Není třeba kupovat novou linku, když postačí výměna kuchyňské desky


linka1

I kuchyňská deska má omezenou životnost. Nejčastěji  se v kuchyních používá ta z laminátu, jenž po čase potřebuje výměnu. Ani s těmi nejlepšími povrchovými úpravami totiž nevydrží věčně odolávat ostrým čepelím nožů či horkým hrncům. Právě ale poškození nožem a následný vliv vody představuje největší nebezpečí. 

 
 

Kromě prořezání může k poškození kuchyňské desky dojít špatným těsněním kolem dřezu nebo baterie – jakmile začne zatékat voda, je s pracovní plochou amen, protože okraje začnou bobtnat a kroutit se. Nemusíte však kupovat celou novou kuchyňskou linku, levnější řešení představuje jen výměna desky. Nejedná se o nic složitého a s trochou zručnosti vše zvládnete sami.

Výběr nové desky

Ještě než se pustíte do prací, vyberte si novou pracovní desku. Všechny mají své výhody a nevýhody a žádná není nezničitelná – čas zanechá stopy i na těch nejdražších. Pokud zvolíte znovu laminát, pak určitě chybu neděláte. Vybírat si můžete z různých výšek nebo nepřeberného množství dekorů, jenž se věrně podobá třeba dřevu, a k dispozici jsou i různé tvary hran. Cena se odvíjí od tloušťky (zpravidla 2,8 cm) a kvality povrchové úpravy. Pokud máte v kuchyni místo, pak není  díky nové desce problém pracovní plochu rozšířit.

Postup výměny kuchyňské desky

  • Nejdříve odpojte dřez, vypusťte sifon a uzavřete přívod vody. Vyndejte dřev a pokud zavazí vodovodní baterie, tak odstraňte i ji. Starou desku odstraníte povolením šroubů (jsou umístěny po celém obvodu) a použitím trochy hrubé síly. Pro lepší přístup si sundejte i dvířka od skříněk, vše pak půjde snadněji.
  • Podle staré desky pořiďte novou. Tvar vám vyříznou v prodejně. Častá chyba bývá, že se zapomene na menší výřez pro dřez – rezerva by měla být přibližně centimetr, za nějž bude dřez uchycen.
  • Hrany, jenž vznikly řezáním,je potřeba ošetřit proti vlhkosti. Vrstvu silikonu pečlivě rozetřete stěrkou. Sanitárním silikonem můžete utěsnit i přechod desky a dřezu po jeho vsazení.

    linka2
  • Hrany samotné desky je potřeba zabezpečit ohraňovací páskou, kterou připevníte lepidlem a začistíte smirkovým papírem.
  • Nezapomeňte zabezpečit proti vodě zadní část kuchyňské desky. Pro tento účel slouží lemovací lišty. Jedna část lišty se na desku přišroubuje, druhá se pak jen nasune. Rohy a konce jsou řešeny pomocí plastových spojů, které se umístí mezi lišty. V současnosti se už ale toto těsnění dá vyřešit jen tenkým proužkem silikonu.

Nakonec už stačí jen znovu zapojit odpad a vodovodní baterii. Výměna včetně veškerého příslušenství a třeba i nových úchytek na dvířka by neměla přesáhnout dva tisíce korun (záleží samozřejmě na velikosti linky). Pokud si sami na takovou akci nevěříte, vyřešit to můžete využitím služeb hodinového manžela. Ti mívají výměnu kuchyňské desky často ve své nabídce služeb.

 

publikováno: 10. 12. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.