Nejlevnější a snadné domácí tvoření: pletení z papíru


pleteni

Domácí tvoření rozhodně nepatří mezi česká specifika, rozhodně se ale řadíme k těm kreativnějším. Kupříkladu při zužitkování starých novin a časopisů, z nichž se dají uplést zajímavé věci. Nevěříte? Zapojit můžete i děti a zábava na deštivé odpoledne nebo kratochvíle pro případ nemoci je na světě! Výtvory těch nejlepších vás však jisto jistě zaujmou a překvapí.

Zcela bezděčně tak budete recyklovat už nepotřebný papír a přitom vytvářet zajímavá díla. Nic zvláštního není potřeba – jen papír, lepidlo a třeba i krycí barva, která zamaskuje případný text a zvýší odolnost.

Základy pletení z papíru

Naprostým základem je tvorba drobných papírových ruliček. Činnost pracná, zdlouhavá a titěrná, avšak nezbytná. Papír vyberte dle svého uvážení, vhodnější je ale lehčí a tenčí. Co je u ruliček důležité:

  • musí být na jednom konci širší, než užší, aby do sebe dobře zapadaly
  • čím užší, tím lepší; při zmáčknutí by neměla příliš změnit tvar
  • užitečným trikem pro rychlejší motání je použití špejle, na kterou se papír namotává (konec špejle by měl být v širší části ruličky)
  • na papíru skutečně nezáleží, využít lze od novin, přes časopisy až po letáky; kvůli své barvě se často využívají pásky z pokladem, na něž se snadno aplikuje barva
  • někdy je žádoucí, aby byla rulička plochá, pro takovou se využívají nejměkčí noviny motající se do větších tvarů
  • délka papíru by měla zohledňovat to, co budeme vyrábět

Jakmile je papír namotaný, přichází na scénu lepidlo, kterým se konec pořádně přilepí. Čím více materiálu bude připraveno, tím lépe! Použití barev už záleží jen na účelu – buď se natře každá rulička zvlášť nebo až nakonec výsledný výrobek.

Snad každý se už někdy setkal s košem pleteným z papíru, i když to tak na první pohled nevypadalo. Časté jsou i misky, věnce nebo další dekorace. Některá díla jsou však mnohem složitější a vyžadují notnou dávku cviku a šikovnosti.

pleteni2 Zdroj: hezkevecicky.eu

Tipy pro pokročilejší

V závislosti od použité barvy lze papírové ruličky snadno zaměnit s proutky. Proto se nebojte malého podvodu a pusťte se do výroby dekorací.

Základních tvarů docílíte použitím mustru nebo podkladu – pro košíky se hodí krabice, podle nichž bude tvar postupně vznikat. Na dno se dá použít lepenka nebo jen tvrdý papír, na nějž se přilepí základní kostra, na jejichž základech pak výtvor vzniká. Existuje mnoho způsobů, jak plést: nejtradičnější je hřebenová a obrácená vazba, používá se opletek dvěma a třemi ruličkami, řetízková či vlnková vazba, vertikální obtáčení a mnohé další.

TIP: Jako dekorace vík nebo pro obaly se dají využít další techniky - decoupage či patchwork.

 

Jelikož se blíží období Velikonoc, tak je právě to nejvhodnější období pro experimentování s papírovým pletením. Mnoho dekorací najde uplatnění a můžete si tak vyzkoušet, jaké ohlasy vzbudí výtvory ve vašem okolí.

Titulní foto: Pinterest 

publikováno: 24. 2. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.