smazán,
neboť porušil etiku diskuse na portále Chytré bydlení.

Redakce.