Nepodceňujte výběr venkovní dlažby na terasu ani její realizaci


terasy

Terasa patří mezi multifunkční prostory v okolí rodinných domů, které lze využít k odpočinku, setkávání s přáteli, grilování a mnoha dalším venkovním aktivitám. Nemůžete se dočkat, až si vybudujete novou venkovní terasu i vy? Pokud vás v brzké době čeká její realizace, nepodceňujte výběr podlahové krytiny. Do značné míry ovlivní nejen vzhled terasy, ale také pohodlí při používání, životnost nebo náročnost údržby.

Nejpoužívanější materiály a jejich vlastnosti

V první řadě vás čeká důležité rozhodnutí související s volbou materiálu dlažby. Stálicí v oblasti venkovních podlahových krytin jsou kvalitní terasové dlažby z keramiky, které se snadno čistí, jsou pevné, odolné a cenově dostupné. Luxusnější alternativou jsou dlažby z hotovené z přírodních kamenů, které vynikají jak vzhledem, tak vlastnostmi. Na terasu můžete použít venkovní dlažbu ze žuly, pískovce a mnoha dalších hornin dle vkusu a preferencí.

Podlahu terasy můžete vyřešit také pokládkou dřevěných dlaždic, která se vyznačuje příjemným kontaktem s bosou nohou i během horkých letních dnů. Ve srovnání s keramickou nebo kamennou dlažbou se totiž tak nerozpálí. Počítejte však s náročnější údržbou, potřebou pravidelné impregnace a lakování i s omezenou životností. Na trhu se setkáte i s venkovní terasovou dlažbou z dřevoplastu (WPC), která je vyrobená ze směsi dřevěných vláken a polypropylenu. Je nenáročná na údržbu, esteticky však není tak přitažlivá a má omezenou životnost.

Venkovní dlažba na terasu odolá vodě i mrazu

Na terasy se stále často používají keramické venkovní dlažby, které nabízí skvělý poměr ceny a vlastností. Protože bude dlažba určená pro použití v exteriéru, musí být vždy určena pro venkovní použití. Na rozdíl od interiérových dlažeb jsou terasové odolné vůči vlhkosti, vodě, mrazu, vysokým teplotám i nadměrnému zatížení. Spadají do třídy protiskluznosti R11, díky čemuž přináší zvýšenou ochranu proti uklouznutí.

Kvalitně zpracovaná venkovní keramická dlažba vám při správném způsobu pokládky vydrží desítky let a dlouhodobě si zachová svůj původní vzhled. Dlažbu na terase snadno vyčistíte pomocí vysokotlakého čističe (wapky), jiný způsob údržby nebo čištění nebo nutný.

 

Bojíte se vody v domě? Pořiďte si odvodňovací žlab

Terasy velmi často navazují přímo na obytnou část domu, mnohdy jsou spojeny s obývacím pokojem nebo ložnicí. Trendem moderních rodinných domů je využití terasových dveří s minimálním nebo nulovým prahem, u kterých je terasa v podstatě v rovině s vnitřní podlahou. Během vydatného deště by stříkající voda zašpinila povrch terasových dveří, případně by se mohla při otevřených dveřích dostat až dovnitř. Tento problém vyřešíte montáží speciálních venkovních odvodňovacích žlabů, které se instalují právě k přechodu dveří a terasy (viz obrázek).

Odvodňovací žlaby u nás vyrábí břeclavská společnost Alcaplast, která vyvíjí různé typy odvodňovacích systémů. Kromě fasádních a terasových drenážních žlabů dodává moduly venkovních žlabů vhodné pro pěší zóny, náměstí, nádvoří nebo sportoviště. Odvodňovací žlaby na terasu se snadno čistí a zajistí maximální ochranu budovy před průsakem vody či znečištěním odstřikující vody při dešti.

Před pokládkou dlažby připravte kvalitní podklad

Než se pustíte do pokládky venkovní dlažby a odvodňovacích žlabů, zaměřte se na pečlivou přípravu podkladu. Pro větší terasy připravte kvalitní mrazuvzdornou podezdívku, která bude vyspádovaná alespoň 2 % směrem od domu. Na menší terasy můžete vybudovat nepropustný betonový podklad, na který se keramické nebo kamenné dlaždice přímo nalepí. Další možností je vytvoření propustného podkladu, který zhotovíte z několika vrstev štěrku různé frakce. Volba kvalitních odvodňovacích žlabů je důležitá jak při realizaci nepropustného, tak propustného podkladu.

Pokládka dlažby na terče je stále oblíbenější

Keramické terasové dlažby se pokládají buď mokrou, nebo suchou cestou. Suchou montáž představuje přímá pokládka do štěrku nebo instalace terasové dlažby na terče, která nevyžaduje žádné použití lepidla nebo spárovací hmoty. Pokládka venkovní dlažby na terče přináší řadu výhod, a proto se s ní setkáte stále častěji.

V případě poškození dlaždice ji snadno vyměníte za novou bez náročnějších stavebních úprav. Přímo pod terasovou dlažbu pak můžete umístit například rozvody vody nebo elektřiny. Některé terče jsou navíc vybaveny i regulačním systémem výšky a sklonu, takže celou dlažbu jednoduše vyspádujete. Pokud by si po nějaké době dlažba „sedla“, dotažením šroubů na terčích ji kdykoliv v budoucnu vyrovnáte.

Vybudujte si u domu nádhernou terasu, která propojí interiérový prostor s exteriérem a přinese vám spoustu nových zážitků. Při její realizaci se zaměřte na volbu vhodného typu materiálu dlažby a nepodceňujte ani způsob pokládky nebo systém odvodnění. Kvalitně zhotovená terasa vám vydrží desítky let bez potřeby náročnější údržby nebo oprav.

publikováno: 22. 5. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.