Není lepší místo pro život než moderní dřevěnice


green-mountain-hou-small-size-modern-style

Dřevo jako stavební materiál netřeba nijak rozebírat, jeho vlastnosti jsou jednoduše pro stavbu jako stvořené. Současná touha po zdravém bydlení jej dostává znovu na čelo žebříčku oblíbenosti, kde se jistojistě drží i pro svůj jedinečný vzhled. Proto je stavba dřevěnic znovu aktuální. Avšak musí splňovat požadavky na moderní život – což se u dřevěnic dá splnit a vytvořit tak plnohodnotný dům, nejen rekreační objekt.

Domy charakteristické pro horské oblasti a podhůří přežily staletí. V současnosti, kdy máme mnohem více znalosti nejen o dřevě, ale i o stavebních postupech, se dá počítat s tím, že moderní dřevěnice budou přivedeny k dokonalosti.

Moderní dřevěnice se liší na první pohled

Typickou podobu roubenky si představí každý, na moderní stavby jsou však kladeny odlišné nároky na vzhled i funkčnost. Ne každý si potrpí na tradicionalismus, a tak mezi dřevěnicemi lze narazit na stavby, jenž vyhlíží poněkud moderněji.

Od původních dřevěnic se nejvíce liší exteriérem a dispozicemi. Tvar domu je přizpůsoben požadavkům, navíc nemusí chybět ani mnohé modernější prvky. Jedním z častých požadavků je stavba patra – vyšší dům totiž lépe vyhovuje nárokům rodin na soukromí. Navíc více prostoru se vždy hodí.

Čím se liší:

  • obytným podkrovím, zahrnutím garáž
  • tvar domu nemusí být jen klasický kvádr
  • stěny kryje ochranná přizdívka
  • staví se z vysušených konstrukčních hranolů
  • spáry se těsní izolací
  • elektrické rozvody se vedou uvnitř konstrukcÍ
  • komplexní ochranou všech součástí 

SOUVISÍ S TÉMATEM:

Svépomocí? Raději ne

Spousta rekonstrukcí dřevěnic se odehrává pod taktovkou hlavy rodiny a jeho pomocníků. Jenže to má jeden háček – mnoho je jich takto zničeno, protože neodbornými postupy způsobí nenávratné škody.

Chyby se objevují například u impregnace nebo zateplování. Tam je dřevo na hranici normou předepsaných hodnot, proto se musí zateplovat (ideálně přírodními materiály nebo dražší variantou, kterou je dvojité roubení).

Contemporary-Mountain-Homes

Foto: bilbea.com

Moderní materiály pro stavbu dřevěnic

Není dřevo jako dřevo a každé klimatické podmínky na něj mají charakteristický vliv. Jistě – dřevo z našich klimatických podmínek je zcela dostačující, ovšem mezi trendy poslední doby patří dřevo z mnohem chladnějších pásem. Severská borovice má vlastnosti, které jsou pro stavbu ideální – díky nízkým teplotám roste velmi pomalu a vlhkost se pohybuje kolem nižších hodnot, což je žádoucí. Tepelně izolační vlastnosti tak dosahují těch nejlepších výsledků.

Dřevěnice postavená s pomocí moderních materiálů a technologií tak naprosto skvěle poslouží pro celoroční bydlení, nejen rekreaci v letních či zimních dovolených. Komfort, který takové stavby poskytují, je na té nejvyšší úrovni.

Titulní foto: legalizelovebug.com

publikováno: 27. 2. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.