PR článek

Nemovitost ve společném jmění manželů se nakonec musí prodat


Martin Říha

Při rozvodu manželů se společně s rozhodnutím o ukončení manželství ukládá také povinnost vypořádat společný majetek. V případě osobních věcí, oblečení či nábytku nebude dělení nějak složité, ale u nemovitostí mohou bývalí partneři narazit. Přirozeně nejschůdnější variantu představuje dohoda obou manželů. Jestliže se společně nedohodnou, může následovat prodej pomocí realitní kanceláře nebo dokonce státem nařízená dražba.

Společné jmění manželů vzniká ze zákona s uzavřením manželství

Uzavřením sňatku mezi mužem a ženou vznikne nerozlučné pouto, které také ovlivní jejich majetkové poměry. Všechny movité i nemovité věci se stanou součástí tzv. společného jmění manželů, což znamená, že každý z nich vlastní ideální polovinu. Při rozvodu manželství se musí oba dohodnout tak, aby si ponechali polovinu věcí. V konečném důsledku nezáleží na tom, zda většinu financí obstarával jen jeden z manželů, protože se zohledňuje také péče o domácnost a rodinu. Majetek se tedy rozdělí rovným dílem. U nemovitostí může nastat problém zvláště tehdy, pokud v domě či bytě chtějí zůstat oba. Jestliže dohoda není možná, může soud nařídit prodej domu v dražbě a rozdělení z toho vytěžené částky.

Nemovitost si ponechá jeden z manželů a druhého odškodní penězi

Po dlouhých letech společného soužití v jednom domě či bytě se jen těžko rozlišuje, kdo z manželů má k nemovitosti větší vztah nebo na ni má větší nárok. Postupem času každý z nich věnoval nemovitosti čas a energii do různých oprav a renovací, aby si ji mohli upravit podle vlastních představ. Nejsnazší může být převedení nemovitostí do vlastnictví jednoho z manželů a vyplacení peněžní částky druhému jako náhradu za polovinu, o kterou přichází.

Vhodného kupce najde realitní kancelář, která má dobré reference

Rozchod dvou lidí představuje velký zásah do života každého z nich a často se stává, že se nedomluví na společném řešení. Někdy mohou situaci ovlivnit také finanční schopnosti manželů. Oba se rozhodnou pro prodej a následně si rozdělí peníze z kupní ceny. V těchto situacích pomáhá realitní kancelář PATREAL, která odkazuje na kladné reference svých klientů.

Poslední řešení představuje dražba, ve které se dům prodá pod cenou

Jakmile se dohoda neuskuteční, následuje veřejná dražba. Obvykle se nemovitost prodá s výraznou cenovou ztrátou, než jakou by manželé získali mimo ni. I ve chvíli, kdy je věc předána soudním rozhodnutím exekutorovi, se může nemovitost prodat kupci, který nabídne více, než by se získalo v dražbě. Jestliže se vše takto vyhrotilo, bude k tomuto prodeji nutný souhlas soudu, exekutora a všech zúčastněných. Proces se prodraží o poplatky spojené s náklady řízení u soudu, ale i s nimi je výhodnější prodej uskutečnit. S hledáním kupce pomohou realitní makléři společnosti PATREAL, kteří své klienty nabádají ke smírnému řešení vypořádání spoluvlastnictví nemovitostí.

publikováno: 25. 10. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.