Nemáte elektronickou dálniční známku 2021? Provedeme vás jejím nákupem


edalnice

Nový rok klepe na dveře a sním přichází i změna v oblasti dálničních známek, které se budou od ledna 2021 vydávat jen v elektronické podobě. Pokud jste se ještě nerozhoupali a novou dálniční známku nepořídili, zbystřete. Připravili jsme pro vás článek, ve kterém vás seznámíme s novinkami týkajícími se elektronických dálničních známek. Jejich nákupem vás také provedeme. Novou známku si koupíte z pohodlí svého domova během pár vteřin.

Máte na autě celoroční známku 2020? Do konce ledna máte čas

Pokud jste celý rok jezdili s dálniční známkou pro rok 2020, na pořízení té nové nemusíte spěchat. Roční papírové známky měly totiž platnost vždy od začátku prosince předchozího a konce ledna následujícího roku. Vaše stará známka 2020 tak platí až do posledního ledna.

V případě elektronických dálničních známek tomu ale už bude trochu jinak. Platnost je klouzavá, což v praxi znamená, že pořídíte-li ji s platností třeba od 1. března, bude platná až do 1. března následujícího roku. Nové elektronické známky začínají platit až od nového roku. Teď si ji sice už zakoupit můžete, platit však začnou až za pár dnů, resp. v den, který si sami zvolíte.

Dálniční známky můžete nakoupit i s několikaměsíčním předstihem. Pokud už teď víte, že budete za měsíc potřebovat týdenní dálniční známku, můžete si ji pořídit nyní a později už nic dalšího neřešit.

Jak koupit elektronickou dálniční známku?

Nákup elektronické dálniční známky 2021 vám zabere jen pár minut. Stačí, když si na internetových stránkách edalnice.cz vyberte mezi roční, 30denní a 7denní variantou a vyplníte potřebné údaje – kód země vozidla, SPZ, počátek platnosti známky a váš e-mail.

 

Elektronickou dálniční známku můžete ihned zaplatit pomocí platební karty, případně zvolit možnost úhrady bankovním převodem. Na e-mail vám pak dorazí potvrzovací zpráva, ve které bude i autorizační kód. Ten můžete využít pro další správu známky.

Svou elektronickou dálniční známku spravujte online

Po zakoupení elektronické dálniční známky získáte v potvrzení autorizační kód, po jehož zadání můžete na zmíněném webu svou známku spravovat. Na jedno místě tak získáte informace o zakoupené známce, můžete také změnit datum začátku platnosti nebo změnit SPZ před začátkem platnosti. V online prostředí si můžete nastavit i notifikace, díky kterým budete například informováni o tom, že se blíží konec platnosti.

Čtěte také: Jak odstranit starou dálniční známku

Známku koupíte i na vybraných obchodních místech

Pokud nemáte platební kartu, nechcete řešit bankovní převod nebo zkrátka nechcete kupovat dálniční známku online, pořídíte ji i na mnoha vybraných obchodních místech. V tuto chvíli si můžete známky zakoupit na pobočkách České počty a čerpacích stanicích EuroOil. V oblastech poblíž hraničních přechodů pak budou nainstalované samoobslužné kiosky, kdy si budete moci zakoupit známku před vjezdem na dálnici i bez přístupu k internetu.

Papírové dálniční známky se od roku 2021 stávají minulostí

Na motorce můžete na dálnici i bez dálniční známky

Jednostopá vozidla pro jízdu na českých dálnicích známku nepotřebovala a nebudou potřebovat ani po zavedení elektronického systému. I když se dlouho diskutovalo o tom, že by se s příchodem elektronické dálniční známky zavedla povinnost jejího pořízení i pro motorkáře a další řidiče jednostopých vozidel, nakonec změna neprošla. Pozor, neplatí to v jiných zemích – například v Rakousku, Švýcarsku nebo Slovinsku známku budete potřebovat i na motocykl.

Přečtěte si další články s auto-moto tematikou:

publikováno: 30. 12. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.