Nejstarší stavby světa. A jak je na tom Česká republika?


300px-Malta_Hal_Tarxien_BW_2011-10-04_12-42-32

Ve spojistosti s architekturou najdete ve světě mnohá nej. Od nejužších doml, přes nejvyšší mrakodrapy po nejnepraktičtější stavby. Inspirace se dá čerpat odkudkoliv a bez zajímavosti rozhodně nejsou ani nejstarší domy na světě. Kde se nachází a jak vypadají? A kde vůbec najdete nejstarší stavbu v České republice?

 

Civilizace se po světě vyvíjela různě, a tak na stavby s datem vzniku hluboko v historii najdete všude po světě. Jejich dochování do současnosti značí, že už tenkrát byli lidé schopni velkých věcí.

Nejstarší stavby na světě

Fascinujících monumentálních staveb najdete spoustu, ovšem ty nejstaší se pravděpodobně nachází na Maltě. I při pohledu na Megalitické chrámy vás napadne, jak toho mohli být tenkrát schopni? Vznik těchto sakrálních staveb se datuje do doby neolitu, přibližně kolem roku 4100 př.n.l. Komplex zahrnuje na 45 více či méně zachovalých staveb.

 Zdroj: www.maltahotels.com.mt

Staré zachovalé domy se nachází ve Skotsku. Architektonicky sice příliš zajímavé nejsou, jako památka však rozhodně ano. Kamenné domy z období neolitu najdete u Knap Howar.

 Zdroj: geograph.org.uk

Další zajímavou stavbu lze spatřit nedaleko – v Irsku. Postavena byla v roce 3200 př.n.l., a výraz „nadčasový“ získává v této souvislosti zcela jiný význam. Newgrange je o 600 let starší než egyptské pyramidy. Kruhový půdorys má průměr 76 metrů, je mírně zapuštěn do země a disponuje dokonce podezdívkou. Jako bonus je objekt zcela funkční a můžete se tak podívat dovnitř. K jakému účelu prostor sloužil není jasné.

 Zdroj:pdphoto.org

Nejstarší mrakodrapy na světě

Nejstarší výškové budovy rozhodně nehledejte ve Spojených státech. Jsou z hlíny a zamířit byste za nimi museli opačným směrem. V jemenské poušti, na jihu Arabského poloostrova, bylo vystavěno celé město Shibam. Mnoho vysokých budov dosahuje jedenácti pater (až 500 domů), čehož se jim podažřilo dosáhnout pouze nepálenými cihlami a kamennými podezdívkami. Datovány jsou do třetího století našeho letopočtu.

 

Zdroj: http://rarelyknown.org

Nejstarší stavba v České republice

Na našem území jsou nejstaršími stavbami ty, jenž sloužily náboženským potřebám. Primát drží hradiště Budeč nacházející se nedaleko od Prahy. I v jiných krajích jsou to primárně sakrální stavby, zajímavě ale působí nejstarší stavba karlovarského kraje: Chebský hrad, který patří mezi nejcennější románské památky vůbec.
Zdroj: Wikipedia

Stavby z dob minulých podněcují k zamyšlení, jak takových skvostů byli naši předkové vůbec schopni. Jejich znalosti a schopnosti byly možná větší, než si myslíme...

publikováno: 27. 8. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.