Netradiční bydlení: jurta


Fotolia_46218703_XS

Alternativní způsoby bydlení mnohdy vzbuzují rozporuplné pocity. Není divu, málokdo si dokáže představit život v podmínkách značně odlišných od dnešního stantardu. Jednou takovou možností je jurta, příbytek známý spíše z mongolských pastev, než ze scenérií našeho kraje. Není to rozhodně pro každého, ovšem za vyzkoušení rozhodně stojí.

 

 

Kdo strávil nějaký čas v jurtě jednoznačně tvrdí, že takový život je jeden velký zážitek. Ne každý má odvahu na takový razantní krok, přeci jen komfort jak v bytě to není. Na druhou stranu blízkost přírody působí na pocuchané nervy jako balzám.

Co je jurta

  • tradiční obydlí z Mongolska a okolních zemí, žijí v něm ale lidé v mnoha dalších částech světa
  • základem je lehká a jednoduchá konstrukce, která se dá rozložit a přesunout
  • podlahu tvoří plsťové rohože (v moderních variantách ale vše může být postaveno „na pevno,“ bez možnosti přemísťování, což umožňuje i pevnější konstrukci podlahy z palubek)
  • půdorys má tvar kruhu, jeho velikost se dá přizpůsobit dle možností a potřeb

Dostupná i v České republice

Moderní jurty se dají najít už i v našich končinách. Ekologie, která zažívá v poslední době velký boom, vedla už několik lidí k tomu, aby se odhodlali k netradičnímu kroku, opustili byty a rozhodli se žít v kruhových domcích. Není to však jediný důvod. Zajímavým bodem při rozhodoví může být cena nebo možnost přesunu.
Jejich výrobou se zabývá několik firem. Základní, o průměru půdorysu pěti metrů, vyjde na několik desítek tisíc korun. Tato varianta se hodí jako rekreační objekt, pro dlouhodobý život je vhodnější zvolit některou z větších a propracovanějších variant. Jurta s průměrem devět metrů, s izolací, koupelnou a okny pak vyjde asi na 400 tisíc korun.

Jak se staví jurta

K tomu, abyste si postavili jurtu, nepotřebujete stavební povolení, postačí jen souhlas majitele pozemku. Pro samotnou stavbu pak není ani nutnost dělat si mnoho času, vše se dá zvládnout během pár dnů, a dokonce bez těžké techniky.
Konstrukce je tvořena z přírodního materiálu (dřeva) a staví se na pevné a rovné podloží. Samozřejmostí je izolace od vody, například v podobě vrstvy štěrku nebo „pódia“ na sloupcích. Nepotřebujete tedy hloubit základy, jen vykopat vývody pro kanalizaci, elektřinu a přívod vody.
Kruhová konstrukce nepotřebuje kotvení a drží sama o sobě – díky tvaru odolá i silnému větru. Používá se měkké dřevo, pro kopuli potom tvrdší. Jednotlivé díly se ohýbají v páře a dohromady se dávají až na místě.
V závěru se celá konstrukce stáhne ocelovým lankem.

jurta2 http://www.merridalecider.com

Jak se žije přes zimu

Plachty se vyrábí z bavlny a směsi polyuretanu s různou výškou vodního sloupce. Pro celoroční bydlení je třeba vybrat tu nejodolnější. Mezi plachtu a konstrukci pak ještě musí přijít izolace z přírodního materiálu (nejčastěji se používá ovčí vlna nebo sláma, která je však hořlavá).
Pro vytápění lze použít kamna nebo pec s dobře izolovaným komínem od plachty a konstrukce. Nejsou třeba rozvody tepla, protože to se rozmísťuje díky přirozené cirkulaci.

Prostor uvnitř jurty se dá rozdělit příčkami, čímž vzniká plnohodnotné bydlení s kuchyní, koupelnou i ložnicí. Existují také druhy jen pro letní relax, které vyjdou jen na několik desítek tisíc korun. Pohodlí však poskytují skvělé.

publikováno: 10. 9. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Josef
29. 7. 2016

Profesionální deformace mi nedá, abych neupozornil na to, že pouhý souhlas vlastníka pozemku nestačí. To co je popisováno je dřevostavba vyžadující vše jako každá stavba - umístění a min ohlášení