Nejoblíbenější druhy hortenzií: velkolisté, latnaté a další


druhy hortenzií

Chcete se pustit do pěstování hortenzií? Pak máte na výběr z mnoha druhů barev, tvarů i velikostí. Existuje přes 70 druhů hortenzií, a tak máte opravdu z čeho vybírat. Dejte si pozor na to, že různé druhy vyžadují rozdílnou péči. Některým prospívá radikálnější řez, jiným zase pouhé otrhání odkvetlých lístků. Připravili jsme pro vás přehled nejoblíbenějších druhů hortenzií, které si můžete vypěstovat i vy.

DÁLE NA TÉMA: 5 ZÁSAD PĚSTOVÁNÍ HORTENZIÍ

Hortenzie velkolistá

Velkolistá hortenzie patří mezi oblíbený a hojně rozšířený druh. Oblíbená je zejména pro sytě modré okvětní lístky, které zpestří jakoukoliv zahradu, balkon či terasu. Aby se vám podařilo dosáhnout sytě zbarveného květenství, musíte udržovat pH substrátu na nízkých hodnotách – jen od 3,5 po 4,2 pH. V opačném případě budou květy spíš růžové než modré. Hortenzie velkolistá je opadavý keř, který dorůstá výšky asi 1,5 metru. Vyniká bohatým květenstvím a krátce řapíkatými listy. Díky specifickým podmínkám na kyselou půdu je vhodná pro zkušenější pěstitele.

Hortenzie latnatá

Hortenzie latnatá kvete několik měsíců, a tak se v průběhu barva květů mění. Zpočátku jsou květy zpravidla bílé a později se mění do růžové až sytě červené. Do plného květu se dostávají během měsíců července a srpna. Hortenzie latnatá je krásná květina zejména díky svým velkým kuželovitým útvarům květů, které mohou mít průměr až 30 cm. Hortenzie latnatá vyžaduje dostatek zálivky a slunečního záření. Hodí se na slunná místa, naopak pro pěstování ve stínu není stejně jako další druhy hortenzií vhodná. Latnatá hortenzie je ideální jak pro pěstování na zahradě, tak v květináčích na balkoně či terase.

Hortenzie stromkovitá

Nesmíte zapomenout ani na hortenzie stromkovité, které jsou mezi českými pěstiteli také velmi oblíbené. Stromkovitá hortenzie má v první fázi jemně nazelenalé květy, které se později promění do krásné bílé. Ve srovnání s latnatými dobře snáší i pěstování v polostínu. Považují se za mrazuvzdorné rostliny, přesto je třeba je během období velkých mrazů ochránit vrstvou listí nebo chvojí. Hortenzie stromkovitá má opravdu velká květenství. Zkušení pěstitelé doporučují jejich každoroční seřezávání, aby keře jejich tíhou příliš neklesaly k zemi.

Hortenzie řapíkatá (popínavá)

Jedná se o jediný popínavý druh hortenzií. Při správném pěstování vám krásně obroste kolem stromů, zdí, skal nebo pilířů. Na rozdíl od jiných druhů hortenzií nepotřebuje ta popínavá prořezávat. Dejte si však pozor, že má velké nároky na zálivku i kvalitu půdy. Hortenzie popínavá kvete v období od června do srpna.

Hortenzie dubolistá

Listy dubolistých hortenzií svým tvarem připomínají listy dubu, proti si také získaly své pojmenování. Jedná se o otužilý druh hortenzií, které se zbarvuje do červené zpravidla na podzim. Patří mezi otužilejší druhy vhodné i do chladnějších klimatických oblastí. Daří se jim i v sušších substrátech, přesto potřebují dostatek slunce, aby vykvetly v plné kráse.

Hortenzie kosmatá

Tento druh u nás není příliš rozšířený. Původem pochází z oblasti kolem Tibetu a Číny. Dorůstá výšky přes 2 metry a má krásné bílé květy. Hortenzii kosmatou poznáte podle typického odlupování kůry na keřích.

Přečtěte si další články zaměřené na pěstování květin:

publikováno: 18. 2. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.