Nepodceňujte výběr prostěradla. Seznamte se s druhy a jejich vlastnostmi


prostěradlo

Prostěradlo neslouží jen jako ochranná vrstva matrace. Významným dílem se podílí na kvalitě našeho spánku, a tak má přímý vliv na naše zdraví. Věnovali jste někdy větší úsilí výběru správného typu prostěradla? Pokud ne, pak je právě teď nejvyšší čas to změnit. Na trhu narazíte na různé druhy prostěradel, které se kromě rozměru a barvy liší i použitým materiálem. Materiál má velký vliv na pohodlí při spánku i celkovou údržbu ložního prádla.

Typy prostěradel podle způsobu uchycení

Při výběru nového prostěradla se musíte v první řadě rozhodnout pro typ uchycení k matraci. Existují dva základní typy, a to plachtová a napínací. V minulosti byla plachtová prostěradla standardním a jediným dostupným typem, s rozmachem napínacích prostěradel s gumou však zájem o ně postupně opadá. Pokud však jste na tradiční plachtová prostěradla, která se zahrnují pod matraci v celém obvodu, zvyklí, není žádný důvod k tomu vaše návyky měnit.

Plachtová a napínací prostěradla

V případě plachtových prostěradel je jejich nevýhodou nezbytnost pravidelného žehlení. Při zasouvání pod matraci se vytvoří velké množství ohybů, kterých se bez vyžehlení nezbavíte. Nabídka na trhu je také poměrně omezená. Pořiďte si vždy plachtové prostěradlo dostatečných rozměrů – přesah matrace by měl být ideálně 20 cm z každé strany.

Díky velké oblibě napínacích prostěradel je jejich nabídka podstatně pestřejší. Ve spodním okraji prostěradla je protažené guma, která zajistí pevné uchycení pod okraj matrace a dokonalé vypnutí prostěradla. Často se chybuje ve volbě rozměru. Pokud pořídíte malé prostěradlo, bude materiál vystaven extrémnímu pnutí a brzy se opotřebí. Z hlediska komfortu a údržby je napínací prostěradlo lepší volbou, kvalitu spánku však zajistí oba typy stejně.

prostěradlo

U plachtových prostěradel se žehlení nevyhnete.

Pestrá nabídka různých materiálů vás překvapí

Pokud se začnete o výběr vhodného typu prostěradla blíže zajímat, možná vás překvapí, z jak velkého množství materiálů, barev a rozměrů můžete vybírat. Nejpoužívanějším a současně velmi kvalitním materiálem pro výrobu prostěradel je bavlna. Ta by měla být 100% bez příměsí umělých vláken. Bavlněné prostěradlo je příjemné na dotyk, vyniká dobrou savostí a hodí se pro celoroční používání.

Kromě bavlněných prostěradel však můžete sáhnout i po jiném materiálu:

Froté prostěradla

Hledáte kvalitní prostěradlo, které vás zahřeje během chladných zimních měsíců? Pak se rozhodněte pro froté prostěradlo. Má větší gramáž a vysoké rohy, proto se hodí zejména pro vyšší typy matrací, ze kterých na rozdíl od bavlněných nesjíždí. Froté prostěradla jsou měkká a jemná, budete se na nich cítit opravdu pohodlně. Nekrčí se, a tak se nemusí zdlouhavě žehlit. Někteří používají froté prostěradla v průběhu celého roku, vzhledem k větší hřejivosti však nemusí být pro mnohé během horkých letních dní zrovna příjemná.

prostěradlo

Prostěradla Jersey

Díky bezúdržbovosti a cenové dostupnosti se v posledních letech stále častěji používají Jersey prostěradla, která se vyrábí z úpletu. Obvykle jsou vyrobeny z bavlny, která je doplněna o podíl umělých vláken. Příznivci ryze přírodních materiálů proto Jersey prostěradlům neholdují, jejich snadná údržba, odolnost, velká výdrž se jim však nedá upřít. Pokud se rozhodnete pro cenově dostupné Jersey prostěradlo, upřednostněte kvalitnější typy o větší gramáži, které jsou příjemné na dotek a dobře pruží.

prostěradlo

Luxus v podobě damaškového plátna

Rádi si za kvalitní prostěradlo připlatíte a libujete si v luxusu? Pak by vaší pozornosti nemělo uniknout damaškové prostěradlo, které se vyrábí z velmi kvalitního hustě tkaného plátna. Vyrábí se ze 100% bavlny, která se upravuje česáním. Vyznačuje se velkou pevností, odolností a vysokým leskem, který materiálu dodává punc opravdového luxusu.

prostěradlo

Prostěradlo je kouskem skládačky, který vás na cestě za kvalitním spánkem dovede k cíli. Nepodceňujte výběr ložního prádla a nebojte se připlatit si za luxusnější a kvalitnější materiály. Nenechte se ujít další články, které jsme věnovali kvalitnímu spánku a ložnímu prádlu:

publikováno: 26. 11. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.